آفتاب کرمانشاه

قاچاق ریه‌های کرمانشاه برای یک مشت ریال!

شناسه خبر » 308894

تاریخ انتشار » 1398/02/29-08:48

تعداد بازدید ها » 135

آفتاب كرمانشاه: قاچاق درختان بلوط در کرمانشاه جدی شده است! قاچاق چوب بلوط از جنگل‌ها و اراضی کرمانشاه شدت گرفته و همین امر موجب ایجاد نگرانی‌های زیادی شده است.

قاچاق ریه‌های کرمانشاه برای یک مشت ریال!

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، قاچاق تبدیل به معضل بزرگی شده است، هر روز در لابلای اخبار حتما چند خبر مربوط به قاچاق انواع و اقسام کالاهای مختلف است که ذهن هر کسی را پریشان می‌کند.

عمدتاً زمانی که از قاچاق نام برده می‌شود، ذهن مخاطبین به قاچاق سوخت آن هم از مرزهای شرقی کشور رهنمون می‌شود و همیشه هم کشف و خروج این سرمایه ملی در صدر اخبار شنیده شده است.

این نوع از قاچاق قطعاً ضرر هنگفتی به اقتصاد کشور میزند و لازم است که حتما تدابیری در این خصوص اندیشیده شود، اما وضعیت قاچاق در همه استان‌های کشور به یک شکل نیست.

چند سالی هست که کرمانشاه نیز درگیر قاچاق شده اما جنس آن بیش از آنکه سرمایه‌ای باشد، حیاتی است. قاچاق چوب بلوط از جنگل‌ها و اراضی کرمانشاه شدت گرفته و این همین امر موجب ایجاد نگرانی‌های زیادی شده است.

هم اکنون حدود 80 هزار خانوار دامدار در استان به پوشش گیاهی زاگرس وابسته هستند که اگر این موضوع به درستی مدیریت نشود می‌تواند یک تهدید برای ادامه حیات جنگل های زاگرس باشد.

طبق آمارهای موجود 530 هکتار مجموع جنگل‌های استان کرمانشاه است و به نوعی 65 درصد مساحت کرمانشاه را جنگل و مرتع تشکیل می‌دهد.

بر اساس گفته‌های مراد شیخ ویسی مدیرکل سابق منابع طبیعی کرمانشاه هم اکنون حدود 80 هزار خانوار دامدار در استان به پوشش گیاهی زاگرس وابسته هستند که اگر این موضوع به درستی مدیریت نشود می‌تواند یک تهدید برای ادامه حیات جنگل های زاگرس باشد.

این مسئله در کنار زنجیره غذایی و زیست بوم جانوری است که حول جنگل‌های زاگرس ایجاد شده است. 

بافت عمده جنگل‌های کرمانشاه از بلوط است که نوع ساختار این درخت موجب شده که مورد طمع قاچاقیان چوب قرار گیرد. بر اساس آمار موجود، چوب بلوط با چگالی در حدود ۰٫۷۵ گرم بر سانتی‌متر مکعب از سختی و استحکام بالایی برخوردار است. همچنین به دلیل داشتن مقادیر «تانن» بالا در برابر حشرات و حملات قارچ‌ها بسیار مقاوم است.

از طرف دیگر چوب این درخت از مرغوب‌ترین چوب‌هاست و زغال آن نیز مرغوب است. این موضوع یکی از دلایل قطع بی‌رویهٔ این درختان است و بقای این جنگل‌ها را تهدید می‌کند.

طبق آمارهای ارائه شده به طور میانگین از سوختن هر سه تا شش کیلو چوب یک کیلو زغال به‌دست می‌‌آید. به طور مثال زغال درخت مرکبات از هر سه کیلو و 500 گرم چوب، یک کیلو زغال به دست می‌آید و زغال راش از هر پنج کیلو یک کیلو زغال می‌دهد!

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی پلیس هر 2 تن چوب قاچاق درخت بلوط 25 میلیون تومان ارزش دارد و همین مسئله موجب وسوسه بیشتر قاچاقچیان چوب بلوط در کرمانشاه شده است.

به طور میانگین هر درخت بلوط 200 سال عمر خواهد کرد و بین 20 تا 50 سالگی هم میوه می‌دهد، یعنی برای احیا و جایگزینی هر درخت قطع شده‌ی بلوط حداقل 20 سال زمان نیاز است.

حال با توجه به اهمیت این درختان و میزان پایین جنگل‌های موجود در استان کرمانشاه قاچاقچیان چوب چندسالی است که به جان این درختان با ارزش افتاده‌اند.

آمار دقیقی در خصوص میزان قاچاق چوب در استان کرمانشاه وجود ندارد اما قاچاقیان اکثراً با قطع درختان بلوط آنها را تبدیل به ذغال می‌کنند، در واقع برای آتش زدن بهتر تنباکو و یا پخت یک کباب، حیات استان را دود می‌شود.

برای یک مشت ریال!

قیمت زغال‌ها اما در خلأ آمار میزان مصرف خیلی هم به روز است. زغال‌ها در بازار امروز از هر کیلو 935 تومان آغاز تا هرکیلو 9000 تومان هم ادامه دارد و بازارش سرخ سرخ است. اقبال شهروندان بویژه جوانان به قلیان در چند سال اخیر نسل بسیاری از درختان جنگلی ایران را منقرض کرده و حتی باعث افزایش چشمگیر کوره زغال‌های غیر مجاز در شهرهای مختلف ایران شده است. قیمت زغال را معیارهای زیادی تعیین می‌کند؛ معیارهایی که بر اساس خواسته مشتریان، اولویت‌هایشان تغییر می‌کند.

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی پلیس هر 2 تن چوب قاچاق درخت بلوط 25 میلیون تومان ارزش دارد و همین مسئله موجب وسوسه بیشتر قاچاقچیان چوب بلوط در کرمانشاه شده است.

قاسم سبزعلی، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور هم در ارتباط با بازار خرید زغال در ایران در گفت‌وگویی می‌گوید: قیمت زغال بر‌‌اساس معیارهایی است که زغال شناس‌ها می‌دانند؛ به عنوان مثال، ماندگاری و نوع زغال‌ها در قیمت آنها تاثیر دارد. برای من و شما، زغال چوب باغی و چوب جنگلی تفاوتی نمی‌کند، اما چوب باغی وقتی زغال می‌شود خیلی زود هم خاکستر می‌شود، در صورتی که چوب‌های جنگلی و تاق ماندگاری بهتر و بیشتری دارند و همین نکته قاچاقچیان را وسوسه می‌کند برای از بین بردن چنین چوب‌هایی.

 

عمده قاچاق صورت در این خصوص هم در استان کرمانشاه به صورت زغال است، بر اساس اخبار منتشر شده از سوی پلیس هر 2 تن چوب قاچاق درخت بلوط 250 میلیون ریال ارزش دارد و همین مسئله موجب وسوسه بیشتر قاچاقچیان چوب بلوط در کرمانشاه شده است.

این مشکل آنقدر بزرگ شده که دادستانی کرمانشاه را هم وارد میدان کرده است. انشاالله کولانی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه چهارم مهر 97 در پاسخ به پیگیری دادستان کرمانشاه در باره تخریب جنگل های بلوط در منطقه بوژان عثمانوند و مقابله با کوره های زغال عنوان کرد: 2.5 میلیارد تومان با هدف تسهیل گری و اجرای طرح های مختلف اشتغالزایی در این مناطق اختصاص داده ایم که همین موضوع سبب کاهش گرایش مردم منطقه به درآمدزایی از راه کوره های زغال شده است.

دادستان هم در واکنش به این موضوع دستور داد که زمینه بازدید اصحاب رسانه از اقدام های مسئولان مربوطه در این منطقه فراهم شود تا واقعیت ها بیشتر مشخص شود.

مشکل کوره های تولید زغال شهرستان کرمانشاه بیشتر در بخش سرفیروزآباد (مناطق عثمانوند و جلالوند) بویژه دهستان بوژان با حدود 15 روستا دیده می شود.

نبود بودجه و نیروی کافی برای مقابله با پدیده قاچاق، ضعف در اطلاع رسانی در خصوص ارزش این جنگل‌ها، مسائل اقتصادی و بیکاری و بخصوص نبود قانون بازدارنده از عواملی است که موجب شده روز به روز بر حجم قاچاق چوب در این استان افزوده شود.

فرسایش خاک، ایجاد ریزگردها، از بین رفتن زیست بوم جانوری و صد البته تغییرات آب و هوایی از کمترین مشکلات ایجاد شده در پی تخریب و قاچاق چوب جنگل‌های زاگرس است.

حال باید دید که آیا اراده‌ای برای مقابله با این پدیده شوم هست یا خیر!

منبع: فارس
مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 چوب بلوط قاچاق 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

وزیر کشور: مرز خسروی باز می‌شود

کوروش قاسمی به عنوان بخشدار سومار معرفی شد کوروش قاسمی به عنوان بخشدار سومار معرفی شد

توجه به تولید اولویت اول سیستم بانکی کشور است

آغاز ثبت‌نام آزمون استخدامی بخش خصوصی از امروز

بازگشایی مرز "خسروی" نیازمند اعلام کتبی دولت عراق است/ هیچ چیز قطعی نیست، اما امیدواریم

اقدامات جدید قوه قضاییه در بحث مبارزه با فساد امیدوار کننده است/ انتظار داریم دستگاه های امنیتی و قضایی برخورد قاطعی با عوامل تیراندازی در هرسین داشته باشند

آغاز مهلت مجدد انتخاب رشته آزمون ارشد پزشکی/آخرین تغییرات ظرفیت رشته‌ها ثبت نام در طرح کارورزی

نجفی بخشیده شد

هر ساعت 2 کشته در تصادفات ایران ر

برگزیدگان دومین جشنوارۀ منطقه ای تئاتر خیابانی هرسین معرفی شدند

کنکوری‌ها "فضایی" انتخاب رشته نکنند

ابرناکی کرمانشاه تا پنجشنبه ادامه دارد/ پیش‌بینی وزش باد با سرعت 45 تا 60 کیلومتر بر ساعت

پیکر مطهر جانباز شهید دوران دفاع مقدس در کرمانشاه تشییع شد

داوطلب کنکور گیلانغربی حین انتخاب رشته جان باخت

حضور قالیباف در افتتاح واحدهای بازسازی‌شده روستای سرپل‌ذهاب

پیش بینی می شود امسال یک میلیون زائر از مرز خسروی تردد کنند/قصرشیرین میزبان اصلی زائران اربعین است

سعودی‌ها و اماراتی‌ها و حامیان آنها که مرتکب جنایات بزرگی در یمن شده‌اند، قطعاً به نتیجه نخواهند رسید / حفظ یکپارچگی یمن با توجه به عقاید دینی و قومیت‌های مختلف این کشور نیازمند گفتگوهای یمنی – یمنی است

دستور ویژه رئیس جمهور برای ثبت جهانی منظر فرهنگی تاریخی اورامانات

بخش خدمات بیشترین تخصیص را به خود اختصاص داد و بخش های کشاورزی و صنعت در رده های بعدی

جشنواره ملی «انجیر» شهریورماه در ریجاب برگزار می‌شود

تاق بستان و بیستون بهم نرسند بهتر است!

عارف: در سال۹۲ گفته شد روحانی در کارگروه اصلاح طلبان باشد اما خاتمی نپذیرفت /فعلا درباره کنار کشیدنم از انتخابات حرف نمی زنم

موحدی کرمانی: خیلی ها به خاطر زود رنجی از امام و مقام معظم رهبری، از قطار انقلاب پیاده شدند

خبر خوش برای کارگران ساختمانی

۲ خانه ورزش روستایی در گیلانغرب افتتاح شد

نتایج اولیه کنکور سراسری سال ۹۸ منتشر شد

استاندار کرمانشاه: دستگاه‌های اجرایی سریعتر مدارس را تخلیه کنند/لزوم تعیین تکلیف معلمان مناطق جنگی

مدیرعامل باشگاه هندبال زاگرس: شرایط سخت شده، اما امیدوار به تکرار موفقیت هستیم

جهاد در میدان سازندگی در امتداد دفاع مقدس است

سردار سلیمانی با ظریف: اقدام آمریکا در تحریم شما جنون آمیز است / این اقدام ثابت کرد که شما تاثیری عمیق بر افکار عمومی و مردم آمریکا دارید / به شما تبریک می‌گویم سردار

وزیر امور خارجه امروز ما مجتهد سیاسی است / شهادت می‌دهم ظریف رسول امین بوده / اگر از اصل ششم قانون اساسی فاصله بگیریم، باید دیر یا زود خداحافظی کنیم / اگر به تماس تلفنی اوباما جواب نداده بودم، دستیابی به برجام سخت‌تر می‌شد / پیمان حدیبیه هم حداکثری نبود / اگر ظریف وزیر خارجه نبود، به این آسانی به توافق نمی‌رسیدیم / به ما حسادت می‌کنند؛ ۸ سال مذاکره می‌کردند، حاصلی نداشت / اهل مذاکره ایم؛ اگر آمریکا می خواهد مذاکره کند، اول تحریم را بردارد؛ کاری نداریم که می خواهد وارد برجام شود یا نه / نمی شود تنگه هرمز برای شما باز باشد و تنگه جبل الطارق برای ما ناامن / آن روز که سپاه ناوچه شما را متوقف کرد، یک ناوچه انگلیسی آنجا بود؛ چرا هیچ کاری نکرد؟ پس هیچ کاری نمی توانید بکنید

نمایشگاه سراسری مبلمان خانگی در کرمانشاه برپا شد

ثبت "هرسین" به عنوان شهر ملی گلیم ایران

برای تحقق اهداف "اشتغال" استان 7000 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز است

پذیرش افسر پیمانی در هواپیمایی نیروی انتظامی

سرنوشت منطقه ویژه اقتصادی اسلام‌آباد را به سرنوشت پتروشیمی گره زده بودند در حالیکه پتروشیمی یک پروژه است اما منطقه آزاد یک زیرساخت بااهمیت برای سرمایه‌گذاری می‌باشد.

جشنواره "اسب" اصیل کُرد در کرمانشاه برگزار می‌شود

۲۱ بلوک از واحدهای مسکن مهر سرپل ذهاب تا پایان شهریور تحویل می شود

کرمانشاه بیشترین بیکار دانشگاهی را دارد

فلاحت‌پیشه: ایران از آمریکا به دلیل تحریم ظریف به دبیرکل سازمان ملل شکایت کند

کارت سوختتان را از پست رهگیری کنید

نیویورکر: ظریف ماه پیش به دیدار با ترامپ در کاخ سفید دعوت شد / این پیشنهاد را ۲۴ تیرماه رند پال در نیویورک به ظریف داد

مسکن مهر ۳۰۰ واحدی قصرشیرین مهرماه به بهره برداری می رسد قص

برپایی نمایشگاه بزرگ پیاز هرسین/ سایت ملی الگویی گیاهان دارویی در "هرسین" ایجاد می‌شود

نمایندگان مجلس در امور اجرایی آموزش و پرورش دخالت نکنند

زلزله ۴.۲ ریشتری تازه آباد کرمانشاه را لرزاند

افتتاح و بازدید چند طرح توسط وزیر بهداشت در کرمانشاه

تصویب حذف 4 صفر از پول ملی / 1000تومانی 1 تومان می‌شود

کرمانشاه قهرمان مسابقات "بوکس" جوانان کشور شد

نظر هیات نظارت بر رفتار نمایندگان درباره شکایت شورای عالی امنیت از فلاحت‌پیشه و حضرتی

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید