آفتاب کرمانشاه

سفر به سرزمین زخمی

شناسه خبر » 288539

تاریخ انتشار » 1397/10/09-08:25

تعداد بازدید ها » 167

آفتاب كرمانشاه: به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حشمت الله فلاحت پیشه مطلبی در خصوص اولین سفر خود به عراق نوشت که متن آن به شرح زیر است:

به نام خدا

سفر به سرزمین زخمی

اولین سفرم به عراق، چند ماه پس از سقوط صدام حسین در قالب اولین هیات رسمی سیاسی جمهوری اسلامی ایران بود که به سرزمین بین النهرین صورت گرفت و در آن زمان سرمقاله ای با همین عنوان در روزنامه رسالت نوشتم که در آن ضمن گزارش سفر، اما و اگرهای توام با ترس و امید نسبت به آینده این سرزمین مظلوم را مطرح کرده بودم.

این بار می خواهم گزارش سوم را با تیتر، سفر به سرزمین زخمی بنویسم. چون از آن زمان تاکنون بیش از یک میلیون عراقی کشته شده اند. وجب به وجب دیوارهای عراق عکس شهدای جنگ با داعش است و تاریخ نزدیک همسایگی قبایل مختلف این کشور، تسویه حساب های خونین است. مشهود است که خانواده های عراق، بویژه زنان، کودکان و مادران، وقتی فرزندانشان را جلوی دیدگانشان به اسارت می برند، هیچ اعتراضی نمی کنند. به این وضعیت عادت کرده اند. بخشی از آن ها که توان مالی داشته باشند بلافاصله برای خرید جان فرزندانشان تلاش می کنند اما این بخش در جامعه محروم عراقی کم تعدادند، بخش دوم جامعه، منتظر بازگشت جنازه فرزندان خود می مانند و یا خبری که همان معنا را داشته باشد و سرانجام گروه سوم که راه انتقام را در پیش می گیرند و باید منتظر بودیم که این بار کدام بخش از جوانان عراقی از ادامه حیات محروم می شوند.

اگر ایران نبود، عراق تا سالیان طولانی در چرخش خون گرفتار بود. مردم عراق به خوبی این واقعیت را فهمیده اند. هر چند که هر از گاهی بخشی از واقعیت در پوشش تبلیغات و پول کثیف دشمنان برادری ایران و عراق پنهان می شود و تحرکاتی علیه این رابطه شکل می گیرد ولی سفر ننگ آمیز ترامپ و همسرش به عراق نشان دادکه مردم آمریکا و متحدان آن را عامل بدبختی خود می دانند.

واقعیت این است که در دنیای امروز، کشوری غیر از ایران، حامی عراق نیست. ما در قبال همسایه ای که قرابت هایش برایمان بی بدیل است مسئولیت داریم. بویژه آنکه باید قبل از آنکه داعشی دیگر به این سرزمین تحمیل شود، در سامان امور کمک کنیم. بازدید ما نشان داد، هرجای عراق، امکان تبادل و توسعه فراهم شده، امنیت پایدار شده است. به همین دلیل اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از مسیر زمینی خسروی- بغداد سفر عتبات عالیات را برنامه ریزی کردند. مسیر سنتی و رسمی میان دو کشور که تقریبا زندگی تمام مردمان شیعه- سنی و کرد این مسیر به آمد و شد زائران حسین (ع) وابسته است. آقای الخالدی نماینده اهل سنت استان دیالی (استان مابین خسروی ایران و بغداد) به من گفت: افتخار تاریخی خانواده ما این است که یک شبستان چند هزار متری را فقط برای پذیرایی

هنوز در بدنه برخی ادارات عراقی، بعثی ها به وظیفه سنتی خود برای جلوگیری از احیای روابط برادری و حسن همجواری ایران و عراق تلاش می کنند. دقت کنیم در تصمیم گیری در دام تقابلی اعضا برای این رابطه گرفتار نشویم.

از زائران ایرانی عتبات عالیات احداث کرده ایم و دلتنگ میهمانان هم ایل و تبار خود از آن سوی مرز هستیم. الخالدی از عشیره خالدی ایل بزرگ کلهر است که رگه های آب از استان های همدان، کرمانشاه و ایلام شروع شده و تا قاب بغداد با اسامی و عشیره های مختلفی همچون فیلی، خالدی، سیاسیا، ایوانی، زرکوش و .... گسترش یافته است. در این مسیر چندین برادر، عموزاده و ... را دیدیم که در دو طرف مرز مسئولیت داشتند. یکی در ایران که کارهای هیات اعزامی را برای ورود به عراق انجام می داد و برادرش در آن سمت مرز به عنوان تبعه عراق که بخشی از کارهای هیات در آن سمت مرز را برعهده داشت و چه بسیار افرادی که با فامیل خود در ایران شرکت های مشترک اقتصادی و تجاری تاسیس کرده بودند. برخلاف ده سال گذشته، اثری از کالاهای ایرانی در عراق وجود ندارد و در کربلا و نجف نیز رقابت نابرابری در حال شکل گیری است که شرکت ها و تجار ایرانی بازماندگان محتوم آن خواهند بود.

اگر ایران نبود، عراق تا سالیان طولانی در چرخش خون گرفتار بود. مردم عراق به خوبی این واقعیت را فهمیده اند هر چند که هر از گاهی بخشی از واقعیت در پوشش تبلیغات و پول کثیف دشمنان برادری ایران و عراق پنهان می شود و تحرکاتی علیه این رابطه شکل می گیرد

تداوم تعلل در احداث و اتصال خطوط راه آهن ایران به خسروی و بغداد در غرب و شلمچه در جنوب، نامی به جز خیانت ندارد چرا از رقم 300 میلیارد تومانی اعتبار سفر مقام معظم رهبری به راه آهن غرب کشور، فقط 28 میلیارد تومان پرداخت شد. مگر قانون نمی گوید که اعتبارات سفر رهبری باید صددرصد تخصیص یابد.

این ظلم در حالی صورت می گیرد که در همین زمان دو نفر از مسئولان دولت به ترتیب مقام، 220 و 190 میلیارد تومان از اعتبارات راه آهن های کشور را برای کشاندن ریل به در خانه های خودشان اختصاص دادند.

از زمان خروج ترامپ از برجام، میزان زمان اختصاص یافته به مذاکره های بی سرانجام با اروپا، چندصد برابر دقایق اختصاص یافته به استفاده از فرصت های طلایی عراق بوده است. اما جالب است بدانیم که در همین مدت فقط افزایش حدود 50 درصدی صادرات غیرنفتی به کشور عراق، همه مانع سازی های ترامپ مقابل تجارت خارجی ایران را پاسخ گفته است.

هنوز در بدنه برخی ادارات عراقی، بعثی ها به وظیفه سنتی خود برای جلوگیری از احیای روابط برادری و حسن همجواری ایران و عراق تلاش می کنند. دقت کنیم در تصمیم گیری در دام تقابلی اعضا برای این رابطه گرفتار نشویم. مدافعان حرم، سرداران و سربازان گمنام سپاه قدس با خون خود چرخه خونین عراق را متوقف کردند وگرنه تا ده سال آینده به جای یک میلیون نفر گذشته، بیش از ده میلیون عراقی دیگر کشته می شد. نگذاریم این فرصت های طلایی با دلمشغولی به ماموریت های لوکس و بی نتیجه و گرفتاری در تشریفات پروتکلی از دست برود. خدا را شاکرم که بعد از گذشت شش ماه از مسئولیتم در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اولین سفر خارجی ام را به کشوری انجام دادم که به آن و بواسطه اش به ملت ایران دین داریم. در دو کنسولگری کشورمان در کربلا و نجف یادبودی را با این عنوان به یادگار گذاشتم که این هیات بی تکلیف ترین هیاتی از مجلس است که فقط با یک هدف از مسیر زخم دیده خسروی کربلا- نجف، ماموریت خود را انجام داد. ماموریت بازگشایی مرزی که حداقل دو میلیون انسان عاشق ائمه اطهار را خشنود می کند. مردمانی که خود امنیت مسیر را تامین خواهند کرد و اجازه نخواهند داد بیش از این خون و برادرکشی در دو کشور مترقی جهان اسلام (ایران و عراق) حاکم شود.

مطالب مرتبط

کلید واژه ها

  اسفر   عراق فلاحت پیشه 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

ملاک سازمان تأمین اجتماعی برای تشخیص مشمولان بسته حمایتی چه بود؟

آغاز ثبت‌نام مرحله دوم وام ضروری 5 میلیون تومانی بازنشستگان کشوری

اعلام جزئیات بیمه‌های جدید شخص ثالث/ پول اضافه نمی‌گیریم

روحانی: رسانه آزاد نداریم/ فیلترینگ اشتباه بود/ اگر رادیو تلویزیون خصوصی وجود داشت تورم فضای مجازی رخ نمی داد

باید طرح‌هایی دراستان اجرا شودکه اشتغالزایی بیشتری داشته باشد

ضرر 2 هزار میلیارد تومانی سازمان خصوصی‌سازی به کرمانشاه/ به میزان دو سال یارانه کل استان به خریداران تخفیف داده شد!

مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری کرمانشاه: گیلانغرب یکی از پایگاههای اصلی حامیان دولت در استان است

51هزار پرونده به بانک های استان كرمانشاه برای دریافت تسهیلات معرفی شده اند

استانی شدن انتخابات بساط خرید رای و کاروان‌های تبلیغاتی را برمی‌چیند

نتایج آزمون وکالت 97 اعلام شد

آغاز به کار نمایشگاه سراسری "فرش و مبلمان" در کرمانشاه

دفترچه راهنمای آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی منتشر شد

کلیه مدارس شیفت بعد از ظهر استان کرمانشاه دایر است

رقابت 32 کاندیدا برای انتخابات اتاق بازرگانی کرمانشاه/ انتخابات 11 اسفند برگزار می‌شود

آغاز ثبت‌نام رشته‌های بدون کنکور بهمن ماه از امروز/ پذيرش براساس سوابق تحصيلي

200 هزار تومان به حساب مستمری بگیران روستایی واریز شد

آغاز ثبت‌نام سفر به عتبات در اسفند

مدارس ابتدایی کرمانشاه تعطیل شد

"خانه هوره" اسلام آبادغرب افتتاح شد

سه کاراته کای کرمانشاهی در لیگ جهانی شرکت می کنند

فرماندار قصرشیرین خبر داد: شهادت 2 سرباز ارتش به دلیل انفجار مین/ پیگیری برای مین‌روبی مجدد منطقه حادثه

زلزله 4.6 ریشتری سومار را لرزاند

نماینده کرمانشاه در مجلس: با استاندار اختلاف نظر نداریم، اما مخالف آمار نادرست اشتغال استان هستیم

فراخوان جذب هیئت علمی پزشکی بهمن ماه منتشر می شود

هواپیمای سانحه دیده متعلق به ارتش است / جزئیات حادثه + عکس

جزئیات عیدی پایان سال کارکنان مشمول قانون کار

یارانه کودکان فقیر محروم از تحصیل افزایش می یابد

شروع دوباره برف و باران در کرمانشاه/ رشد 265 درصدی بارش‌ها

قیمت جدید محصولات ایران خودرو برای فروش‌های فوری اعلام شد (+جدول)

مدیر عامل جدید شرکت برق استان کرمانشاه معرفی شد

ابلاغ سیاست جدید تنظیم بازار برای آرامش بازار خودرو : از افزایش تولید خودرو تا اعلام وظایف خودروسازها برای تعهدات پیش فروش و فروش فوری (+جزئیات)

آغاز ثبت‌نام آزمون زبان دکتری پیام نور از امروز

استاندار کرمانشاه: مدیران دستگاه‌ها در اجرا پروژه‌ها در شهرستانها با فرمانداران هماهنگ باشند/ كارگري بدون حقوق و عيدي باقي نماند

آیین تکریم و معارفه ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه برگزار شد

روحانی: هاشمی به دنبال ایران مُدرن بود/ جنگ با دنیا هنر نیست، پایان دادن به جنگ هنر است

یکی از مصدومان زلزله 5.9 ریشتری گیلانغرب فوت کرد

قیمت جدید محصولات ایران خودرو اعلام شد

مدیر کل جدید ثبت احوال استان کرمانشاه معرفی شد

ثبت احوال: ابطال کارت‌های ملی نمونه قدیم/ اولویت صدور کارت هوشمند با کارت اولی‌ها و مفقودی‌ها

وزير فرهنگ امروز به سوال هاي دو نماينده پاسخ مي دهد

کرمانشاه ظرفیت ایجاد ده‌ها واحد پایین دستی پتروشیمی را دارد

مدیرکل فنی و حرفه ای کرمانشاه: جوانانی که آموزش مهارتی دیده‌اند، شانس بیشتری برای اشتغال دارند

پس از 5 ماه کش و قوس انتخابات مجمع "موتورسواری و اتومبیلرانی"کرمانشاه باطل شد

لزوم تکمیل پرونده واحدهای "تعمیری" و "احداثی" تا ۲ هفته دیگر/ بعد از این مهلت پرونده جدیدی اضافه نمی‌شود

هرسین در آستانه تحول بزرگ/ همه عزل و نصب‌ها را خودم انجام داده ام/ هرسين شهرستان سبز

زیباکلام: حکومت در محدود کردن فضای مجازی سکه یک پول شده است

وام بدون بهره در بانکداری اجتماعی فقط در بانک رسالت پرداخت می‌شود

همه دستگاه ها به مبارزه با قاچاق کالای سلامت محور بپردازند

جاماندگان بسته‌حمایتی چه کسانی هستند؟

سهم هر ایرانی از بودجه 98 به زبانی ساده

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید