آفتاب کرمانشاه

سفر به سرزمین زخمی

شناسه خبر » 288539

تاریخ انتشار » 1397/10/09-08:25

تعداد بازدید ها » 277

آفتاب كرمانشاه: به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حشمت الله فلاحت پیشه مطلبی در خصوص اولین سفر خود به عراق نوشت که متن آن به شرح زیر است:

به نام خدا

سفر به سرزمین زخمی

اولین سفرم به عراق، چند ماه پس از سقوط صدام حسین در قالب اولین هیات رسمی سیاسی جمهوری اسلامی ایران بود که به سرزمین بین النهرین صورت گرفت و در آن زمان سرمقاله ای با همین عنوان در روزنامه رسالت نوشتم که در آن ضمن گزارش سفر، اما و اگرهای توام با ترس و امید نسبت به آینده این سرزمین مظلوم را مطرح کرده بودم.

این بار می خواهم گزارش سوم را با تیتر، سفر به سرزمین زخمی بنویسم. چون از آن زمان تاکنون بیش از یک میلیون عراقی کشته شده اند. وجب به وجب دیوارهای عراق عکس شهدای جنگ با داعش است و تاریخ نزدیک همسایگی قبایل مختلف این کشور، تسویه حساب های خونین است. مشهود است که خانواده های عراق، بویژه زنان، کودکان و مادران، وقتی فرزندانشان را جلوی دیدگانشان به اسارت می برند، هیچ اعتراضی نمی کنند. به این وضعیت عادت کرده اند. بخشی از آن ها که توان مالی داشته باشند بلافاصله برای خرید جان فرزندانشان تلاش می کنند اما این بخش در جامعه محروم عراقی کم تعدادند، بخش دوم جامعه، منتظر بازگشت جنازه فرزندان خود می مانند و یا خبری که همان معنا را داشته باشد و سرانجام گروه سوم که راه انتقام را در پیش می گیرند و باید منتظر بودیم که این بار کدام بخش از جوانان عراقی از ادامه حیات محروم می شوند.

اگر ایران نبود، عراق تا سالیان طولانی در چرخش خون گرفتار بود. مردم عراق به خوبی این واقعیت را فهمیده اند. هر چند که هر از گاهی بخشی از واقعیت در پوشش تبلیغات و پول کثیف دشمنان برادری ایران و عراق پنهان می شود و تحرکاتی علیه این رابطه شکل می گیرد ولی سفر ننگ آمیز ترامپ و همسرش به عراق نشان دادکه مردم آمریکا و متحدان آن را عامل بدبختی خود می دانند.

واقعیت این است که در دنیای امروز، کشوری غیر از ایران، حامی عراق نیست. ما در قبال همسایه ای که قرابت هایش برایمان بی بدیل است مسئولیت داریم. بویژه آنکه باید قبل از آنکه داعشی دیگر به این سرزمین تحمیل شود، در سامان امور کمک کنیم. بازدید ما نشان داد، هرجای عراق، امکان تبادل و توسعه فراهم شده، امنیت پایدار شده است. به همین دلیل اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از مسیر زمینی خسروی- بغداد سفر عتبات عالیات را برنامه ریزی کردند. مسیر سنتی و رسمی میان دو کشور که تقریبا زندگی تمام مردمان شیعه- سنی و کرد این مسیر به آمد و شد زائران حسین (ع) وابسته است. آقای الخالدی نماینده اهل سنت استان دیالی (استان مابین خسروی ایران و بغداد) به من گفت: افتخار تاریخی خانواده ما این است که یک شبستان چند هزار متری را فقط برای پذیرایی

هنوز در بدنه برخی ادارات عراقی، بعثی ها به وظیفه سنتی خود برای جلوگیری از احیای روابط برادری و حسن همجواری ایران و عراق تلاش می کنند. دقت کنیم در تصمیم گیری در دام تقابلی اعضا برای این رابطه گرفتار نشویم.

از زائران ایرانی عتبات عالیات احداث کرده ایم و دلتنگ میهمانان هم ایل و تبار خود از آن سوی مرز هستیم. الخالدی از عشیره خالدی ایل بزرگ کلهر است که رگه های آب از استان های همدان، کرمانشاه و ایلام شروع شده و تا قاب بغداد با اسامی و عشیره های مختلفی همچون فیلی، خالدی، سیاسیا، ایوانی، زرکوش و .... گسترش یافته است. در این مسیر چندین برادر، عموزاده و ... را دیدیم که در دو طرف مرز مسئولیت داشتند. یکی در ایران که کارهای هیات اعزامی را برای ورود به عراق انجام می داد و برادرش در آن سمت مرز به عنوان تبعه عراق که بخشی از کارهای هیات در آن سمت مرز را برعهده داشت و چه بسیار افرادی که با فامیل خود در ایران شرکت های مشترک اقتصادی و تجاری تاسیس کرده بودند. برخلاف ده سال گذشته، اثری از کالاهای ایرانی در عراق وجود ندارد و در کربلا و نجف نیز رقابت نابرابری در حال شکل گیری است که شرکت ها و تجار ایرانی بازماندگان محتوم آن خواهند بود.

اگر ایران نبود، عراق تا سالیان طولانی در چرخش خون گرفتار بود. مردم عراق به خوبی این واقعیت را فهمیده اند هر چند که هر از گاهی بخشی از واقعیت در پوشش تبلیغات و پول کثیف دشمنان برادری ایران و عراق پنهان می شود و تحرکاتی علیه این رابطه شکل می گیرد

تداوم تعلل در احداث و اتصال خطوط راه آهن ایران به خسروی و بغداد در غرب و شلمچه در جنوب، نامی به جز خیانت ندارد چرا از رقم 300 میلیارد تومانی اعتبار سفر مقام معظم رهبری به راه آهن غرب کشور، فقط 28 میلیارد تومان پرداخت شد. مگر قانون نمی گوید که اعتبارات سفر رهبری باید صددرصد تخصیص یابد.

این ظلم در حالی صورت می گیرد که در همین زمان دو نفر از مسئولان دولت به ترتیب مقام، 220 و 190 میلیارد تومان از اعتبارات راه آهن های کشور را برای کشاندن ریل به در خانه های خودشان اختصاص دادند.

از زمان خروج ترامپ از برجام، میزان زمان اختصاص یافته به مذاکره های بی سرانجام با اروپا، چندصد برابر دقایق اختصاص یافته به استفاده از فرصت های طلایی عراق بوده است. اما جالب است بدانیم که در همین مدت فقط افزایش حدود 50 درصدی صادرات غیرنفتی به کشور عراق، همه مانع سازی های ترامپ مقابل تجارت خارجی ایران را پاسخ گفته است.

هنوز در بدنه برخی ادارات عراقی، بعثی ها به وظیفه سنتی خود برای جلوگیری از احیای روابط برادری و حسن همجواری ایران و عراق تلاش می کنند. دقت کنیم در تصمیم گیری در دام تقابلی اعضا برای این رابطه گرفتار نشویم. مدافعان حرم، سرداران و سربازان گمنام سپاه قدس با خون خود چرخه خونین عراق را متوقف کردند وگرنه تا ده سال آینده به جای یک میلیون نفر گذشته، بیش از ده میلیون عراقی دیگر کشته می شد. نگذاریم این فرصت های طلایی با دلمشغولی به ماموریت های لوکس و بی نتیجه و گرفتاری در تشریفات پروتکلی از دست برود. خدا را شاکرم که بعد از گذشت شش ماه از مسئولیتم در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اولین سفر خارجی ام را به کشوری انجام دادم که به آن و بواسطه اش به ملت ایران دین داریم. در دو کنسولگری کشورمان در کربلا و نجف یادبودی را با این عنوان به یادگار گذاشتم که این هیات بی تکلیف ترین هیاتی از مجلس است که فقط با یک هدف از مسیر زخم دیده خسروی کربلا- نجف، ماموریت خود را انجام داد. ماموریت بازگشایی مرزی که حداقل دو میلیون انسان عاشق ائمه اطهار را خشنود می کند. مردمانی که خود امنیت مسیر را تامین خواهند کرد و اجازه نخواهند داد بیش از این خون و برادرکشی در دو کشور مترقی جهان اسلام (ایران و عراق) حاکم شود.

مطالب مرتبط

کلید واژه ها

  اسفر   عراق فلاحت پیشه 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

"بیستون" و "ورمنجه" در صدر آتش‌سوزی‎های محیط زیست کرمانشاه

مدیرکل بیمه سلامت کرمانشاه: افراد فاقدبیمه برای دریافت دفترچه بیمه ایرانیان سریعتر اقدام کنند

پرونده مدیران متخلف روی میز سازمان بازرسی کرمانشاه/ محکومیت 41 مدیر

اقدام قابل تحسین روحانی؛ رییس جمهور از معاون اولش دلجویی کرد

«ذوالنور» رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شد

"عباسیان" رفت،"صالحی" آمد

تکذیب وجود هرگونه شیء نورانی در آسمان روانسر/ زلزله دیشب خسارتی نداشت

کرمانشاه می‌تواند به قطب تولید خودرو و قطعات تبدیل شود/ تربيت نيروي ماهر با استفاده از دانشگاه صنعتي

نحوه ثبت‌نام ایرانیان برای پرونده الکترونیک سلامت + جزییات

صدور قرار تامین کیفری برای ۱۹ نفر به جرم اخذ رشوه در یکی از شهرداریهای استان/ 58 زندانی مهریه در استان داریم

عضو کمیسیون اجتماعی: بستن معابر کولبری، تحریم داخلی علیه مرزنشینان

رئیسی: پوشش متهمان زن نباید لزوما چادر باشد

7 نکته درباره سرنگونی پهپاد آمریکایی/ واقعاً چرا ترامپ دستور حمله تلافی جویانه نداد؟

اعدام کارمند وزارت دفاع به جرم جاسوسی/ 15 سال زندان برای همسر

در انتخابات مجلس یازدهم به دلایل شخصی کاندیدا نمی‌شوم/ مجلس آینده مقدمه دولت آینده است

اینجا یک جامعه اسلامی است؛ هر کسی نمی‌تواند بگوید هر جور دلم می‌خواهد می‌پوشم / پشت فرمان خودرو حریم خصوصی نیست / خانمی با وضعیت نامناسب در خیابان‌ شروع به ناهنجاری و رقص کرده؛ بعداً می‌گوید مشروب خورده بودم؛ اگر کسی جسارت را به بیش از حد رساند، باید با او برخورد کرد / یک شبکه جاسوسی CIA متلاشی شد که جزئیات آن بعداً منتشر می‌شود؛ نمی‌دانید چه ولوله‌ای در CIA افتاده؛ به وحشت افتاده اند

تپه نادری بیستون نورپردازی می شود تپه نادری بیستون نورپردازی می شود

دستگیری عامل حمایت کننده قاتل روحانی شهید همدانی به انتشار تصاویری خشن در اینستاگرام

مسابقات آفرود قهرمانی کشور (عکس)

مسئولان برای ساماندهی وضعیت اجاره بهای منزل چاره اندیشی کنند

عراق با بازگشایی خسروی موافق نیست/افزودن ۲ بخش دیگر به مناطق جنگی/ آمریکا صادق باشد، مذاکره می کنیم

لیست مدارس فوتبال رسمی و مجاز کرمانشاه اعلام شد

اعلام نتایج امتحانات نهایی تا 5 تیر

روحانی: توسعه روابط بانکی با دنیا بدون تصویب «FATF» نمی شود/ مشکلی پیش آمد مردم نگویند دولت ناکارآمد بود

ثبت نام ۱.۳ میلیون کرمانشاهی برای کارت ملی هوشمند/تکلیف کسانی که از قافله جامانده اند

همه مردم ایران آماده دفاع از کشورشان هستند

ترامپ: ۱۰ دقیقه قبل از حمله به ۳ نقطه در ایران، آن را متوقف کردم

برخی قوانین موجود مناسب شرایط تحریم نیست

فلاحت‌ پیشه: ایران به دلیل تجاوز پهپاد آمریکایی به سازمان ملل شکایت کند

سردار سلامی: عکس‌العمل‌های قاطع، تمام کننده و قطعی در مقابل تعرض هر بیگانه‌ای خواهیم داشت

سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال‌هاوک» آمریکا در سواحل هرمزگان توسط سپاه(+مشخصات و جزئیات پهپاد)

استاندار کرمانشاه هم به کمپین «حمایت از مستاجرین» پیوست؛

مصممیم کرمانشاه امسال با رتبه اول "بیکاری" کشور خداحافظی کند

سرپرست فدراسیون وزنه برداری :از "کیانوش رستمی" غافل نیستیم/ باید از ظرفیت "بهداد سلیمی" استفاده کرد

گاهی آنقدر فاصله ما با دشمن کم است که شماره سلاح آنها را می‌خوانیم/ پشت سر منطق مذاکره، تسلیم نهفته است/ به پیروزی نزدیک هستیم / بزرگترین ضعف در آمریکا فقدان رهبری فردی روحانی است

قرارداد ایوانکوویچ با الاهلی دو ساله خواهد بود.

مدیران در شرایط فعلی باید از قوه خلاقیت و ایده پردازی استفاده کنند/ شایعه انتقال خود به استان خوزستان را تکذیب کرد

حضور مدیر عامل شرکت گاز استان در مرکز سامد

اجرای مرحله سوم پرداخت به مالباختگان پرونده «گلیم و گبه» کر

نخستین ضربه‌ جهانی واجا به شبکه‌ جاسوسی آمریکا/ارائه جزئیات جدیدترین ضربه در آینده‌ای نزدیک

استخدام افسر دانش آموخته در پلیس فتا

آگهی جذب نیرو در دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه

از هر 10 کرمانشاهی یک نفر "سالمند" است/ برای راه‌اندازی "سرای سالمندان" هر تعداد مراجعه کنند مجوز می‌دهیم

اول تیر؛ آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل و اشخاص حقیقی است

توصیه به رعایت اعتدال در اجاره‌بها

مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان متخلف باطل می‌شود/نحوه تشخیص تخلف در پایان‌نامه‌های محرمانه

والدینی که مانع از تحصیل فرزندانشان شوند، مجازات می‌شوند

فرمانده ناجا: موافق افزایش اعتبار گذرنامه‌ها هستیم/ نیروی انتظامی تمام زیرساخت‌های لازم در پایانه مرز خسروی را دارد

رئیس هیات "وزنه‌برداری" کرمانشاه انتخاب شد

رئیس هیأت پزشکی ورزشی کرمانشاه معرفی شد

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید