آفتاب کرمانشاه

خبرهای خوش زیست‌محیطی برای دیار سنگ و آب/ افزاش گونه های نادر گیاهی و جانوری

شناسه خبر » 319000

تاریخ انتشار » 1398/03/17-02:41

تعداد بازدید ها » 128

آفتاب کرمانشاه: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه از افزایش گونه‌های نادر جانوری و توقف خشکیدگی جنگل‌های بلوط در استان خبر داد.

مهر کرمانشاه- طی سالهای گذشته استان کرمانشاه که به دیار سنگ و آب معروف است با چالش‌های جدی زیست‌محیطی از جمله ریزگردها، پساب‌های صنعتی، تخریب زیستگاه‌های طبیعی، خطر انقراض گونه‌های نادر جانوری و… رو به رو بود.

به مناسبت روز محیط زیست به فریدون یاوری مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه برای بررسی این چالش‌ها به گفتگو پرداختیم تا آخرین وضعیت این موضوعات را بررسی کنیم.

آیا مهمترین چالش های محیط زیست استان احصا شده‌اند؟ (به آنها اشاره‌ای داشته باشید)

از نظر مسئله گرد و غبار با وجود بارش‌های سال گذشته و سه ماهه امسال مورد غیراستانداردی در سطح استان نداشتیم و امیدواریم جریانات طبیعی به این مساله کمک کند. همچنین اگر روند خشکسالی ادامه داشته باشد باید تمهیداتی برای رعایت مسائل محیط زیست اندیشیده شود.

اقدامات خوبی در حوزه مدیریت پسماند و مدیریت پساب سطحی و خانگی انجام شده به گونه‌ای که از سال‌ها پیش مدیریت پسماند را آغاز کردیم تا جایی که پسماندهای خانگی به ۶ منطقه تقسیم بندی شده و اقدامات مربوط به منطقه کرمانشاه از چندین سال پیش شروع و در منطقه سرپل‌ذهاب و قصر شیرین و اسلام‌آباد غرب نیز عملیات اجرایی آغاز شده امیدواریم برای سایر سایت‌های منطقه‌ای نیز تخصیص‌های اعتباری در نظر گرفته شود.

در حوزه پسماندهای پزشکی هم تمام بیمارستان‌ها به سیستم‌های بی خطرسازی زباله‌ها مجهز شده اند پیش از این مشکل مکان یابی محلی برای بی خطرسازی پسماندها مطابق تمهیدات بهداشتی و زیست محیطی مطرح بود تا اینکه کار مکان یابی انجام و گزارش ارزیابی زیست محیطی مصوب شد و در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی درصدد اخذ مجوز از باقی دستگاه‌های برای دفن پسماندهای پزشکی است.

پسماندهای پزشکی که در مطب‌ها و کلینیک‌ها تولید می‌شود از طریق شرکت‌های خصوصی بی خطرسازی می‌شود؛ قبلاً سیستم تصفیه فاضلاب در حوزه پسابهای خانگی در هفت شهر وجود داشت و اینک شهرستان‌های کنگاور، پاوه، هرسین، روانسر و جوانرود هم در انتهای فاز عملیاتی قرار دارند و نزدیک به بهره برداری هستند با این شرایط بیشتر پسابهای خانگی شهری با استفاده از سیستم‌های تصفیه فاضلاب در سطح استان مدیریت می‌شود.

با اعلام منابع طبیعی بحث خشکیدگی جنگل‌های بلوط متوقف شده است. در حوزه کنترل آلودگی هوا هم تمام واحدهای صنعتی عمده و بزرگ که می‌توانند به شکل بالقوه عامل آلودگی‌ها باشند به سیستم کنترل آلودگی هوا مجهز هستند هرچند گاهی تحت تأثیر نوسانات برق، خرابی سیستم و دیگر مشکلات به طور موقت از مدار خارج می‌شوند همچنین در حوزه پسابهای صنعتی هم تمام واحدهای صنعتی مجهز به سیستم کنترل آلودگی آب هستند البته ممکن است گاهی در برخی واحدها به صورت مقطعی نوساناتی وجود داشته باشد که در حال کنترل هستند. اگر موردی از آلودگی‌های مذکور در نمونه برداری‌های آزمایشگاهی دیده شود به طور قانونی با آنها برخورد می‌شود.

آمار مناطق تحت مدیریت، حفاظت شده و شکار ممنوع استان چقدر است و آیا نیروهای شما برای حفاظت از آن کفایت می‌کند؟

در سطح استان ۱۶۱ هزار هکتار عرصه تحت مدیریت شامل مناطق حفاظت شده، پناهگاه حیات وحش و اثر طبیعی و ملی در کنار منطقه شکار ممنوع که تحت نظر هستند وجود دارد.

البته تعداد نیروها کافی نیست چون تنها مدیریت مناطق مذکور مطرح نیست، بلکه باید هرگونه تخریب و آلودگی در عرصه ۲۴ هزار کیلومتر مربعی استان پیشگیری و مورد برخورد قرار گیرد. درصدد هستیم با استفاده از تکنولوژی این کمبود نیرو را پوشش دهیم بر همین مبنا سال قبل از محل اعتبارات استانی پنج دستگاه هلی شات و یک دستگاه نیز از سوی یکی از افراد دوستدار محیط زیست به کار گرفته شد.

تعداد سازمان‌های مردم نهاد فعال زیست محیطی در استان را بفرمایید و اینکه همکاری سازمان محیط زیست با آنها چگونه است؟

سازمان حفاظت محیط زیست استان ارتباط تنگاتنگی با سازمان‌های مردم نهاد زیست محیطی دارد که شمار آنها ۳۵ مورد است. این سازمان‌ها در واقع در زمینه فرهنگ سازی زیست محیطی حلقه واسط بین ما و مردم هستند و در فعالیت‌های زیست محیطی و پاکسازی طبیعت و جمع آوری زباله به حفظ محیط زیست کمک می‌کنند.

در طرح های عمرانی استان چقدر به موضوعات محیط زیستی توجه می‌شود؟

بر اساس قانون پاره‌ای از طرح‌های عمرانی مشمول انجام طرح‌های ارزیابی زیست محیطی و تهیه گزارش مربوطه هستند و تعدادی هم مشمول گزارش مدیریت زیست محیط هستند که اولی مفصل تر است.

پروژه‌های بزرگ که ممکن است اثرات زیست محیطی داشته باشند باید حتماً گزارش‌های ارزیابی زیست محیطی را رعایت کنند اما طرح‌هایی که از درجه کمتری برخورد هستند مشمول مدیریت زیست محیطی می‌باشند و تا زمانی که گزارش‌های مربوطه را به سازمان محیط زیست تحویل ندهند مجوز برای آنها صادر نخواهد شد و در حال حاضر در سطح استان تمام پروژه‌ها گزارش مربوطه را تحویل داده اند و میان پیمانکاران و سازمان حفاظت محیط زیست میثاق نامه در مرحله ساخت و ساز و بهره برداری وجود دارد.

وضعیت استان از نظر تنوع زیستی و گونه‌ها جانوری چطور است و آیا گونه‌های در خطر انقراض هم داریم؟

در چند سال اخیر روند روبه رشدی از نظر آمار سرشماری داشته ایم به طور مثال منطقه قراویز به عنوان زیستگاه آهوی ایرانی از نظر زیستگاه و جمعیت گونه‌ها منطقه‌ای منحصر به فرد است در سایر مناطق هم روند افزایشی بوده به گونه‌ای که بر اساس تحقیقات انجام شده گونه‌ای نداشته ایم که قبلاً بوده باشد اما حالا نباشد یا در معرض انقراض باشد.

گردشگری طبیعی در استان ما تا چه اندازه فعال است؟

با برنامه‌هایی که هم متولیان گردشگری و هم استاندار تدوین کرده شاهد جهش‌هایی در سطح استان هستیم که در این میان می‌توان به ثبت جهانی اورامانات و نیز طرح‌هایی که در قالب گردشگری طبیعی به محیط زیست ارجاع می‌شود اشاره کرد.

وضعیت استفاده غیر اصولی از کود، سموم، آفت کش‌ها و علف کش‌ها در استان و در نهایت آلودگی آب و خاک رو در استان را چطور ارزیابی می‌کنید؟

این شرایط اگر با گذشته مقایسه شود با توجه به فرهنگ سازی های زیست محیطی و دیدی که کشاورزان و مسئولان پیدا کرده اند بهتر شده و در این میان اقداماتی انجام شده مثلاً در زمینه مبارزه بیولوژیک در مواردی که نتایج تحقیقات بر روی آنها مثبت بوده در اختیار کشاورزان قرار داده شد البته همچنان از سموم کشاورزی استفاده می‌شود.

مشکل تغییر کاربری اراضی کشاورزی را چطور می‌بینید؟

سازمان جهاد کشاورزی و امور اراضی متولی این امر هستند اما اگر تغییر کاربری بخواهد انجام شود باید مطابق قانون باشد همچنین در این میان کیفیت زمین مسأله‌ای اصلی در تصمیم گیری است زیرا معمولاً با تغییر اراضی که مرغوب و درجه یک هستند مخالفت می‌شود و تا زمانی که ضرورتی نباشد این امر امکان پذیر نیست.

در زمینه تخریب منابع طبیعی اعم از جنگل و مرتع وضعیت استان چطور است و اقدامات شما برای جلوگیری از این موضوع چه بوده است؟

تغییر وضعیت منابع طبیعی در دو حوزه مناطق تحت مدیریت و تحت نظر محیط زیست مطرح است در چنین مواردی متخلفان به مراجع قضائی معرفی و با آنها برخورد قانونی انجام می‌شود و در سایر مناطق خارج از مناطق تحت مدیریت، محیط زیست با همکاری اداره منابع طبیعی برخورد می‌کند در این میان نیز کارگروهی به رصد و پایش مناطق تحت مدیریت می‌پردازند.

طی یکی دو سال اخیر بارش باران بی سابقه بوده و این سبب تراکم پوشش گیاهی شده بنابراین اگر مسائل ایمنی رعایت نشود تهدیداتی در قالب آتش سوزی مطرح می‌شود از سویی اگر آتش سوزی رخ دهد علاوه بر از بین رفتن گونه‌های زیستی و جانوری، سرمایه‌های ملی از بین خواهند رفت بر همین مبنا مردم از روشن کردن آتش در طبیعت بپرهیزند و در صورت ضرورت از خاموش شدن آن قبل از ترک محل مطمئن شوند زیرا حفاظت از محیط زیست وظیفه‌ای عمومی است.

مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 کرمانشاه   گونه گیاهی آفتاب کرمانشاه مدیرکل محیط زیست 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

آغاز پرداخت پاداش بازنشستگان با اولویت فرهنگیان

5طرح عمرانی و کشاورزی در پاوه به بهره برداری می رسد

هفته دولت 5429 پروژه در کرمانشاه افتتاح می‌شود

"خسروی" برای میزبانی از 1.2 میلیون زائر اربعین آماده می‌شود

روحانی: انتقاد از دولت نه تنها بلامانع بلکه بی‌هزینه و با جایزه بوده است/ ما نسل اولی ها باید خانه را جارو بزنیم و تحویل نسل جدید بدهیم

غرق شدن یک جوان اسلام آبادی در سراب شرف آباد

استاندار کرمانشاه: بسته شدن مرز سومار خسارات اقتصادی زیادی برای کرمانشاه و دیالی عراق دارد

امیری رییس شورا باقی ماند / سخنگو عوض شد

شرایط بیمه و دریافت حقوق بازنشستگی زنان خانه‌دار

وزیر کشور: مرز خسروی باز می‌شود

کوروش قاسمی به عنوان بخشدار سومار معرفی شد

توجه به تولید اولویت اول سیستم بانکی کشور است

آغاز ثبت‌نام آزمون استخدامی بخش خصوصی از امروز

بازگشایی مرز "خسروی" نیازمند اعلام کتبی دولت عراق است/ هیچ چیز قطعی نیست، اما امیدواریم

اقدامات جدید قوه قضاییه در بحث مبارزه با فساد امیدوار کننده است/ انتظار داریم دستگاه های امنیتی و قضایی برخورد قاطعی با عوامل تیراندازی در هرسین داشته باشند

آغاز مهلت مجدد انتخاب رشته آزمون ارشد پزشکی/آخرین تغییرات ظرفیت رشته‌ها ثبت نام در طرح کارورزی

نجفی بخشیده شد

هر ساعت 2 کشته در تصادفات ایران ر

برگزیدگان دومین جشنوارۀ منطقه ای تئاتر خیابانی هرسین معرفی شدند

کنکوری‌ها "فضایی" انتخاب رشته نکنند

ابرناکی کرمانشاه تا پنجشنبه ادامه دارد/ پیش‌بینی وزش باد با سرعت 45 تا 60 کیلومتر بر ساعت

پیکر مطهر جانباز شهید دوران دفاع مقدس در کرمانشاه تشییع شد

داوطلب کنکور گیلانغربی حین انتخاب رشته جان باخت

حضور قالیباف در افتتاح واحدهای بازسازی‌شده روستای سرپل‌ذهاب

پیش بینی می شود امسال یک میلیون زائر از مرز خسروی تردد کنند/قصرشیرین میزبان اصلی زائران اربعین است

سعودی‌ها و اماراتی‌ها و حامیان آنها که مرتکب جنایات بزرگی در یمن شده‌اند، قطعاً به نتیجه نخواهند رسید / حفظ یکپارچگی یمن با توجه به عقاید دینی و قومیت‌های مختلف این کشور نیازمند گفتگوهای یمنی – یمنی است

دستور ویژه رئیس جمهور برای ثبت جهانی منظر فرهنگی تاریخی اورامانات

بخش خدمات بیشترین تخصیص را به خود اختصاص داد و بخش های کشاورزی و صنعت در رده های بعدی

جشنواره ملی «انجیر» شهریورماه در ریجاب برگزار می‌شود

تاق بستان و بیستون بهم نرسند بهتر است!

عارف: در سال۹۲ گفته شد روحانی در کارگروه اصلاح طلبان باشد اما خاتمی نپذیرفت /فعلا درباره کنار کشیدنم از انتخابات حرف نمی زنم

موحدی کرمانی: خیلی ها به خاطر زود رنجی از امام و مقام معظم رهبری، از قطار انقلاب پیاده شدند

خبر خوش برای کارگران ساختمانی

۲ خانه ورزش روستایی در گیلانغرب افتتاح شد

نتایج اولیه کنکور سراسری سال ۹۸ منتشر شد

استاندار کرمانشاه: دستگاه‌های اجرایی سریعتر مدارس را تخلیه کنند/لزوم تعیین تکلیف معلمان مناطق جنگی

مدیرعامل باشگاه هندبال زاگرس: شرایط سخت شده، اما امیدوار به تکرار موفقیت هستیم

جهاد در میدان سازندگی در امتداد دفاع مقدس است

سردار سلیمانی با ظریف: اقدام آمریکا در تحریم شما جنون آمیز است / این اقدام ثابت کرد که شما تاثیری عمیق بر افکار عمومی و مردم آمریکا دارید / به شما تبریک می‌گویم سردار

وزیر امور خارجه امروز ما مجتهد سیاسی است / شهادت می‌دهم ظریف رسول امین بوده / اگر از اصل ششم قانون اساسی فاصله بگیریم، باید دیر یا زود خداحافظی کنیم / اگر به تماس تلفنی اوباما جواب نداده بودم، دستیابی به برجام سخت‌تر می‌شد / پیمان حدیبیه هم حداکثری نبود / اگر ظریف وزیر خارجه نبود، به این آسانی به توافق نمی‌رسیدیم / به ما حسادت می‌کنند؛ ۸ سال مذاکره می‌کردند، حاصلی نداشت / اهل مذاکره ایم؛ اگر آمریکا می خواهد مذاکره کند، اول تحریم را بردارد؛ کاری نداریم که می خواهد وارد برجام شود یا نه / نمی شود تنگه هرمز برای شما باز باشد و تنگه جبل الطارق برای ما ناامن / آن روز که سپاه ناوچه شما را متوقف کرد، یک ناوچه انگلیسی آنجا بود؛ چرا هیچ کاری نکرد؟ پس هیچ کاری نمی توانید بکنید

نمایشگاه سراسری مبلمان خانگی در کرمانشاه برپا شد

ثبت "هرسین" به عنوان شهر ملی گلیم ایران

برای تحقق اهداف "اشتغال" استان 7000 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز است

پذیرش افسر پیمانی در هواپیمایی نیروی انتظامی

سرنوشت منطقه ویژه اقتصادی اسلام‌آباد را به سرنوشت پتروشیمی گره زده بودند در حالیکه پتروشیمی یک پروژه است اما منطقه آزاد یک زیرساخت بااهمیت برای سرمایه‌گذاری می‌باشد.

جشنواره "اسب" اصیل کُرد در کرمانشاه برگزار می‌شود

۲۱ بلوک از واحدهای مسکن مهر سرپل ذهاب تا پایان شهریور تحویل می شود

کرمانشاه بیشترین بیکار دانشگاهی را دارد

فلاحت‌پیشه: ایران از آمریکا به دلیل تحریم ظریف به دبیرکل سازمان ملل شکایت کند

کارت سوختتان را از پست رهگیری کنید

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید