آفتاب کرمانشاه

تورم در استان کرمانشاه 9 پله کاهش یافته است

شناسه خبر » 308710

تاریخ انتشار » 1397/12/22-10:44

تعداد بازدید ها » 206

آفتاب كرمانشاه: معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه گفت: براساس گزارش مرکز آمار ایران، این استان در گذشته رتبه نخست تورم را داشته که در بهمن ماه رتبه دهم تورم کشور شده و در تلاشیم خود را از گرانترین استان کشور فاصله دهیم.
به گزارش ایرنا، هدایت حاتمی روز سه شنبه در نشست خبری که در سرسرای تدبیر استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: منطقه غرب گرانترین مناطق کشور است که در گذشته از ایلام، همدان، لرستان و کردستان گرانتر بودیم که اکنون با وجود این موفقیت ولی هنوز از متوسط کشور بالاتر هستیم ولی تلاش می کنیم روزی جزء استان های ارزان کشور باشیم.
وی یادآور شد، به دنبال کنترل تورم هستیم و با این وجود تحت تاثیر فضای کشور قرار داریم و تا حدودی می توانیم در این زمینه موثر باشیم.
حاتمی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی براینکه برای برقراری آرامش و کاهش تنش اقتصادی در روزهای پایانی سال چه تدابیری در نظر گرفته شده، گفت: سبد مصرفی مردم عمدتا تحت تاثیر اقلام جدی کالا است که تمرکز را بیشتر بر حواشی شهر قرار داده ایم و درصددیم شبکه توزیع به ویژه در میوه و تره بار را اصلاح کنیم چرا که شبکه جدی توزیع در این قسمت در کرمانشاه وجود ندارد.
حاتمی، به ساماندهی کشتارگاه و شبکه توزیع در سایر بخش ها در سال آینده نیز تاکید کرد.
این مسوول با بیان اینکه برای روزهای پایانی سال جاری 200 مرکز شبکه توزیع در نظر گرفته شده، افزود: یک هزار و 600 تن میوه ذخیره سازی شده و توزیع گوشت، مرغ، شکر و برنج با نرخ دولتی از روز گذشته آغاز شده و در کنار آن شاهد برگزاری نمایشگاه های بهاره در سطح استان هم هستیم.
حاتمی اضافه کرد: فضای اقتصاد کلان کشور در طول یک سال گذشته فراز و فرودهای بسیاری داشته است و بعد از جنگ تحمیلی هرچند سال یکبار، شاهد شوک اقتصادی بوده ایم که تجربیات آن غالبا تکراری است.
وی با تاکید براینکه آگاهی بخشی مانع از تکرار تجربیات اشتباه می شود، ادامه داد: اقتصاد استان تحت تاثیر همین فضا بوده و در برخی مواقع اثرات منفی بیشتری گرفته و در برخی مواقع تلاش کرده ایم این اثرات را کاهش دهیم.
وی به نقش آفرینی رسانه ها در اطلاع رسانی از مسایل و مشکلات، نقد تصمیمات نادرست و همراه کردن جامعه تاکید کرد.

**چهار دغدغه اقتصادی دنبال می شود
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه به دنبال چهار دغدغه اقتصادی در استان هستیم، اظهار داشت: اشتغال نخستین دغدغه ما می باشد که باید همه افراد بنابر مسوولیتی که دارند در راستای کاهش معضل بیکاری تلاش کنند.
وی از تورم به عنوان دغدغه ای دیگر یاد کرد و گفت: نزدیک به 30 ماه گذشته تورم از سطح متوسط کشور فراتر رفته و در بسیاری از ماه ها شاهد رتبه اول تورم کشور بودیم که زیبنده وضع اقتصادی استان نبود.
این مسوول از توجه به اقشار آسیب پذیر به عنوان سومین دغدغه یاد کرد و گفت: باید برای توانمندکردن مردم از فقر مطلق تلاش کرد که این مقوله با آرمان های انقلاب همبستگی دارد که باید در سطح استان در حد توان برای تحقق آن تلاش شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه بر نزدیک کردن فاصله دولت و مردم تاکید کرد و افزود: مردم ولی نعمت ما هستند و ضرورت دارد به این سرمایه عظیم توجه ویژه کنیم چرا که اگر مردم کار، واقعیت و تلاش را ببینند به ما اعتماد خواهند کرد که این چهار دغدغه در دستور مدیریتی اقتصادی استان قرار گرفته است.
وی از بیکاری به عنوان مهم ترین مشکل اقتصادی استان یاد کرد و گفت: برای غلبه بر این معضل درصدد بهبود فضای کسب و کار، احیای واحدهای راکد و نیمه فعال، ایحاد زیرساخت های فیزیکی مناسب و جذب سرمایه جدید هستیم.

**کمبود تولید نداریم
حاتمی ادامه داد: به نسبت سالیان گذشته کمبود تولید نداریم ولی شاهد کاهش قدرت خرید مردم و تورم هستیم و از سوی دیگر عده ای بر طبل کمبود می کوبند تا التهاب به وجود آورند در نتیجه برخی فروشندگان احتکار می کنند، برخی مصرف کنندگان بیشتر می خرند که این امر موجب کمبود کالا می شود.
وی با تاکید براینکه نباید در این جنگ روانی بازنده باشیم، اظهار داشت: راهبرد ما و استاندار کرمانشاه براین است که با وجود کمبود کالا آن بخش که تحت یارانه دولتی است بیشتر در بین مردم و اقشار آسیب پذیر توزیع شود و بسیاری از کالاها در حواشی شهر و مناطق محروم توزیع شده است.
وی از احیای واحدهای راکد به عنوان یکی از موضوعات جدی یاد کرد و افزود: تمام تلاش ما براین است که هیچ یک از واحدهای تولیدی از چرخه فعالیت خارج نشود و تا به امروز 115 جلسه کارگروه تسهیل برگزار شده است که در این جلسات به دنبال رفع مشکلات این واحدهاست.
حاتمی معتقد است، از اول استان صنعتی نبوده ایم و سهم ما در این بخش 21 درصد است که از بقیه کشور از نظر صنعتی شدن عقب تر هستیم ولی تلاش می کنیم سهم صنایع فناورانه را بالا ببریم، با این وجود گمان می کنم که وضعیت صنعت استان ما از دیگر نقاط کشور بدتر نباشد.

**نگذاشتیم 139 واحد صنعتی راکد شود
حاتمی افزود: تا به امروز اجازه نداده ایم که نزدیک به 139 واحد راکد شود و آنها را فعال کرده ایم و تلاش داریم نرخ بیکاری استان را از رتبه اول خارج کنیم.
وی اظهار داشت: در تلاش هستیم در بخش های متعدد همچون کشاورزی، خدمات، فناوری، مشاغل خانگی و حمایتی و غیره اشتغالزایی کنیم.
وی با بیان اینکه بازار خارجی مستلزم سه پایه است، ادامه داد: زیرساخت، تولیدات صادراتی و رفتار درست تجاری از این جمله است.

**صادرات 2.6 دهم میلیارد دلاری
وی افزود: 2.6 دهم میلیارد دلار صادرات داشته ایم که 46 درصد به نسبت سال گذشته رشد ارزشی داشته ایم و نزدیک به 32 درصد رشد وزنی داشتیم.
حاتمی یادآور شد، تصور می کنم این آمار قابل تامل است و امیدوارم روزی را ببینیم که تولیدات صادراتی استان کرمانشاه نقش جدی در این رقم داشته باشد و باید برای افزایش تولیدات صادراتی تلاش کنیم.
وی معتقد است، یکی از راهبردها این است تا تشکل ها بتوانند خوب نقش آفرینی کند یکی از شاخص های حکمرانی خوب، مشارکت تشکل ها در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها و اجرای برنامه هاست.
معاون استاندار کرمانشاه یادآور شد، خانه صنعت و معدن، سازمان کشاورزی و دیگر ارگان های مرتبط این ظرفیت را دارند تا براساس درجه بندی مشکلات یا پیچیدگی آن، به معضلات رسیدگی کنند و به دنبال این هستیم که واحدهای قابل احیا، فعال شوند و به چرخه تولید بازگردند.
حاتمی در خصوص اقدام های انجام شد برای جذب سرمایه گذار خارجی اظهار داشت: سه مجموعه کشت باغات در مرز، هتل بیمارستان ویانا و تولید برق از سدها در همین راستا است که کارهای بیمارستان در حال پیشروی است.

**به راه اندازی صنایع پایین دست اعتقاد دارم
وی با بیان اینکه تاکنون سرمایه گذار برای پتروشیمی چهارم جذب نشده، افزود: به راه اندازی صنایع پایین دست پتروشیمی عقیده دارم که در نشست اخیر که در تهران برگزار شد مهندس زنگنه با این موضوع هم عقیده بود و تاکید جدی داشت، زمینه این کار فراهم است چرا که سرمایه برای کمتر و اشتغال زایی و اثرگذاری آن بیشتر است.
حاتمی افزود: معتقدم بر روی اشل های کوچک تر اشتغال را پیش ببریم و راهبرد ما بر پایین دست بنا شده و یک مینی پالایشگاه در اسلام آبادغرب به زودی عملیات اجرایی آن آغاز می شود.
وی معتقد است، چهار دلیل به عنوان موانع جدی بهبود فضای کسب و کارشناسایی شده که موانع اداری، تامین مالی، سلیقه در مالیات و برداشت سلیقه ای در قانون از آن جمله است که در دست اصلاح قرار گرفته است.
این مسوول یادآور شد، دوندگی برخی پروژه های بزرگ بیشتر است که باید همدلی را بیشتر کنیم.

**مرکز خدمات سرمایه گذاری کرمانشاه فعالتر می شود
حاتمی افزود: وعده می دهم که مرکز خدمات سرمایه گذاری کرمانشاه را به مرکزی خوب و مناسب تبدیل کنم چرا که عملکرد آن در دوره قبل نیز مناسب بوده است.
وی از کمبود نیروی متخصص در حوزه مدیریت مالی به عنوان یکی از مشکلات در حوزه واحدهای تولیدی یاد کرد و گفت: یک میلیارد تومان برای آموزش 400 تن به صورت حرفه ای در بخش مدیریت بازاریابی و مدیریت تامین مالی در نظرگرفته شده و ما نباید تنها به فکر تامین سرمایه از طریق بانک ها باشیم.
وی با اشاره به سفر مهم ریاست جمهوری به عراق اضافه کرد: مجموع صادرات ما به عراق پنج برابر مجموع صادرات 28 کشور اتحادیه اروپا است.
حاتمی با بیان اینکه به دنبال بازگشایی مرز خسروی هستیم، اظهار داشت: در صورت بازگشایی این مرز، دغدغه جدی برای توسعه کشاورزی، توسعه توریسم و غیره نداریم.

**صنایع در مرز ایران و عراق استقرار می یابد
وی افزود: منطقه ویژه فصرشیرین منطقه خاصی است که هنوز به خوبی رشد نکرده و در سال آینده شاهد استقرار صنایع قابل توجهی در مرز ایران و عراق خواهیم بود.
حاتمی معتقد است، همه رویه های گمرگی در مرز پرویزخان در حال اجراشدن است و در قصرشیرین طرح های فراوانی همچون سرمایه گذاری طرح گرمسیری و سرمایه گذاری پنج هزار هکتاری خرما در قصرشیرین تعریف شده است.

**به دنبال جذب سرمایه گذار برای بندرخشک هستیم
وی در بخش دیگری از سخنان خود در باره استقرار بندرخشک گفت: دغدغه اصلی ما و مدیریت ارشد استان استقرار این بندر است و تنها به دنبال جذب اعتبار دولتی نیستیم و درصدد جذب سرمایه گذار هستیم.
معاون استاندار کرمانشاه در ادامه افزود: بخشی از برنامه های طرح استان مجازی پیش رفته ولی سرعت مناسبی نداشته و امیدواریم با رویکرد جدید براساس مقتضیات روز پیش برود، ناگفته نماند جلسات کمیته اقتصادی دیجیتال به صورت مرتب برگزار می شود.
وی با بیان اینکه در حوزه دانش بنیان کارهای متعددی برگزار شده، اظهار داشت: هم اکنون 45 شرکت دانش بنیان وجود دارد که در تلاش هستیم گردش مالی این تعداد تا سال آینده 2 برابر شود و می خواهیم تا سال آینده 100 شرکت دانش بنیان و چندین مرکز شتاب دهنده در استان داشته باشیم.
حاتمی یادآور شد، محصولاتی همچون گوجه، سیب زمینی، شیلات، محصولات دامی و غیره پتانسیل های بسیاری برای تبدیل به صنایع تبدیلی دارند و واحدهایی همچون کارخانه چیپس در جوانرود و رژین تاک در حال توسعه است و به دنبال توسعه واحدهای موجود و آوردن افراد جدید و متخصص هستیم.
وی یادآور شد، نمایشگاه محصولات دانش بنیان سال آینده در عراق برگزار می شود.
مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 تورم هدايت حاتمي 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

سرانجام قانون انتخابات مجلس چه می‌شود؟

نحوه ترمیم «حقوق» بازنشستگان کشوری

واریز سود سهام عدالت ۹۷ از نیمه دوم سال ۹۸/ بررسی آزادسازی سهام عدالت در مجلس

دست‌افزار هوشمند موبایلی پلیس جایگزین قبض‌های جریمه شد

نامه دادستان کرمانشاه به مدیرکل ارشاد استان؛ روش‌های عرضه و فروش کتاب را اصلاح کنید

احتمال تغییر ساعت کاری ادارات

مهلت مجدد ثبت نام در آزمون دستیاری دندانپزشکی آغاز شد

رعدوبرق جان یک نفر را در اسلام آبادغرب گرفت

کشف 50 تن برنج قاچاق در هرسین

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: «میز قرمز» به معنای مذاکره با آمریکا نیست/ ایران و آمریکا تنش میان خود را مدیریت کنند

کار نماینده مجلس قانون‌نویسی و نظارت است نه دهیاری و شهرداری

قاچاق ریه‌های کرمانشاه برای یک مشت ریال!

استاندار کرمانشاه از تعیین فرماندار اسلام آباد غرب خبر داد.

جام حذفی از کرمانشاه پر کشید؟/ زورمان به ورزشگاه «ثامن» نرسید

مذاکره ایران و آمریکا با چه شرایطی؟

طرح تعطیلی تمام مراکز اداری، آموزشی و قضایی در کلیه استان‌ها و شهرستان‌ها در روز پنجشنبه (در حال بررسی در مجلس شورای اسلامی)

تلاش برای افزایش شاخص توسعه انسانی در استان

پیشنهاد رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: ایجاد "میز قرمز" ایران و آمریکا در عراق یا قطر

وزیر کار: هر فرد دوشغله ‌استعفا نداده باشد از هر دو شغل عزل و به مراجع ذیصلاح معرفی خواهد شد

مردم کرمانشاه قهرمانی پرسپولیس را جشن گرفتند+ عکس

۲ کشته و ۵ زخمی در نزاع طایفه‌ای در خرم‌آباد

برخورد قاطعانه با قاچاقچیان و محتکران مطالبه رهبری است

شهرام عظیمی سرپرست فدراسیون‌ ورزش‌های رزمی شد

ساماندهي پل جديد و قديم چهر

نمایشگاه خوشنویسی در تکیه "بیگلربیگی" برپا می‌شود

برخورد قاطع با دانه‌درشت‌های مافیای خودرو، پراید را به ۲۰ میلیون بر می‌گرداند/ معرفی به مردم و اعدام دانه‌درشت‌های مافیای دلالی خودرو

اینفوگرافی / چگونه رمز دوم جدید برای کارت‌های بانکی بگیریم؟

رهبر معظم انقلاب: مذاکره با دولت کنونی آمریکا سم مضاعف است/ هیچ‌کس در عقلای ما دنبال مذاکره نیست / جنگی به وقوع نمی ‌پیوندد / رئیس‌جمهورشان میگوید هر جمعه در تهران علیه نظام راه‌پیمایی است؛ اولاً جمعه نیست و شنبه است؛ ثانیاً تهران نیست و پاریس است / هیچ‌کس نباید از هیبت ظاهری آمریکا بترسد؛ نه از هیبت آن‌ها و نه از ثروت قارون‌های اطراف خلیج فارس/ قدرتشان از این هیاهو خیلی کمتر است

قانون جریمه مشمولان غایب تمدید نمی‌شود

در برخورد با تخلفات ساختمانی جدی هستیم

مسابقات استانی "سازه‌های ماکارونی" در کرمانشاه برگزار می‌شود

جلایی‌پور: روحانی در مراسم افطاری گفت که اوباما 19 بار از من تقاضای ملاقات کرد ولی دولت اختیار پاسخش را نداشت

اعضای ستاد انتخاباتی استان کرمانشاه منصوب شدند

کمیسیون امنیت: جنگ نمی‌شود/ کسی به ترامپ زنگ نمی‌زند

دیدار روحانی با فعالان اصلاح طلب و اصولگرا (عکس)

مرز خسروی یک ماه قبل از اربعین باز می‌شود

کمک به زنان و دختران "کارتون خواب" از ساخت جاده و راه واجب‌تر است

ثبت نام جوان سرپل ذهابی در کتاب رکوردهای "گینس"

پیگیریم کرمانشاه امسال جزو 10 استان "ارزان" کشور شود/ كشاورزي را اقتصادي كنيم

گودین می‌تواند به مرکز تولید مبل تبدیل شود

برجام، نقطه تمام

ترامپ: دوست دارم ایرانی‌ها به من زنگ بزنند، ولی جان کری به آنها می‌گوید چه کار بکنند / خطر درگیری نظامی چیزی است که همیشه مطرح است / نمی‌خواهم بگویم نه، ولی امیدوارم این اتفاق نیفتد / فقط می‌خواهیم ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد، چیز زیادی از آنها نمی‌خواهیم/ دنبال آسيب زدن به ايران نيستيم؛ما آماده گفت‌‌‌وگو با آنها هستيم!

کاهش ساعت آموزشی مدارس در ماه مبارک رمضان

شنبه آخرین مهلت ثبت نام کاردانی به کارشناسی ناپیوسته

استخدام در نیروی انتظامی همچنان ادامه دارد

روحانی: امروز نمی‌خواهیم از برجام خارج شویم / احساس کردیم برجام نیاز به جراحی دارد / صبر ما استراتژیک بود / از امروز فروش اورانیوم غنی شده و آب سنگین را متوقف خواهیم کرد / اگر طی ۶۰ روز آینده به نتیجه نرسیم، دو اقدام دیگر را آغاز می‌کنیم؛ عدم پایبندی به محدودیت غنی سازی ۳.۵ درصد و تکمیل اراک / به ۵ کشور طرف برجام پیغام دادیم اگر این اقدام ایران را بهانه‌ای برای حضور پرونده ایران در شورای امنیت قرار دهند، با اقدام فوری ایران مواجه خواهند شد / آغازگر هیچ جنگی نخواهیم بود / آماده مذاکره با ۵ کشور باقی‌مانده در برجام هستیم؛ در چارچوب برجام، نه یک کلمه بیش، نه یک کلمه کم / برجام هیچ تغییری نخواهد کرد؛ برای اجرایی شدن بهتر آن، مذاکره می‌کنیم

مرگ "ماهیگیر" جوان در هرسین بر اثر برق گرفتگی

ضرورت تعیین تکلیف قانون رتبه بندی معلمان توسط وزارت آموزش و پرورش

تمدید مهلت ثبت‌نام وام ۲۰میلیونی ازدواج فرزندان بازنشستگان تا پایان امروز

(تصاویر) زندگی و کار روی ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن!

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید