آفتاب کرمانشاه

فلاحت‌پیشه: صاحبان پول‌های کثیف رانت اطلاعاتی دارند

شناسه خبر » 52622

تاریخ انتشار » 1394/02/04-11:22

تعداد بازدید ها » 1607

آفتاب کرمانشاه: همچنین یک نماینده دور هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی انتقادهایی که از طرف مخالفان نسبت به طرح مسئله «پول‌های کثیف» از سوی وزیر کشور و وزیر دادگستری وارد می‌شود، را موجب شائبه در دست‌داشتن آنها در این قضیه دانست.

حشمت‌الله فلاحت پیشه در گفت‌وگو با آفتاب می‌گوید: نمی‌توان گفت که به چه دلیل برخی از افراد و نمایندگان مجلس با طرح موضوع پول‌های کثیف و استفاده آن در انتخابات مخالفت می‌کنند، اما به هر دلیل که باشد نظر من این است کسانی که از شفافیت در این باره می‌ترسند، اولین تردید درباره آنها این است که ممکن است با پول‌های کثیف ارتباط داشته باشند.

وی تاکید کرد: در انتخابات‌های مختلف هزینه‌هایی صورت می‌گیرد که این هزینه‌ها غیرقابل باور است. به عنوان نمونه برخی از هزینه‌هایی که افراد برای تبلیغات انتخاباتی خود در حوزه‌ها انجام می‌دهند به هیچ وجه با درآمدهای احتمالی آنها، حتی در صورت پیروزی در انتخابات‌ها همخوانی ندارد. طبیعتا این یک شائبه جدی را در این باره به وجود می‌آورد.

این فعال سیاسی اصولگرا می‌افزاید: موضوع دیگری که وجود دارد این است که در عرصه بالاتر هم متاسفانه شفافیت لازم برای هزینه‌های انتخاباتی وجود ندارد. هزینه‌های گزافی در انتخابات ریاست جمهوری صورت می‌گیرد اما کسی پاسخگوی آن نیست.

فلاحت‌پیشه درباره وضعیت مالی در تبلیغات انتخاباتی در کشور بیان کرد: چه در سطح خرد یعنی؛ انتخابات شوراها و مجلس و چه در سطح کلان یعنی انتخابات ریاست‌جمهوری باید این هزینه‌ها مورد رسیدگی قرار گیرد.

وی درباره اصلاح قوانین مربوط به انتخابات و شفافیت‌های مالی و پول‌شویی عنوان کرد: به نظر من در ایران منع قانونی وجود ندارد، بلکه منع ساختاری است. در کشور ما ساختارها که قوانین هم یکی از این ساختارها است، فدای یک سری مناسبات جناحی می‌شود.
 
این نماینده پیشین مجلس اعلام و پیگیری ورود پول‌های کثیف به عرصه سیاست و انتخابات را مثبت ارزیابی کرده و می‌گوید: اکنون که شرایطی فراهم شده که برخی از مقام‌های سیاسی حال و گذشته کشور نسبت به این موضوع هشدار دهند و هر تحولی که موجب شده تا مشخص شود که پول‌های کثیف چه آثار سویی در کشور دارند، این تحولات مثبت است  و برای رفع آن باید تلاش کرد.
 
فلاحت‌پیشه یکی از موانع مقابله با موضوع فساد را شعاری‌بودن آن عنوان می‌کند و توضیح می‌دهد: متاسفانه برای مقابله با فساد شعارها، ادعاها و شائبه‌های زیادی به وجود می‌آید؛ اما جایی که باید برخورد صورت گیرد، می‌بیینم که ضعیف عمل می‌شود. به‌خصوص مردم نتیجه برخورد شفاف را نمی‌بینند و این موضوع آثار روانی منفی خود را در جامعه به ویژه در  فضای سیاسی کشور به جا می‌گذارد.

وی تاکید کرد: موضوع پول‌های کثیف در انتخابات اگر به صورت عملی و جدی حل نشود، نسبت به توسعه، رفتارهای سیاسی و سیستم انتخاباتی در جمهوری اسلامی تردید و شائبه به وجود خواهد آمد. این یک بحث اساسی است و در بسیاری از کشورهای دنیا که دموکراسی را در عمل اجرا می کنند، سعی کرده‌اند موضوع پول‌های کثیف را در حوزه سیاست و اقتصاد خود حل کنند.

این نماینده مجلس درباره دلایل به وجود آمدن این نوع از تخلفات توضیح می‌دهد: متاسفانه در ایران عدم پرداختن به این عارضه دلیل ساختاری دارد. ساختار سیاسی در ایران یک ساختار حزبی نیست بنابراین در عمل خیلی از افراد پاسخگو نیستند. یا اینکه مسائل و تخلفاتی که شکل می‌گیرد بیشتر در غالب تخلف‌های جناحی است و خیلی زود حق مردم و واقعیت مطلب قربانی مچ‌گیری‌های جناحی می‌شود. بعد از آن هم به صورت تبانی‌های نامعلوم می‌بینیم، تنها چیزی که مشخص نمی‌شود شفافیت موضوع در جامعه است.

وی افزود: به طور مشخص کسانی که در هزینه کردن پول‌های کثیف در حوزه سیاسی صاحب نقش هستند، نقش و اختیار بیشتری را برای درآمدزایی از پول‌های کثیف در حوزه‌های اقتصادی دارند. در واقع اینها کسانی هستند که دو ضربه را به سامان سیاسی و اقتصادی می‌زنند. ضربه اول را به قوانین توسعه وارد و بخشی از این قوانین را به سود خود متوقف و به ضرر ملت عمل می‌کنند تا به سود کلان برسند. دوم در حوزه سیاسی روند عادی امور را دچار نوسان و چالش می‌کنند و با پول به مناصب سیاسی می‌رسند که این یک چرخه فاسد است.

این فعال سیاسی تاکید کرد: بدون یک عزم ملی و با پرهیز از چالش جناحی نمی‌توان با موضوع پولهای کثیف مقابله کرد. به ویژه این کاری است که عزم سه قوه باید برای حل آن وجود داشته باشد.

فلاحت‌پیشه دباره روند شکل‌گیری چرخه ورود پول‌های کثیف به ساختار سیاسی توضیح می‌دهد: درگام اول که فساد انجام می‌شود افرادی که یا این شیوه را قبول ندارند و یا از راه اصلی توسعه به ثروت نمی‌رسند، سعی می‌کنند بخش‌هایی از مجوزها، مصوبات و .. را برای تعلیق موضوع به خود اختصاص دهند. اینها کسانی هستند که به رانت اطلاعاتی دسترسی دارند، در نظام تعرفه و تجارت کشور معمولا دستکاری انجام می‌دهند به سود خود و به ویژه با تجارت واسط به این پول‌ها می‌رسند.
مطالب مرتبط

کلید واژه ها

پول کثیف فلاحت پیشه

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

بستری شدن 400 کرمانشاهی بر اثر "آنفلوآنزا"/ هنوز مشخص نیست به پیک بیماری رسیده‌ایم یا نه

در پایان چهارمین روز ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات مجلس در کرمانشاه به 155 نفر رسیدند/ افزایش 30 درصدی داوطلبین

پیام محرمانه رهبر معظم انقلاب به نمایندگان مجلس منتشر شد

ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن آغاز شد

روحانی: مکالمه‌ام با اوباما موجب شد در کمتر از ۱۰۰ روز به توافق موقت ژنو برسیم

خبرخوش برای سربازها/ حین سربازی دانشگاه بروید

آغاز ثبت‌نام «مسکن ملی» در کرمانشاه از 16 آذرماه/ جزئیات و نحوه نام‌نویسی

رئیس جمعیت هلال احمر بازداشت شد

با یک پیامک، قبض آب خود را دریافت کنید

اورامانات را در کتاب‌های درسی معرفی کنید

برنامه‌ای برای انتخابات ریاست جمهوری ندارم/ از زمان اجرای سهمیه‌بندی بنزین مطلع بودم/ سه شنبه به نمایندگان گفته بودم که چنین طرحی در روزهای آینده در حال اجراست.

وزیر کشور دستور آغاز انتحابات مجلس یازدهم را صادر کرد

فیلم مستند «ایل جلالوند» آماده پخش است

ثبت اثر انگشت و عکسبرداری از چهره خریداران سیم کارت، اجباری است

381 کرمانشاهی بر اثر "آنفلوانزا" بستری شدند/ فوت 2 نفر تاکنون

طرح جدید پلیس برای آموزشگاه‌های رانندگی

آیت الله علما: حفظ انقلاب از واجبات است

جعفری فرمانده سابق سپاه: مسببین بی‌تدبیری در اجرای تصمیم بنزینی محاکمه شوند

برآورد ثبت نام 320 کاندیدای انتخابات مجلس در کرمانشاه/ استقرار 1580 شعبه اخذ رای

طرح تکریم ارباب رجوع در کرمانشاه آغاز شد

در اغتشاشات اخیر 731 بانک،140 مکان دولتی،9 مکان مذهبی، 307 خودرو و 1076 موتورسیکلت به آتش کشیده شد/ اینترنت‌ موبایل در صورت نبود مشکل امنیتی وصل خواهد شد

تایید مرگ 2 نفر در کرمانشاه بر اثر "آنفلوآنزا"

سرنوشت وام ۲.۵ میلیون تومانی دوگانه‌سوز کردن خودرو

استاندار کرمانشاه مطرح کرد: دستگیری اغتشاشگران وابسته به پژاک و داعش در کرمانشاه

با تصمیم اتحادیه جهانی؛ جام جهانی کشتی فرنگی ۲۰۱۹ ایران لغو شد

اعلام جزئیات ثبت‌نام داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس

استیضاح وزیر کشور کلید خورد

آغاز وصل شدن اینترنت موبایل در برخی از استان‌ها

انباشت ضربه های اقتصادی مانند طرح سهمیه بندی و یارانه می تواند به فروپاشی اقتصاد کشور منجر شود / پرداخت یارانه به 60 میلیون نفر یعنی جامعه دو قطبی شده؛ اکثریتی ندار و اقلیتی دارا و طبقه متوسطی که دیگر وجود ندارد / یارانه واریزی دولت برای مردم به طور حتم تورم به بار می آورد / روحانی می گوید اجازه هیچ افزایش قیمتی نخواهیم داشت؛ این حرف هیچ منطق اقتصادی ندارد / افزایش قیمت بنزین قطعا بر نرخ دیگر کالاها تاثیر می گذارد

شعارهای مرگ بر فتنه‌گر و مرگ بر امریکا در آسمان کرمانشاه طنین‌انداز شد

نقشی در قطع و وصل شدن اینترنت ندارم/اتصال اینترنت همراه منتظر دستور وزیر کشور است

چه کسانی کمک‌ حمایتی گرفتند؟

پهن کردن سفره شام و نهار کاندیدای مجلس مصداق خرید و فروش رای است/ مبنا عمل بر مدار قانون باشد

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

تجمع آرام در برخی خیابان‌های لرستان / مردم از دغدغه‌ها گفتند

فرماندار سیرجان: یک کشته و چند زخمی در اعتراضات بنزینی/ شلیک تیر هوایی

برگزاری جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا

کرمانشاه 5 تا 10 درجه سرد می‌شود/ احتمال بارش برف در نقاط سردسیر

افزایش نرخ کرایه تاکسی نداریم/ منتظر ابلاغ سهمیه بنزین خودروهای آژانس و سرویس مدرسه هستیم

توزیع درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین تا کمتر از ۱۰ روز دیگر

کشور با حرکت و عمل بسیجی وار شکست‌ناپذیر است

وزیر اطلاعات: احراز صلاحیت شورای نگهبان باید باشد/ همکاری ما تنگاتنگ خواهد بود

نکات طلایی در رژیم غذایی دیابتی‌ها

هشدار فلاحت‌پیشه درباره تکفیری‌های یقه سفید در ایران/ اسلحه به دست این افراد بیفتد مثل داعش رفتار می‌کنند

محور "فیروزآباد" پرحادثه‌ترین جاده کرمانشاه/ امسال 10 نفر در این محور جان باختند

مدیرکل بازرسی استانداری کرمانشاه: باید سطح رضایتمندی مردم از خدمات دستگاه‌ها را بالا ببریم

حاشیه‌سازی و دخالت دولت در انتخابات، خلاف حق‌الناس است / بر اساس قانون فعلی انتخابات، شایستگی و شایسته‌سالاری افراد اصلاً مطرح نیست / به در خانه‌های مردم می‌روند، پول می‌دهند، لباس و لوازم زندگی می‌دهند؛ این اقدامات نوعی خرید رأی محسوب می‌شود / لازمه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات، باز شدن راه کاندیداتوری عناصر فاسد و بی‌صلاحیت نیست / اگر ایستادگی و مقاومت مقام معظم رهبری وجود نداشت، عده‌ای راه مذاکره با آمریکا را باز کرده بودند

جزییات طرح مجلس برای تعطیلی روزهای پنج‌شنبه ادارات کشور

شورش فرامرزی" رئیس جدید هیات شطرنج کرمانشاه شد

سهم بخش سلامت از تولید ناخالص ملی سه درصد افزایش یافت/ بهره‌برداری از بیمارستان سوانح و سوختگی کرمانشاه

تبلیغات  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید