آفتاب کرمانشاه

فلاحت‌پیشه: صاحبان پول‌های کثیف رانت اطلاعاتی دارند

شناسه خبر » 52622

تاریخ انتشار » 1394/02/04-11:22

تعداد بازدید ها » 1508

آفتاب کرمانشاه: همچنین یک نماینده دور هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی انتقادهایی که از طرف مخالفان نسبت به طرح مسئله «پول‌های کثیف» از سوی وزیر کشور و وزیر دادگستری وارد می‌شود، را موجب شائبه در دست‌داشتن آنها در این قضیه دانست.

حشمت‌الله فلاحت پیشه در گفت‌وگو با آفتاب می‌گوید: نمی‌توان گفت که به چه دلیل برخی از افراد و نمایندگان مجلس با طرح موضوع پول‌های کثیف و استفاده آن در انتخابات مخالفت می‌کنند، اما به هر دلیل که باشد نظر من این است کسانی که از شفافیت در این باره می‌ترسند، اولین تردید درباره آنها این است که ممکن است با پول‌های کثیف ارتباط داشته باشند.

وی تاکید کرد: در انتخابات‌های مختلف هزینه‌هایی صورت می‌گیرد که این هزینه‌ها غیرقابل باور است. به عنوان نمونه برخی از هزینه‌هایی که افراد برای تبلیغات انتخاباتی خود در حوزه‌ها انجام می‌دهند به هیچ وجه با درآمدهای احتمالی آنها، حتی در صورت پیروزی در انتخابات‌ها همخوانی ندارد. طبیعتا این یک شائبه جدی را در این باره به وجود می‌آورد.

این فعال سیاسی اصولگرا می‌افزاید: موضوع دیگری که وجود دارد این است که در عرصه بالاتر هم متاسفانه شفافیت لازم برای هزینه‌های انتخاباتی وجود ندارد. هزینه‌های گزافی در انتخابات ریاست جمهوری صورت می‌گیرد اما کسی پاسخگوی آن نیست.

فلاحت‌پیشه درباره وضعیت مالی در تبلیغات انتخاباتی در کشور بیان کرد: چه در سطح خرد یعنی؛ انتخابات شوراها و مجلس و چه در سطح کلان یعنی انتخابات ریاست‌جمهوری باید این هزینه‌ها مورد رسیدگی قرار گیرد.

وی درباره اصلاح قوانین مربوط به انتخابات و شفافیت‌های مالی و پول‌شویی عنوان کرد: به نظر من در ایران منع قانونی وجود ندارد، بلکه منع ساختاری است. در کشور ما ساختارها که قوانین هم یکی از این ساختارها است، فدای یک سری مناسبات جناحی می‌شود.
 
این نماینده پیشین مجلس اعلام و پیگیری ورود پول‌های کثیف به عرصه سیاست و انتخابات را مثبت ارزیابی کرده و می‌گوید: اکنون که شرایطی فراهم شده که برخی از مقام‌های سیاسی حال و گذشته کشور نسبت به این موضوع هشدار دهند و هر تحولی که موجب شده تا مشخص شود که پول‌های کثیف چه آثار سویی در کشور دارند، این تحولات مثبت است  و برای رفع آن باید تلاش کرد.
 
فلاحت‌پیشه یکی از موانع مقابله با موضوع فساد را شعاری‌بودن آن عنوان می‌کند و توضیح می‌دهد: متاسفانه برای مقابله با فساد شعارها، ادعاها و شائبه‌های زیادی به وجود می‌آید؛ اما جایی که باید برخورد صورت گیرد، می‌بیینم که ضعیف عمل می‌شود. به‌خصوص مردم نتیجه برخورد شفاف را نمی‌بینند و این موضوع آثار روانی منفی خود را در جامعه به ویژه در  فضای سیاسی کشور به جا می‌گذارد.

وی تاکید کرد: موضوع پول‌های کثیف در انتخابات اگر به صورت عملی و جدی حل نشود، نسبت به توسعه، رفتارهای سیاسی و سیستم انتخاباتی در جمهوری اسلامی تردید و شائبه به وجود خواهد آمد. این یک بحث اساسی است و در بسیاری از کشورهای دنیا که دموکراسی را در عمل اجرا می کنند، سعی کرده‌اند موضوع پول‌های کثیف را در حوزه سیاست و اقتصاد خود حل کنند.

این نماینده مجلس درباره دلایل به وجود آمدن این نوع از تخلفات توضیح می‌دهد: متاسفانه در ایران عدم پرداختن به این عارضه دلیل ساختاری دارد. ساختار سیاسی در ایران یک ساختار حزبی نیست بنابراین در عمل خیلی از افراد پاسخگو نیستند. یا اینکه مسائل و تخلفاتی که شکل می‌گیرد بیشتر در غالب تخلف‌های جناحی است و خیلی زود حق مردم و واقعیت مطلب قربانی مچ‌گیری‌های جناحی می‌شود. بعد از آن هم به صورت تبانی‌های نامعلوم می‌بینیم، تنها چیزی که مشخص نمی‌شود شفافیت موضوع در جامعه است.

وی افزود: به طور مشخص کسانی که در هزینه کردن پول‌های کثیف در حوزه سیاسی صاحب نقش هستند، نقش و اختیار بیشتری را برای درآمدزایی از پول‌های کثیف در حوزه‌های اقتصادی دارند. در واقع اینها کسانی هستند که دو ضربه را به سامان سیاسی و اقتصادی می‌زنند. ضربه اول را به قوانین توسعه وارد و بخشی از این قوانین را به سود خود متوقف و به ضرر ملت عمل می‌کنند تا به سود کلان برسند. دوم در حوزه سیاسی روند عادی امور را دچار نوسان و چالش می‌کنند و با پول به مناصب سیاسی می‌رسند که این یک چرخه فاسد است.

این فعال سیاسی تاکید کرد: بدون یک عزم ملی و با پرهیز از چالش جناحی نمی‌توان با موضوع پولهای کثیف مقابله کرد. به ویژه این کاری است که عزم سه قوه باید برای حل آن وجود داشته باشد.

فلاحت‌پیشه دباره روند شکل‌گیری چرخه ورود پول‌های کثیف به ساختار سیاسی توضیح می‌دهد: درگام اول که فساد انجام می‌شود افرادی که یا این شیوه را قبول ندارند و یا از راه اصلی توسعه به ثروت نمی‌رسند، سعی می‌کنند بخش‌هایی از مجوزها، مصوبات و .. را برای تعلیق موضوع به خود اختصاص دهند. اینها کسانی هستند که به رانت اطلاعاتی دسترسی دارند، در نظام تعرفه و تجارت کشور معمولا دستکاری انجام می‌دهند به سود خود و به ویژه با تجارت واسط به این پول‌ها می‌رسند.
مطالب مرتبط

کلید واژه ها

پول کثیف فلاحت پیشه

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

غرق شدن یک جوان اسلام آبادی در سراب شرف آباد

استاندار کرمانشاه: بسته شدن مرز سومار خسارات اقتصادی زیادی برای کرمانشاه و دیالی عراق دارد

امیری رییس شورا باقی ماند / سخنگو عوض شد

شرایط بیمه و دریافت حقوق بازنشستگی زنان خانه‌دار

وزیر کشور: مرز خسروی باز می‌شود

کوروش قاسمی به عنوان بخشدار سومار معرفی شد

توجه به تولید اولویت اول سیستم بانکی کشور است

آغاز ثبت‌نام آزمون استخدامی بخش خصوصی از امروز

بازگشایی مرز "خسروی" نیازمند اعلام کتبی دولت عراق است/ هیچ چیز قطعی نیست، اما امیدواریم

اقدامات جدید قوه قضاییه در بحث مبارزه با فساد امیدوار کننده است/ انتظار داریم دستگاه های امنیتی و قضایی برخورد قاطعی با عوامل تیراندازی در هرسین داشته باشند

آغاز مهلت مجدد انتخاب رشته آزمون ارشد پزشکی/آخرین تغییرات ظرفیت رشته‌ها ثبت نام در طرح کارورزی

نجفی بخشیده شد

هر ساعت 2 کشته در تصادفات ایران ر

برگزیدگان دومین جشنوارۀ منطقه ای تئاتر خیابانی هرسین معرفی شدند

کنکوری‌ها "فضایی" انتخاب رشته نکنند

ابرناکی کرمانشاه تا پنجشنبه ادامه دارد/ پیش‌بینی وزش باد با سرعت 45 تا 60 کیلومتر بر ساعت

پیکر مطهر جانباز شهید دوران دفاع مقدس در کرمانشاه تشییع شد

داوطلب کنکور گیلانغربی حین انتخاب رشته جان باخت

حضور قالیباف در افتتاح واحدهای بازسازی‌شده روستای سرپل‌ذهاب

پیش بینی می شود امسال یک میلیون زائر از مرز خسروی تردد کنند/قصرشیرین میزبان اصلی زائران اربعین است

سعودی‌ها و اماراتی‌ها و حامیان آنها که مرتکب جنایات بزرگی در یمن شده‌اند، قطعاً به نتیجه نخواهند رسید / حفظ یکپارچگی یمن با توجه به عقاید دینی و قومیت‌های مختلف این کشور نیازمند گفتگوهای یمنی – یمنی است

دستور ویژه رئیس جمهور برای ثبت جهانی منظر فرهنگی تاریخی اورامانات

بخش خدمات بیشترین تخصیص را به خود اختصاص داد و بخش های کشاورزی و صنعت در رده های بعدی

جشنواره ملی «انجیر» شهریورماه در ریجاب برگزار می‌شود

تاق بستان و بیستون بهم نرسند بهتر است!

عارف: در سال۹۲ گفته شد روحانی در کارگروه اصلاح طلبان باشد اما خاتمی نپذیرفت /فعلا درباره کنار کشیدنم از انتخابات حرف نمی زنم

موحدی کرمانی: خیلی ها به خاطر زود رنجی از امام و مقام معظم رهبری، از قطار انقلاب پیاده شدند

خبر خوش برای کارگران ساختمانی

۲ خانه ورزش روستایی در گیلانغرب افتتاح شد

نتایج اولیه کنکور سراسری سال ۹۸ منتشر شد

استاندار کرمانشاه: دستگاه‌های اجرایی سریعتر مدارس را تخلیه کنند/لزوم تعیین تکلیف معلمان مناطق جنگی

مدیرعامل باشگاه هندبال زاگرس: شرایط سخت شده، اما امیدوار به تکرار موفقیت هستیم

جهاد در میدان سازندگی در امتداد دفاع مقدس است

سردار سلیمانی با ظریف: اقدام آمریکا در تحریم شما جنون آمیز است / این اقدام ثابت کرد که شما تاثیری عمیق بر افکار عمومی و مردم آمریکا دارید / به شما تبریک می‌گویم سردار

وزیر امور خارجه امروز ما مجتهد سیاسی است / شهادت می‌دهم ظریف رسول امین بوده / اگر از اصل ششم قانون اساسی فاصله بگیریم، باید دیر یا زود خداحافظی کنیم / اگر به تماس تلفنی اوباما جواب نداده بودم، دستیابی به برجام سخت‌تر می‌شد / پیمان حدیبیه هم حداکثری نبود / اگر ظریف وزیر خارجه نبود، به این آسانی به توافق نمی‌رسیدیم / به ما حسادت می‌کنند؛ ۸ سال مذاکره می‌کردند، حاصلی نداشت / اهل مذاکره ایم؛ اگر آمریکا می خواهد مذاکره کند، اول تحریم را بردارد؛ کاری نداریم که می خواهد وارد برجام شود یا نه / نمی شود تنگه هرمز برای شما باز باشد و تنگه جبل الطارق برای ما ناامن / آن روز که سپاه ناوچه شما را متوقف کرد، یک ناوچه انگلیسی آنجا بود؛ چرا هیچ کاری نکرد؟ پس هیچ کاری نمی توانید بکنید

نمایشگاه سراسری مبلمان خانگی در کرمانشاه برپا شد

ثبت "هرسین" به عنوان شهر ملی گلیم ایران

برای تحقق اهداف "اشتغال" استان 7000 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز است

پذیرش افسر پیمانی در هواپیمایی نیروی انتظامی

سرنوشت منطقه ویژه اقتصادی اسلام‌آباد را به سرنوشت پتروشیمی گره زده بودند در حالیکه پتروشیمی یک پروژه است اما منطقه آزاد یک زیرساخت بااهمیت برای سرمایه‌گذاری می‌باشد.

جشنواره "اسب" اصیل کُرد در کرمانشاه برگزار می‌شود

۲۱ بلوک از واحدهای مسکن مهر سرپل ذهاب تا پایان شهریور تحویل می شود

کرمانشاه بیشترین بیکار دانشگاهی را دارد

فلاحت‌پیشه: ایران از آمریکا به دلیل تحریم ظریف به دبیرکل سازمان ملل شکایت کند

کارت سوختتان را از پست رهگیری کنید

نیویورکر: ظریف ماه پیش به دیدار با ترامپ در کاخ سفید دعوت شد / این پیشنهاد را ۲۴ تیرماه رند پال در نیویورک به ظریف داد

مسکن مهر ۳۰۰ واحدی قصرشیرین مهرماه به بهره برداری می رسد قص

برپایی نمایشگاه بزرگ پیاز هرسین/ سایت ملی الگویی گیاهان دارویی در "هرسین" ایجاد می‌شود

نمایندگان مجلس در امور اجرایی آموزش و پرورش دخالت نکنند

زلزله ۴.۲ ریشتری تازه آباد کرمانشاه را لرزاند

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید