آفتاب کرمانشاه

معاون استاندار کرمانشاه سه راهکار عملیاتی برای رونق صنایع دستی ارائه کرد

شناسه خبر » 319019

تاریخ انتشار » 1398/03/20-16:29

تعداد بازدید ها » 158

آفتاب کرمانشاه: معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه با بیان اینکه مجموعه مدیریتی استان بر روی صنایع دستی تاکید ویژه ای دارد، گفت: سه راهکار عملیاتی در قالب طرح های حمایتی برای رونق صنایع دستی استان را در دستور کار اجرا داریم.

به گزارش ایرنا؛ هدایت حاتمی روز دوشنبه در مراسم روز جهانی صنایع دستی که در سرسرای آناهیتا هتل پارسیان کرمانشاه برگزار شد، نخستین راهکار را ایجاد کمیته اقتصاد فرهنگ و هنر اعلام کرد و افزود: این کمیته را به زودی با حضور پیشکسوتان صنایع دستی و مدیران کل میراث فرهنگی و فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل می دهیم.

او تاکید کرد که مباحث تخصصی در این کمیته را به پیشکسوتان و صاحب نظران صنایع دستی واگذار می کنیم و ما در استانداری به روی درآمدزایی و اشتغال صنایع دستی تاکید داریم.

وی یادآوری کرد که تلفیق هنر با درآمدزایی و اشتغال می تواند به موفقیت هنرمندان صنایع دستی کمک زیادی کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه در ادامه سخنان خود دومین راهکار عملیاتی برای رونق صنایع دستی را ارائه برنامه از پایین به بالا دانست و گفت: برنامه های رونق بخشی صنایع دستی باید از سوی هنرمنداغن و صنعتگران این عرصه به مسئولان اعلام شود تا بهتر و سریعتر به نتیجه برسد.

حاتمی یادآوری کرد که اگر مسئولان ارشد استان اقدام به ارائه برنامه برای حوزه های تخصصی مانند صنایع دستی کنند نمی توانند نگاه تخصصی و کامل و جامعی به این بخش داشته باشند و از این رو درخواست می کنیم که خود هنرمندان این برنامه ها را اعلام کنند.

او تاکید کرد که مسئولان دولتی باید حرف صنعتگران و هنرمندان را بشنوند و آنها را تجزیه و تحلیل کنند تا به رونق تولیدات صنایع دستی و تقویت این بخش منجر شود.

او اظهار داشت که ما در استانداری کرمانشاه براساس اولویت ها اقدام به بررسی و رفع مشکلات هنرمندان صنایع دستی می کنیم و انتظار هم نداریم یک شبه همه مشکلات حل شود بلکه با کمک همه هنرمندان و صنعتگران باید بتوانیم مشکلات اصلی و براساس اولویت برطرف شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه در ادامه سومین راهکار عملیاتی استان برای رونق صنایع دستی را تقویت تشکل های بخش خصوصی صنایع دستی دانست و گفت: امروز کشورهای توسعه یافته به تدریج وظایف و مشئولیت های خود را به تشکل ها و شرکت های بخش خصوصی در بخش های تخصصی واگذار می کنند و ما هم باید به این سمت برویم.

حاتمی بر ایجاد تشکل های صنایع دستی در استان تاکید کرد و افزود: امروز برخی از بزرگان استان کرمانشاه در تشکل های بخش خصوصی در مرکز مسئولیت دارند که موجب تقویت این بخش ها در استان شده است.

او گفت: با شکل گیری تشکل های بخش خصوصی صنایع دستی می توان عمده فعالیت هایی که اکنون توسط دولت درر این بخش انجام می شود را به تشکل ها واگذار کرد.

او همچنین بر داشتن نگاه زنجیره ای در اقتصاد به خصوص در بخش صنایع دستی نیز تاکید کرد و گفت: باید امروز زنجیره تولید، بازاریابی و تبلیغات، فروش، صادرات صنایع دستی در قالب یک زنجیره واحد دیده شود تا صنایع دستی رونق بگیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود از همه صاحب نظران و پیشکسوتان صنایع دستی در استان خواست بر روی هویت شهرها و روستاهای استان در زمینه صنایع دستی فکر کنند و هر شهر و روستا را با برندی از صنایع دستی و سنتی معرفی کنند.

حاتمی به عنوان مثال به شهر لالجین همدان به عنوان شهر برند سفال اشاره کرد و افزود: ما در استان کرمانشاه این ظرفیت را همه شهرها داریم که برندی را به نام یک شهر معرفی کنیم و این کار صنعتگران صنایع دستی است که این ایده را عملیاتی کنند.

او صنایع دستی را ظرفیت بالایی برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی دانست و گفت: مجموعه مدیریتی استان کرمانشاه آمادگی حمایت همه جانبه از این بخش است.

دراین مراسم ۳۲ تن از پیشکسوتان و هنرمندان صنایع دستی استان کرمانشاه با اهدای لوح تقدیر تجلیل شدند.

به گزارش ایرنا؛ استان کرمانشاه به دلیل پیشینه قدیمی و فرهنگ مردمان آن یکی از مهدهای صنایع دستی و هنرهای سنتی است که آوازه جهانی دارد.
جاجیم بافی، چاقوسازی و ابزارآلات فلزی قلمزنی منبت، معرق، پارچه دستباف، نازک کاری چوب و ریزه کاری چوب، نمد مالی، مصنوعات چرمی و ساخت زیورآلات محلی، چیخ بافی و فلزکاری را می توان از جمله صنایع دستی کرمانشاه نام برد.
همچنین دوخت های سنتی (رودوزی)، گلیم گل برجسته، سفالگری، طراحی سنتی، سبد بافی، نساجی (موج بافی و اهرامی بافی) تراش شیشه، رنگرزی سنتی، طراحی فرش، تذهیب، نگارگری، خراطی و مجسمه سازی از جمله دیگر تولیدات کنونی استان کرمانشاه است.
ماشته بافی، دواتگری سنتی (مسگری)، علامت سازی یا علم سازی، دباغی سنتی، هور بافی، جاجیم بافی، رنگریزی سنتی، داور بافی (سیاه چادر)، موج بافی را می توان از جمله صنایع دستی فراموش شده کرمانشاه دانست که در گیلانغرب، کرمانشاه، دالاهو، اورامانات، سومار و در میان عشایر استان بیشتر وجود داشته است.
براساس آمارهای رسمی ۱۰ هزار نفر و آمارهای غیر رسمی حدود ۷۰ هزار نفر در حوزه صنایع دستی در استان کرمانشاه فعالیت دارند
مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 راهکار عملیاتی   رونق صنایع دستی  معاون استاندار کرمانشاه 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

آغاز پرداخت پاداش بازنشستگان با اولویت فرهنگیان

5طرح عمرانی و کشاورزی در پاوه به بهره برداری می رسد

هفته دولت 5429 پروژه در کرمانشاه افتتاح می‌شود

"خسروی" برای میزبانی از 1.2 میلیون زائر اربعین آماده می‌شود

روحانی: انتقاد از دولت نه تنها بلامانع بلکه بی‌هزینه و با جایزه بوده است/ ما نسل اولی ها باید خانه را جارو بزنیم و تحویل نسل جدید بدهیم

غرق شدن یک جوان اسلام آبادی در سراب شرف آباد

استاندار کرمانشاه: بسته شدن مرز سومار خسارات اقتصادی زیادی برای کرمانشاه و دیالی عراق دارد

امیری رییس شورا باقی ماند / سخنگو عوض شد

شرایط بیمه و دریافت حقوق بازنشستگی زنان خانه‌دار

وزیر کشور: مرز خسروی باز می‌شود

کوروش قاسمی به عنوان بخشدار سومار معرفی شد

توجه به تولید اولویت اول سیستم بانکی کشور است

آغاز ثبت‌نام آزمون استخدامی بخش خصوصی از امروز

بازگشایی مرز "خسروی" نیازمند اعلام کتبی دولت عراق است/ هیچ چیز قطعی نیست، اما امیدواریم

اقدامات جدید قوه قضاییه در بحث مبارزه با فساد امیدوار کننده است/ انتظار داریم دستگاه های امنیتی و قضایی برخورد قاطعی با عوامل تیراندازی در هرسین داشته باشند

آغاز مهلت مجدد انتخاب رشته آزمون ارشد پزشکی/آخرین تغییرات ظرفیت رشته‌ها ثبت نام در طرح کارورزی

نجفی بخشیده شد

هر ساعت 2 کشته در تصادفات ایران ر

برگزیدگان دومین جشنوارۀ منطقه ای تئاتر خیابانی هرسین معرفی شدند

کنکوری‌ها "فضایی" انتخاب رشته نکنند

ابرناکی کرمانشاه تا پنجشنبه ادامه دارد/ پیش‌بینی وزش باد با سرعت 45 تا 60 کیلومتر بر ساعت

پیکر مطهر جانباز شهید دوران دفاع مقدس در کرمانشاه تشییع شد

داوطلب کنکور گیلانغربی حین انتخاب رشته جان باخت

حضور قالیباف در افتتاح واحدهای بازسازی‌شده روستای سرپل‌ذهاب

پیش بینی می شود امسال یک میلیون زائر از مرز خسروی تردد کنند/قصرشیرین میزبان اصلی زائران اربعین است

سعودی‌ها و اماراتی‌ها و حامیان آنها که مرتکب جنایات بزرگی در یمن شده‌اند، قطعاً به نتیجه نخواهند رسید / حفظ یکپارچگی یمن با توجه به عقاید دینی و قومیت‌های مختلف این کشور نیازمند گفتگوهای یمنی – یمنی است

دستور ویژه رئیس جمهور برای ثبت جهانی منظر فرهنگی تاریخی اورامانات

بخش خدمات بیشترین تخصیص را به خود اختصاص داد و بخش های کشاورزی و صنعت در رده های بعدی

جشنواره ملی «انجیر» شهریورماه در ریجاب برگزار می‌شود

تاق بستان و بیستون بهم نرسند بهتر است!

عارف: در سال۹۲ گفته شد روحانی در کارگروه اصلاح طلبان باشد اما خاتمی نپذیرفت /فعلا درباره کنار کشیدنم از انتخابات حرف نمی زنم

موحدی کرمانی: خیلی ها به خاطر زود رنجی از امام و مقام معظم رهبری، از قطار انقلاب پیاده شدند

خبر خوش برای کارگران ساختمانی

۲ خانه ورزش روستایی در گیلانغرب افتتاح شد

نتایج اولیه کنکور سراسری سال ۹۸ منتشر شد

استاندار کرمانشاه: دستگاه‌های اجرایی سریعتر مدارس را تخلیه کنند/لزوم تعیین تکلیف معلمان مناطق جنگی

مدیرعامل باشگاه هندبال زاگرس: شرایط سخت شده، اما امیدوار به تکرار موفقیت هستیم

جهاد در میدان سازندگی در امتداد دفاع مقدس است

سردار سلیمانی با ظریف: اقدام آمریکا در تحریم شما جنون آمیز است / این اقدام ثابت کرد که شما تاثیری عمیق بر افکار عمومی و مردم آمریکا دارید / به شما تبریک می‌گویم سردار

وزیر امور خارجه امروز ما مجتهد سیاسی است / شهادت می‌دهم ظریف رسول امین بوده / اگر از اصل ششم قانون اساسی فاصله بگیریم، باید دیر یا زود خداحافظی کنیم / اگر به تماس تلفنی اوباما جواب نداده بودم، دستیابی به برجام سخت‌تر می‌شد / پیمان حدیبیه هم حداکثری نبود / اگر ظریف وزیر خارجه نبود، به این آسانی به توافق نمی‌رسیدیم / به ما حسادت می‌کنند؛ ۸ سال مذاکره می‌کردند، حاصلی نداشت / اهل مذاکره ایم؛ اگر آمریکا می خواهد مذاکره کند، اول تحریم را بردارد؛ کاری نداریم که می خواهد وارد برجام شود یا نه / نمی شود تنگه هرمز برای شما باز باشد و تنگه جبل الطارق برای ما ناامن / آن روز که سپاه ناوچه شما را متوقف کرد، یک ناوچه انگلیسی آنجا بود؛ چرا هیچ کاری نکرد؟ پس هیچ کاری نمی توانید بکنید

نمایشگاه سراسری مبلمان خانگی در کرمانشاه برپا شد

ثبت "هرسین" به عنوان شهر ملی گلیم ایران

برای تحقق اهداف "اشتغال" استان 7000 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز است

پذیرش افسر پیمانی در هواپیمایی نیروی انتظامی

سرنوشت منطقه ویژه اقتصادی اسلام‌آباد را به سرنوشت پتروشیمی گره زده بودند در حالیکه پتروشیمی یک پروژه است اما منطقه آزاد یک زیرساخت بااهمیت برای سرمایه‌گذاری می‌باشد.

جشنواره "اسب" اصیل کُرد در کرمانشاه برگزار می‌شود

۲۱ بلوک از واحدهای مسکن مهر سرپل ذهاب تا پایان شهریور تحویل می شود

کرمانشاه بیشترین بیکار دانشگاهی را دارد

فلاحت‌پیشه: ایران از آمریکا به دلیل تحریم ظریف به دبیرکل سازمان ملل شکایت کند

کارت سوختتان را از پست رهگیری کنید

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید