آفتاب کرمانشاه

بازار داغ شایعات در هتل «بوری واژ» لوزان / خوشبینی و احتیاط چاشنی کار مذاکره کنندگان +تصاویر

شناسه خبر » 42324

تاریخ انتشار » 1394/01/10-00:03

تعداد بازدید ها » 2646

افتاب کرمانشاه: مذاکرات در شهر لوزان سوئیس و در هتل تاریخی بوری واژ از جمله حساس‌ترین دور مذاکرات چندین سال گذشته است. طرفین خوشبینانه اما محتاطانه در حال مذاکره هستند. حساسیت‌های موجود هم سبب شده تا رسانه‌های مختلف در رقابت خبری سعی کنند تا اخبار دست اول بیشتری را به مخاطبان خود انتقال دهند. در همین زمینه اما خبرهای ضد و نقیض درباره مذاکرات بسیار است و برخی از رسانه‌های خبری با شیطنت خاصی سعی دارند فضای روانی مذاکرات به نفع منافع خود هدایت کنند.اما آنچه مشخص است، مذاکرات در چند مورد حساس ادامه دارد. اولین موضوع حساس که برای ایران از اهمیت بسزایی برخوردار است، موضوع رفع تحریم‌هاست. خبرهای ضد و نقیض حاکی از ان است که تیم مذاکره کننده آمریکایی تعلیق تحریم‌ها و نه لغو کامل آنرا به عنوان یکی از موارد بسته پیشنهادی خود ارائه کرده است اما در این زمینه لغو کامل تحریم‌ها به عنوان خط قرمز کشورمان شناخته می شود و تعلیق و یا برداشت گام به گام نظیر آنچه در توافق جزیی ژنو حاصل شد نمی تواند انتظار ایران از یک توافق کامل را برآورده سازد. از سوی دیگر مقامات کشورمان از جمله رهبر معظم انقلاب همواره با طرح مبحث توافق خوب و بد، توافقی را خوب دانستند که با لغو کلی تحریم‌ها انجام شود و ایشان در همین زمینه با تواقق دو مرحله‌ای مخالفت کردند. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نیز همواره به لغو کلی و یکباره تحریم‌ها تاکید کرده است.

 

در این زمینه برخی از رسانه‌ها مانند بلومبرگ مدعی شده است که توافق آتی تاسیسات فردو به مرکز تولید ایزوتوپ های پزشکی تبدیل می شود و مجاز به  غنی سازی اورانیوم نخواهد بود و همچنین برخی از تحریم‌ها تا 10 سال باقی خواهند ماند که این موضوع در زمینه شیطنت رسانه‌ای قابل تحلیل است. به نظر می رسد برخی از مذاکره کنندگان طرف مقابل در قالب پاره‌‌ای از اخبار رسانه‌ای خواسته‌هایی که توافق انها کمتر احتمال دارد را به عنوان یک خبر به رسانه‌های تحت امر خود ارائه می دهند تا بلکه از این مسیر بتوانند به خواسته‌های خود دست یابند که قطعا این موضوع نمی تواند آنان را به اهدافشان برساند.


موضوع قابل توجه در این زمینه اخباری است که بعضا مخاطب را به تعجب وا می دارد چراکه با منویات ایران در زمینه توافق هسته‌ای مطلوب فاصله زیادی دارد و به نظر می رسد نبایستی به حواشی خارج از متن چنان که باید توجه کرد. موضوع انتقال اورانیون ایران به روسیه که از سوی آسوشیتدپرس مطرح و تکذیب شد یکی از همین موارد است.اما آنچه از سوی مقامات کشورمات تایید شده است منتفی شدن احتمال تمدید توافقنامه ژنو است. این موضوع را عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان اعلام کرده است. عراقچی همچنین احتمال دستیابی به توافق را 50 درصد اعلام کرده است.

گرچه توافق نهایی نزدیک به نظر می رسد اما همانقدر هم با توجه به سطح اختلافات دور از دسترس نیز هست و از این جهت نبایستی گول جو سازی‌های رسانه‌ای را خورد اما به هر جهت توافق نهایی نیز غیر محتمل نیست. اما نزدیک ترشدن دیدگاه‌ها لزوما مذاکره کنندگان را به یک توافق جامع نزدیک می کند که این موضوع بایستی از سوی دو طرف رعایت شود و برخی از کشورها دست از زیاده خواهی بردارند و به جای اینکه  آمال و آرزوهایشان را در قالب اخبار به رسانه‌ها اعلام کنند، مذاکرات را با یک روش منطقی ادامه دهند تا به نتیجه مطلوب طرفین برسند.بی بی سی نیز در این زمینه اعلام کرده است که توافق گام به گام مورد موافقت طرفین قرار گرفته که در برابر این خبر العالم دستیابی به توافق اولیه از سوی یکی از منابع نزدیک به مذاکره کنندگان ایرانی را تکذیب کرده است.

طرف های غیر درگیر مانند اسرائیل و اتحادیه عرب نیز مشغول به کارهای لازم برای عدم تحقق توافق نهایی هستند. جان کری، وزیر خارجه آمریکا تقریبا همه مفاد مذاکرات را به صورت تلفنی به اطلاع بنیامین نتانیاهو می رساند. وی نیز اعلام کرده است که مفاد مذاکرات نشان می دهد که موضوع بدتر از ان چیزی که فکر می کرده در جریان است. سیاستی که مقامات رژیم جعلی اسرائیل همواره طی مذاکرات مختلف به اجرا گذاشته اند.جان کری در همین زمینه سفر خود به بوستن و وزرای خارجه آلمان و فرانسه سفر به قزاقستان را به تعویق انداخته‌اند، این موضوع نشان می دهد که مذاکرات تا روز دوشنبه و حتی ممکن است تا سه شنبه به طول بیانجامد اما اخبار ضد و نقیضی طی مذاکرات لوزان مطرح می شود همانطور که نشان دهنده حساسیت مذاکرات است، نشان دهنده آن است که چقدر رسیدن به توافق برای طرف غربی اهمیت دارد و از این روست که غرب برای رسیدن به توافق مورد توجه خود حتی از شیطنت های رسانه‌ای نیز استفاده می‌کند که البته با توجه اینکه خط قرمزهای ایران در موضوع هسته‌ای کاملا مشخص است این موارد آب در هاون کوفتن است و فایده ای برای آنها ندارد.


مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 ایران   توافق  لوزان   مذاکرات   هسته‌ای  بوری واژ  سوئیس 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

والدینی که مانع از تحصیل فرزندانشان شوند، مجازات می‌شوند

فرمانده ناجا: موافق افزایش اعتبار گذرنامه‌ها هستیم/ نیروی انتظامی تمام زیرساخت‌های لازم در پایانه مرز خسروی را دارد

رئیس هیات "وزنه‌برداری" کرمانشاه انتخاب شد

رئیس هیأت پزشکی ورزشی کرمانشاه معرفی شد

قیمت‌های نامتعارف مسکن توجیهی ندارد/ نظارت اتاق اصناف، اتحادیه‌ها و تعزیرات حکومتی هم در دقیق‌تر و جدی تر وجود داشته باشد.

نگاهی تاریخی به روسای کمیسیون امنیت ملی مجلس

معافیت سربازی فرزندان "ایثارگران" لغو شد/ مشمولان متاهل غایب به ازای هر فرزند 3 ماه "کسر خدمت" می‌گیرند

فردا آخرین مهلت ثبت نام عتبات دانشگاهیان/قرعه کشی ۳۰ خرداد

با مدیرانی که از عوامل آتش‌سوزی‌ها شکایت نکنند، برخورد می‌شود

رابطه خواب و سلامت پوست

سردار «جاویدان» فرمانده انتظامی کرمانشاه شد

نحوه استفاده اصحاب رسانه از تسهیلات بیمه تکمیلی اعلام شد

استاندارکرمانشاه: کرمانشاه 2020 ظرفیت گردشگری غرب ایران را به دنیا معرفی می‌کند

قیمت رهن و اجاره مسکن در نقاط مختلف اسلام آبادغرب اعلام شد

داوطلبان منتظر تعویق زمان کنکور نباشند/تعریف ظرفیت اضافه برای داوطلبان سیل زده

جهاد سازندگی یکی از سازمان‌های مؤثر در انقلاب اسلامی ایران بود

اگر کسی بخواهد برجام را بعد از این دو ماه ادامه دهد، وثوق الدوله این زمان است؛ در تاریخ اسمش به نام جاسوس انگلیس ثبت خواهد شد / اگر مقاومت شود، خداوند با 5000 فرشته علامت‌دار، مومنان را یاری خواهد کرد / از کجا معلوم مذاکره‌ای که الان ساز می‌کنند به نتیجه برسد، حرم امام رضا، بقیع نشود؟

ترامپ در دیدار نخست‌وزیر ژاپن با رهبر انقلاب تحقیر شد / حجاب موعظه و نصحیت نیست، قانون است؛ احسنت بر فرمانده ناجا که گفت با قانون‌شکنان برخورد خواهد شد / حمایت از آمران و ناهیان باید از سوی مردم باشد؛ مانند حمایتی که از راننده اسنپ شد / در ماجرای هنجارشکنی مازندران، دستگاه قضایی خوب وارد شده؛ الحمدلله اراده جدی است

تصویب آیین نامه اجرایی قانون مقابله با تقلب علمی

نخست وزیر ژاپن وارد تهران شد / دیدار با روحانی عصر امروز؛ ملاقات با رهبر معظم انقلاب فردا / تجمع «خودجوش» تعدادی از اصولگرایان در مهرآباد، همزمان با ورود آبه

فرمانده ناجا: کشف حجاب جرم است / با متخلفان کشف حجاب در خودروها برخورد می‌شود / اگر افراد اعتراض دارند، فرم پر کنند تا به آن رسیدگی شود

آتش سوزی مزارع گیلانغرب را فرا گرفت آتش سوزی مزارع گیلانغرب را فرا گرفت

تحجر فکری برخی از مدیران سبب فراری شدن سرمایه‌گذاران شده است.

برداشت انگور از تاکستانهای قصرشیرین آغاز شد

مدیر پایگاه: برای ادامه پروژه‌های عمرانی مجموعه جهانی"بیستون" منتظر اعتبار هستیم

"علی‌حیدر کرمی" مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های کرمانشاه شد

کدام مسئولان نظام باید دارایی خود، همسر و فرزندان‌شان را اعلام کنند؟

بازوند با خانواده «میترا استاد» تماس نگرفته، به خوزستان هم نمی‌رود

هیولاهای گهواره بزمجه از آب درآمدند

معاون استاندار کرمانشاه سه راهکار عملیاتی برای رونق صنایع دستی ارائه کرد

رابطه ایران و آمریکا احتیاجی به میانجی ندارد/ برخی برای رسیدن به قدرت عجله دارند

کمک ۴۵ میلیاردی به سیل‌زدگان کرمانشاه بزودی پرداخت می‌شود

تصویب استفساریه پرداخت مزایای مناطق جنگی به بازنشستگان

قیمت قربانی حج ۹۸ اعلام شد

سید جواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش شد

تغییر در نحوه برگزاری آزمون آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی

معتمدی، سرپرست جمعیت هلال احمر کرمانشاه شد

طرحهای اشتغال با ارزش بیش از یک میلیارد تومان پالایش می‌شوند

مصری امضایش را پس گرفت؛ استیضاح سلطانی فر از حدنصاب افتاد

۱۵ هکتار از اراضی مرتعی بیستون در آتش سوخت+ عكس

توزیع کارت کنکور کارشناسی ارشد از 20 خرداد

کواکبیان، ذوالنوری و فلاحت‌پیشه گزینه‌های ریاست کمیسیون امنیت ملّی هستند

«مجتبی‌ زینی‌وند» سرپرست وزارت آموزش و پرورش شد

دادستانی ورود کرد/ جلسه فوری برای رسیدگی به وضعیت اجاره بها در اسلام آباد غرب

آغاز ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد از امروز

نخست وزیر ژاپن در سفر به تهران احتمالا پیشنهاد کند روحانی و ترامپ پاییز امسال در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، دیدار کنند / شینزو آبه سال ۱۳۶۲ همراه با پدرش که وزیر خارجه بود، برای میانجیگری بین ایران و عراق به تهران آمده بود

دهم تیر، زمان اعلام احزاب دارای پروانه فعالیت سیاسی

کرمانشاهیان ۳ میلیارد تومان "زکات فطره" پرداخت کردند

خبرهای خوش زیست‌محیطی برای دیار سنگ و آب/ افزاش گونه های نادر گیاهی و جانوری

پذیرش استعفای بطحایی / استعفای او بابت کاندیداتوری در انتخابات مجلس است

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید