آفتاب کرمانشاه

سفر به سرزمین زخمی

شناسه خبر » 288539

تاریخ انتشار » 1397/10/09-08:25

تعداد بازدید ها » 212

آفتاب كرمانشاه: به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حشمت الله فلاحت پیشه مطلبی در خصوص اولین سفر خود به عراق نوشت که متن آن به شرح زیر است:

به نام خدا

سفر به سرزمین زخمی

اولین سفرم به عراق، چند ماه پس از سقوط صدام حسین در قالب اولین هیات رسمی سیاسی جمهوری اسلامی ایران بود که به سرزمین بین النهرین صورت گرفت و در آن زمان سرمقاله ای با همین عنوان در روزنامه رسالت نوشتم که در آن ضمن گزارش سفر، اما و اگرهای توام با ترس و امید نسبت به آینده این سرزمین مظلوم را مطرح کرده بودم.

این بار می خواهم گزارش سوم را با تیتر، سفر به سرزمین زخمی بنویسم. چون از آن زمان تاکنون بیش از یک میلیون عراقی کشته شده اند. وجب به وجب دیوارهای عراق عکس شهدای جنگ با داعش است و تاریخ نزدیک همسایگی قبایل مختلف این کشور، تسویه حساب های خونین است. مشهود است که خانواده های عراق، بویژه زنان، کودکان و مادران، وقتی فرزندانشان را جلوی دیدگانشان به اسارت می برند، هیچ اعتراضی نمی کنند. به این وضعیت عادت کرده اند. بخشی از آن ها که توان مالی داشته باشند بلافاصله برای خرید جان فرزندانشان تلاش می کنند اما این بخش در جامعه محروم عراقی کم تعدادند، بخش دوم جامعه، منتظر بازگشت جنازه فرزندان خود می مانند و یا خبری که همان معنا را داشته باشد و سرانجام گروه سوم که راه انتقام را در پیش می گیرند و باید منتظر بودیم که این بار کدام بخش از جوانان عراقی از ادامه حیات محروم می شوند.

اگر ایران نبود، عراق تا سالیان طولانی در چرخش خون گرفتار بود. مردم عراق به خوبی این واقعیت را فهمیده اند. هر چند که هر از گاهی بخشی از واقعیت در پوشش تبلیغات و پول کثیف دشمنان برادری ایران و عراق پنهان می شود و تحرکاتی علیه این رابطه شکل می گیرد ولی سفر ننگ آمیز ترامپ و همسرش به عراق نشان دادکه مردم آمریکا و متحدان آن را عامل بدبختی خود می دانند.

واقعیت این است که در دنیای امروز، کشوری غیر از ایران، حامی عراق نیست. ما در قبال همسایه ای که قرابت هایش برایمان بی بدیل است مسئولیت داریم. بویژه آنکه باید قبل از آنکه داعشی دیگر به این سرزمین تحمیل شود، در سامان امور کمک کنیم. بازدید ما نشان داد، هرجای عراق، امکان تبادل و توسعه فراهم شده، امنیت پایدار شده است. به همین دلیل اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از مسیر زمینی خسروی- بغداد سفر عتبات عالیات را برنامه ریزی کردند. مسیر سنتی و رسمی میان دو کشور که تقریبا زندگی تمام مردمان شیعه- سنی و کرد این مسیر به آمد و شد زائران حسین (ع) وابسته است. آقای الخالدی نماینده اهل سنت استان دیالی (استان مابین خسروی ایران و بغداد) به من گفت: افتخار تاریخی خانواده ما این است که یک شبستان چند هزار متری را فقط برای پذیرایی

هنوز در بدنه برخی ادارات عراقی، بعثی ها به وظیفه سنتی خود برای جلوگیری از احیای روابط برادری و حسن همجواری ایران و عراق تلاش می کنند. دقت کنیم در تصمیم گیری در دام تقابلی اعضا برای این رابطه گرفتار نشویم.

از زائران ایرانی عتبات عالیات احداث کرده ایم و دلتنگ میهمانان هم ایل و تبار خود از آن سوی مرز هستیم. الخالدی از عشیره خالدی ایل بزرگ کلهر است که رگه های آب از استان های همدان، کرمانشاه و ایلام شروع شده و تا قاب بغداد با اسامی و عشیره های مختلفی همچون فیلی، خالدی، سیاسیا، ایوانی، زرکوش و .... گسترش یافته است. در این مسیر چندین برادر، عموزاده و ... را دیدیم که در دو طرف مرز مسئولیت داشتند. یکی در ایران که کارهای هیات اعزامی را برای ورود به عراق انجام می داد و برادرش در آن سمت مرز به عنوان تبعه عراق که بخشی از کارهای هیات در آن سمت مرز را برعهده داشت و چه بسیار افرادی که با فامیل خود در ایران شرکت های مشترک اقتصادی و تجاری تاسیس کرده بودند. برخلاف ده سال گذشته، اثری از کالاهای ایرانی در عراق وجود ندارد و در کربلا و نجف نیز رقابت نابرابری در حال شکل گیری است که شرکت ها و تجار ایرانی بازماندگان محتوم آن خواهند بود.

اگر ایران نبود، عراق تا سالیان طولانی در چرخش خون گرفتار بود. مردم عراق به خوبی این واقعیت را فهمیده اند هر چند که هر از گاهی بخشی از واقعیت در پوشش تبلیغات و پول کثیف دشمنان برادری ایران و عراق پنهان می شود و تحرکاتی علیه این رابطه شکل می گیرد

تداوم تعلل در احداث و اتصال خطوط راه آهن ایران به خسروی و بغداد در غرب و شلمچه در جنوب، نامی به جز خیانت ندارد چرا از رقم 300 میلیارد تومانی اعتبار سفر مقام معظم رهبری به راه آهن غرب کشور، فقط 28 میلیارد تومان پرداخت شد. مگر قانون نمی گوید که اعتبارات سفر رهبری باید صددرصد تخصیص یابد.

این ظلم در حالی صورت می گیرد که در همین زمان دو نفر از مسئولان دولت به ترتیب مقام، 220 و 190 میلیارد تومان از اعتبارات راه آهن های کشور را برای کشاندن ریل به در خانه های خودشان اختصاص دادند.

از زمان خروج ترامپ از برجام، میزان زمان اختصاص یافته به مذاکره های بی سرانجام با اروپا، چندصد برابر دقایق اختصاص یافته به استفاده از فرصت های طلایی عراق بوده است. اما جالب است بدانیم که در همین مدت فقط افزایش حدود 50 درصدی صادرات غیرنفتی به کشور عراق، همه مانع سازی های ترامپ مقابل تجارت خارجی ایران را پاسخ گفته است.

هنوز در بدنه برخی ادارات عراقی، بعثی ها به وظیفه سنتی خود برای جلوگیری از احیای روابط برادری و حسن همجواری ایران و عراق تلاش می کنند. دقت کنیم در تصمیم گیری در دام تقابلی اعضا برای این رابطه گرفتار نشویم. مدافعان حرم، سرداران و سربازان گمنام سپاه قدس با خون خود چرخه خونین عراق را متوقف کردند وگرنه تا ده سال آینده به جای یک میلیون نفر گذشته، بیش از ده میلیون عراقی دیگر کشته می شد. نگذاریم این فرصت های طلایی با دلمشغولی به ماموریت های لوکس و بی نتیجه و گرفتاری در تشریفات پروتکلی از دست برود. خدا را شاکرم که بعد از گذشت شش ماه از مسئولیتم در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اولین سفر خارجی ام را به کشوری انجام دادم که به آن و بواسطه اش به ملت ایران دین داریم. در دو کنسولگری کشورمان در کربلا و نجف یادبودی را با این عنوان به یادگار گذاشتم که این هیات بی تکلیف ترین هیاتی از مجلس است که فقط با یک هدف از مسیر زخم دیده خسروی کربلا- نجف، ماموریت خود را انجام داد. ماموریت بازگشایی مرزی که حداقل دو میلیون انسان عاشق ائمه اطهار را خشنود می کند. مردمانی که خود امنیت مسیر را تامین خواهند کرد و اجازه نخواهند داد بیش از این خون و برادرکشی در دو کشور مترقی جهان اسلام (ایران و عراق) حاکم شود.

مطالب مرتبط

کلید واژه ها

  اسفر   عراق فلاحت پیشه 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

پرونده دستمزد ۹۸ بسته شد

شهر کرمانشاه جزو "مناطق جنگی" قرار گرفت

عیدی همراه اول به تمامی مشترکان دائمی و اعتباری

اجرای مرحله دوم پرداخت طلب مالباختگان پرونده گلیم و گبه/7000مالباخته تسویه شدند/

آزمون استخدامی در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به صورت قراردادی برگزار می شود

تورم در استان کرمانشاه 9 پله کاهش یافته است

خدمات دولت در حوزه اجتماعی را نمی توان نادیده گرفت

رسمی شدن مرز شوشمی هدف سفر 2 روزه به اقلیم کردستان عراق بود

دیدار نادری با سفیر ژاپن در تهران

استان در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی رتبه اول کشور را داراست

رییس کمیته انضباطی فوتبال: با وریا کُردی حرف می زنم/ شما سنگ کردستان و خوزستان را به سینه می زنید آن هم در حد نگارش یک پست و متن دوخطی در هتل 5 ستاره

روحانی: به رهبری پیشنهاد دادم فرماندهی جنگ اقتصادی با حضرتعالی باشد، فرمودند فرمانده این جنگ باید رئیس جمهور باشد

اقدام جالب شورای یک روستا برای مقابله با گرانی آجیل شب عید+ تصوير

رفع بيكاري در بهبود فضاي كسب و كار است

۵۰ مصوبه مهم مجلس در بودجه سال ۹۸ + جدول

رئیس پلیس راهور خبر داد: اعلام محدودیت‌های ترافیکی پنج‌شنبه غریبان در کرمانشاه

رییس جمهوری درگذشت حاج ذبیح الله رضوان مدنی را تسلیت گفت

تعداد احزاب کشور از نصف هم کمتر شد (+لیست)

۳۱ شهرستان کم‌برخوردار کشور مشخص شدند

فلاحت پیشه: طرح برگزاری رفراندم برای پالرمو و CFT به معنای ایجاد التهاب در جامعه است

رفع بيكاري در بهبود فضاي كسب و كار است/ يكي از راهكارهايي كه در حال اجرايي كردن آن هستيم كاهش زمان جواب استعلام ها و صدور مجوزها

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه معرفی شد

با افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق ۴ میلیون کارمند کمتر دریافت می‌کنند

قیمت دیه سال ۹۸ ابلاغ شد/ دیه در ماه غیرحرام ۲۷۰ میلیون

نمایشگاه سراسری "گل و گیاه" در کرمانشاه آغاز به کار کرد

مهندس سالاری برگشت

مقام معظم رهبری: معطل اروپا نمانید/ برجام مشکلات اقتصادی کشور را برطرف نکرد / ارتباطات باید حفظ بشودرابطه با شرق تقویت بشود، با غرب تقویت بشود/ اروپایی ها بدجنسی می کنند

کسب رتبه نخست کمیته امداد استان در زمینه ایجاد اشتغال پایدار مددجویی

خلاء روحیه مطالبه گری روند توسعه کرمانشاه را کند کرده است

معرفی منظم ترین نمایندگان در حضور و غیاب و فعال ترین در میزان مشارکت در رای گیری ها

ادغام ۵ بانک و موسسه وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه

قیمت حج ۹۸ مشخص شد

مدارس چند شهرستان استان کرمانشاه تعطیل شد

جزئیات ادغام بانکهای نیروهای مسلح/سپرده‌گذاران نگران نباشند

روحانی: رهبری چند بار به من گفتند که با لوایج چهارگانه مخالفتی ندارند/ پس چه کسی مخالف است؟/ نمی‌شود کشور را دست 20-10 نفر بدهند!

مقام معظم رهبری: ازدواج های سفید سیاه ترین ازدواج است/ جریان صهیونیستی تصمیم به نابودی بنیان خانواده گرفته

ظریف: استعفای من صرفا به منظور دفاع از شان و جايگاه وزارت خارجه بود/ نیاز به دلجویی ندارم

برخورد با مفاسد اقتصادی به ضعیف کُشی محدود نشود

ظریف: بعد از عکس‌های ملاقات‌های امروز دیگر جواد ظریف به عنوان وزیر خارجه در جهان اعتباری ندارد

عزل و نصب مدیران باید با هماهنگی استاندار باشد/ ایجاد حواشی سودی برای استان ندارد

جشن تولد کهنسال‌ترین درخت کرمانشاه برگزار می‌شود

مدیر کل بهزیستی استان کرمانشاه منصوب شد

بخش بیستون ظرفیت های فراوانی در حوزه گردشگری و صنعت دارد/ افشين رحيمي بعنوان بخشدار جديد بيستون منصوب شد

رئیس هیات پرورش اندام کرمانشاه: مردان آهنین از شبکه 3 پخش نشود، از میزبانی انصراف می‌دهیم

تبدیل کارت ملی به کارت بانکی اجرایی شد

انتقاد معصومه ابتکار از خطای بزرگ رسانه ملی

اسامی تایید شدگان انتخابات اتاق بازرگانی استان کرمانشاه اعلام شد / چهارنفر رد صلاحیت شدند+ تصاوير

تمامی مرزنشینان مشمول مصوبه دولت برای واردات کالا هستند

مهلت ثبت‌نام کنکور ۹۸ تمدید شد

مجوز تردد زائران عتبات عالیات از مرز خسروی صادر شد

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید