آفتاب کرمانشاه

نخست وزیر ژاپن در سفر به تهران احتمالا پیشنهاد کند روحانی و ترامپ پاییز امسال در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، دیدار کنند / شینزو آبه سال ۱۳۶۲ همراه با پدرش که وزیر خارجه بود، برای میانجیگری بین ایران و عراق به تهران آمده بود

شناسه خبر » 319003

تاریخ انتشار » 1398/03/17-02:52

تعداد بازدید ها » 74

آفتاب کرمانشاه: ظاهرا عدم پیشرفت مذاکرات با ایران و کره شمالی باعث سرخوردگی و ناامیدی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا شده است. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد که واشگنتن حاضر است بدون هیچ پیش شرطی با رهبران ایران گفت و گو کند. البته پمپئو تاکید کرد که آمریکا موضعش را نسبت به گذشته تغییر نداده است.

احتمالا نخست وزیر ژاپن در سفر به تهران پیشنهاد کند روحانی و ترامپ پاییز امسال در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، دیدار کنند / شینزو آبه سال ۱۳۶۲ همراه با پدرش که وزیر خارجه بود، به ایران سفر کرده بود؛ آن سفر برای میانجیگری بین ایران و عراق برای پایان جنگ بود

لارا روزن در المانیتور نوشت: ظاهرا عدم پیشرفت مذاکرات با ایران و کره شمالی باعث سرخوردگی و ناامیدی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا شده است. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد که واشگنتن حاضر است بدون هیچ پیش شرطی با رهبران ایران گفت و گو کند. البته پمپئو تاکید کرد که آمریکا موضعش را نسبت به گذشته تغییر نداده است.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: در یکی از مصاحبه های تلویزیونی شبکه یورونیوز از پمپئو سوال شد که آیا اظهاراتش در روزهای اخیر نشان دهنده تغییر رویکرد آمریکا در قبال ایران هستند. پمپئو تاکید کرد که این موضوع صحت ندارد: «رئیس جمهور بارها در گذشته اشاره کرده بود که آماده گفت و گو با ایران است. او آماده است که در مورد فعالیت های منطقه ای، برنامه موشکی و هسته ای تهران گفت و گو کند. آمریکا موضعش را تغییر نداده است».

با وجود این، پیام های مقامات آمریکا در هفته های اخیر نشان می دهند که کارزار فشار حداکثری آن ها نتیجه بخش نبوده است و در حال حاضر اولویت بیشتری برای دیپلماسی قائل هستند. اما دولت ترامپ طی دو سال گذشته نتوانسته است کانال دیپلماتیکی با رهبران ایران ایجاد کند.

ترامپ هفته گذشته در ژاپن به طور صریح بیان کرد که بر خلاف برخی مشاورانش همچون جان بولتون به دنبال تغییر نظام  ایران نیست. ترامپ در کنفرانس خبری مشترک با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در 27 مه گفت: «ایران با همین رهبران کنونی می تواند به دستاوردهای بزرگی برسد. ما فقط به دنبال جلوگیری از دست یابی آن ها به تسلیحات هسته ای هستیم».

علی واعظ، مدیر پروژه ایران در موسسه «گروه بین المللی بحران» در مصاحبه با ما گفت که تغییر لحن مقامات آمریکایی در هفته های اخیر نشانه ناامیدی آن ها از پیروزی کمپین فشار حداکثری علیه ایران و همچنین عدم پیشرفت مذاکرات با رهبران کره شمالی است.

او ادامه داد: «آقای پمپئو می داند که کاسه صبر رئیس جمهور در حال لبریز شدن است. همه از این موضوع آگاه هستند که ترامپ تمایلی به شروع جنگ با ایران ندارد. به همین خاطر آقای پمپئو اخیرا تاکید کرد که آمریکا هیچ پیش شرطی برای مذاکره با ایران تعیین نکرده است».

قرار است نخست وزیر ژاپن این ماه به ایران سفر کند. آبه در سال 1983 نیز همراه با پدرش، وزیر خارجه سابق ژاپن به ایران سفر کرده بود. گفتنی است، توکیو تلاش کرد در مدت جنگ بین ایران و عراق به عنوان میانجی عمل کند.

علی واعظ در این ارتباط گفت: «حدس می زنم که شینزو آبه برگزاری ملاقاتی بین حسن روحانی و دونالد ترامپ در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در پاییز امسال را پیشنهاد خواهد کرد. شاید دو کشور فرصت بهتری برای مذاکره به دست نیاورند».

ترامپ چندین بار در بیانیه های اخیر خود تاکید کرده است که صرفا به دنبال جلوگیری از دست یابی ایران به تسلیحات هسته ای است. اما توافق هسته ای امضا شده در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما نیز همین هدف را داشت. ترامپ سال گذشته با اشاره به دیگر فعالیت های ایران از جمله برنامه موشکی بالستیک و پشتیبانی از گروه های نیابتی در منطقه از توافق هسته ای برجام خارج شد.

خانم سوزان مالونی، مقام سابق وزارت خارجه آمریکا و عضو کنونی اندیشکده بروکینگز در مصاحبه با ما گفت: «به نظرم مقامات ارشد دولت ترامپ تا حدودی در مورد مسئله ایران با یکدیگر اختلاف دارند. آن ها دوست ندارند این برداشت ایجاد شود که سیاست دولت آمریکا در قبال ایران تغییر کرده است و آمریکا صرفا بر روی برنامه هسته ای ایران تمرکز خواهد کرد».

مالونی ادامه داد: «در صورتی که ترامپ به طور مستقیم با رهبران ایران مذاکره کند، حدس می زنم که خواسته های کمتری را نسبت به مقامات ارشد دولتش مطرح خواهد کرد».

خانم سوزان دی ماجیو، از اعضای ارشد اندیشکده «سرمایه گذاری برای صلح بین الملل» در ارتباط با اظهارات مقامات آمریکایی طی هفته های اخیر گفت: «آشکار است که آقای پمپئو تحت فشار دونالد ترامپ لحن ملایم تری را در مورد گفت و گو با ایران اتخاذ کرده است».

دی ماجیو ادامه داد: «شکی وجود ندارد که آقای پمپئو لحن خود را به دلیل تمایل دونالد ترامپ برای شروع مذاکرات تغییر داده است. لیکن ما تغییری در ماهیت درخواست های پمپئو در مقایسه با گذشته مشاهده نکرده ایم. پمپئو ادعا کرد که آمریکا حاضر است بدون هیچ پیش شرطی با ایران مذاکره کند، اما دوباره دوازده خواسته قبلی خود در مورد تغییر رفتار ایران را مطرح کرد».

دی ماجیو اضافه کرد: «به نظرم رئیس جمهور خواستار تغییر رویکرد آمریکا در قبال ایران شده است. کمپین فشار حداکثری آمریکا در سال گذشته به شکست منجر شده است. به همین خاطر تلاش ترامپ برای شروع گفت و گوها با ایران غافل گیرکننده نیست».

دی ماجیو همچنین اشاره کرد که گفت و گوهای بین آمریکا و کره شمالی نیز به بن بست رسیده اند. اما اظهارات اخیر مقامات آمریکایی شاید برای بازگرداندن رهبران ایران به میز مذاکره کافی نباشد.

دی ماجیو ادامه داد: «آشکار است که مقامات آمریکایی از افزایش تنش ها با ایران راضی نیستند. حال این سوال مطرح می شود که آیا دولت ترامپ فضای مناسبی برای گفت و گو با ایران فراهم کرده است. در حال حاضر به نظر نمی رسد که ایران تمایلی به مذاکره داشته باشد.»

دی ماجیو اضافه کرد: «رهبران ایران کمپین فشار حداکثری را به عنوان جنگی تمام عیار علیه اقتصاد خود تصور می کنند که هدفش در نهایت تغییر نظام ایران است. به نظرم در صورتی که آمریکا فشار تحریم ها علیه ایران را کاهش ندهد، امیدی برای بازگشتن رهبران ایران به میز مذاکره وجود ندارد.»

دی ماجیو پیشنهاد کرد که دو کشور ابتدا در مورد مسئله آزادی زندانی ها با یکدیگر مذاکره کنند. آمریکا در ادامه می تواند برای نشان دادن حسن نیت خود تعدادی از تحریم های ثانویه را لغو کند.

واعظ نیز با این پیشنهاد موافقت کرد: «به نظرم تحریم های آمریکا تاثیری فراتر از انتظارات رهبران ایران بر اقتصاد این کشور داشته اند. به همین خاطر آن ها احتمالا در مقایسه با کره شمالی انگیزه بیشتری برای گفت و گو با آمریکا داشته باشند. البته این مذاکرات ضرورتا به یک توافق جدید منجر نخواهد شد. شاید مقامات ایران صرفا به دنبال جلوگیری از تشدید فشارها باشند»
مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 امریکا  ایران  نخست وزیر ژاپن 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

والدینی که مانع از تحصیل فرزندانشان شوند، مجازات می‌شوند

فرمانده ناجا: موافق افزایش اعتبار گذرنامه‌ها هستیم/ نیروی انتظامی تمام زیرساخت‌های لازم در پایانه مرز خسروی را دارد

رئیس هیات "وزنه‌برداری" کرمانشاه انتخاب شد

رئیس هیأت پزشکی ورزشی کرمانشاه معرفی شد

قیمت‌های نامتعارف مسکن توجیهی ندارد/ نظارت اتاق اصناف، اتحادیه‌ها و تعزیرات حکومتی هم در دقیق‌تر و جدی تر وجود داشته باشد.

نگاهی تاریخی به روسای کمیسیون امنیت ملی مجلس

معافیت سربازی فرزندان "ایثارگران" لغو شد/ مشمولان متاهل غایب به ازای هر فرزند 3 ماه "کسر خدمت" می‌گیرند

فردا آخرین مهلت ثبت نام عتبات دانشگاهیان/قرعه کشی ۳۰ خرداد

با مدیرانی که از عوامل آتش‌سوزی‌ها شکایت نکنند، برخورد می‌شود

رابطه خواب و سلامت پوست

سردار «جاویدان» فرمانده انتظامی کرمانشاه شد

نحوه استفاده اصحاب رسانه از تسهیلات بیمه تکمیلی اعلام شد

استاندارکرمانشاه: کرمانشاه 2020 ظرفیت گردشگری غرب ایران را به دنیا معرفی می‌کند

قیمت رهن و اجاره مسکن در نقاط مختلف اسلام آبادغرب اعلام شد

داوطلبان منتظر تعویق زمان کنکور نباشند/تعریف ظرفیت اضافه برای داوطلبان سیل زده

جهاد سازندگی یکی از سازمان‌های مؤثر در انقلاب اسلامی ایران بود

اگر کسی بخواهد برجام را بعد از این دو ماه ادامه دهد، وثوق الدوله این زمان است؛ در تاریخ اسمش به نام جاسوس انگلیس ثبت خواهد شد / اگر مقاومت شود، خداوند با 5000 فرشته علامت‌دار، مومنان را یاری خواهد کرد / از کجا معلوم مذاکره‌ای که الان ساز می‌کنند به نتیجه برسد، حرم امام رضا، بقیع نشود؟

ترامپ در دیدار نخست‌وزیر ژاپن با رهبر انقلاب تحقیر شد / حجاب موعظه و نصحیت نیست، قانون است؛ احسنت بر فرمانده ناجا که گفت با قانون‌شکنان برخورد خواهد شد / حمایت از آمران و ناهیان باید از سوی مردم باشد؛ مانند حمایتی که از راننده اسنپ شد / در ماجرای هنجارشکنی مازندران، دستگاه قضایی خوب وارد شده؛ الحمدلله اراده جدی است

تصویب آیین نامه اجرایی قانون مقابله با تقلب علمی

نخست وزیر ژاپن وارد تهران شد / دیدار با روحانی عصر امروز؛ ملاقات با رهبر معظم انقلاب فردا / تجمع «خودجوش» تعدادی از اصولگرایان در مهرآباد، همزمان با ورود آبه

فرمانده ناجا: کشف حجاب جرم است / با متخلفان کشف حجاب در خودروها برخورد می‌شود / اگر افراد اعتراض دارند، فرم پر کنند تا به آن رسیدگی شود

آتش سوزی مزارع گیلانغرب را فرا گرفت آتش سوزی مزارع گیلانغرب را فرا گرفت

تحجر فکری برخی از مدیران سبب فراری شدن سرمایه‌گذاران شده است.

برداشت انگور از تاکستانهای قصرشیرین آغاز شد

مدیر پایگاه: برای ادامه پروژه‌های عمرانی مجموعه جهانی"بیستون" منتظر اعتبار هستیم

"علی‌حیدر کرمی" مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های کرمانشاه شد

کدام مسئولان نظام باید دارایی خود، همسر و فرزندان‌شان را اعلام کنند؟

بازوند با خانواده «میترا استاد» تماس نگرفته، به خوزستان هم نمی‌رود

هیولاهای گهواره بزمجه از آب درآمدند

معاون استاندار کرمانشاه سه راهکار عملیاتی برای رونق صنایع دستی ارائه کرد

رابطه ایران و آمریکا احتیاجی به میانجی ندارد/ برخی برای رسیدن به قدرت عجله دارند

کمک ۴۵ میلیاردی به سیل‌زدگان کرمانشاه بزودی پرداخت می‌شود

تصویب استفساریه پرداخت مزایای مناطق جنگی به بازنشستگان

قیمت قربانی حج ۹۸ اعلام شد

سید جواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش شد

تغییر در نحوه برگزاری آزمون آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی

معتمدی، سرپرست جمعیت هلال احمر کرمانشاه شد

طرحهای اشتغال با ارزش بیش از یک میلیارد تومان پالایش می‌شوند

مصری امضایش را پس گرفت؛ استیضاح سلطانی فر از حدنصاب افتاد

۱۵ هکتار از اراضی مرتعی بیستون در آتش سوخت+ عكس

توزیع کارت کنکور کارشناسی ارشد از 20 خرداد

کواکبیان، ذوالنوری و فلاحت‌پیشه گزینه‌های ریاست کمیسیون امنیت ملّی هستند

«مجتبی‌ زینی‌وند» سرپرست وزارت آموزش و پرورش شد

دادستانی ورود کرد/ جلسه فوری برای رسیدگی به وضعیت اجاره بها در اسلام آباد غرب

آغاز ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد از امروز

نخست وزیر ژاپن در سفر به تهران احتمالا پیشنهاد کند روحانی و ترامپ پاییز امسال در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، دیدار کنند / شینزو آبه سال ۱۳۶۲ همراه با پدرش که وزیر خارجه بود، برای میانجیگری بین ایران و عراق به تهران آمده بود

دهم تیر، زمان اعلام احزاب دارای پروانه فعالیت سیاسی

کرمانشاهیان ۳ میلیارد تومان "زکات فطره" پرداخت کردند

خبرهای خوش زیست‌محیطی برای دیار سنگ و آب/ افزاش گونه های نادر گیاهی و جانوری

پذیرش استعفای بطحایی / استعفای او بابت کاندیداتوری در انتخابات مجلس است

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید