آفتاب کرمانشاه

7 پیشنهاد به هر آن که "ایرانی" است / این روزهای سخت را چگونه پشت سر بگذاریم؟

شناسه خبر » 278271

تاریخ انتشار » 1397/07/08-09:10

تعداد بازدید ها » 282

آفتاب كرمانشاه: صاحب یک سوپر مارکت می گفت که از کالایی خاص در طول یک سال 4 کارتن می فروخت ولی در طول یک هفته اخیر، 40 کارتن را فروخته است! رفتاری این چنین از مصرف کننده در شرایط عادی اقتصادی هم بازار مختل می کند چه برسد به بازار کشوری تحت تحریم که اقتصادش نیز از مشکلات متعددی رنج می برد.

روزهای سختی بر ملت ایران می گذرد؛ ارزش پول شان در کمتر از 6 ماه به یک پنجم رسیده است. قیمت ها سر به فلک زده اند و قدرت خرید مردم روز به روز کاهش می یابد تا تعداد کسانی که شرمنده خانواده هایشان می شوند افزایش یابد،  افرادی که کارشان را از دست داده اند، پر شمار و بیشتر می شود، اضطراب و نگرانی از آینده به یک پدیده عمومی تبدیل شده است و ... .

فشارهای اقتصادی خارجی علیه ایران نیز که در دوران اجرای برجام به رو کاهش بود، مجدداً تشدید شده و عملاً یک جنگ اقتصادی علیه ایران شکل گرفته است. مجموعه دستگاه های حکومتی نیز در این ماجرا نتوانسته اند به وظایف خود عمل کنند و این، بر نگرانی مردم می افزاید. 

در این شرایط می توان این گونه رفتار کرد: مردم به فروشگاه ها حمله کنند و هر چه می توانند بخرند و در خانه انبار کنند، تولید کنندگان از کیفیت و کمیت محصولات شان بکاهند و قیمت ها را بالا ببرند، تجار احتکار کنند و ... .

7 پیشنهاد به هر آن که

  اما نتیجه این رفتار جمعی چه خواهد بود؟ آیا جز این که مشکلات موجود را تشدید کند، ثمری خواهد داشت؟ صاحب یک سوپر مارکت می گفت که از کالایی خاص در طول یک سال 4 کارتن می فروخت ولی در طول یک هفته اخیر، 40 کارتن را فروخته است! رفتاری این چنین از مصرف کننده در شرایط عادی اقتصادی هم بازار مختل می کند چه برسد به بازار کشوری تحت تحریم که اقتصادش نیز از مشکلات متعددی رنج می برد.

بله؛ همه توضیحات مردم درست! اوضاع خراب است، دولت بی تدبیری می کند، نهادهای دیگر نیز هیچ کدام به درستی به وظایف شان عمل نمی کنند و مردم احساس تنهایی می کنند. 
اما قرار نیست به دست خودمان اوضاع بد را بدتر کنیم، قرار نیست مردم به مردم آسیب بزنند، قرار نیست بلایی که دشمن می خواهد بر سرمان بیاورد، خودمان بر سر همدیگر بیاوریم و معیشت همدیگر را نابود کنیم.

ما یک ملت هستیم، هموطنان هم، همشهریان هم، هم محله ای هم و بستگان و اعضای خانواده هم؛ چشمان مان توی چشمان یکدیگر است و حق سلام و حق نمک بر گردن هم داریم. ما انسان هستیم و نه گرگ یکدیگر. 

این روزهای سخت، دیر یا زود خواهد گذشت، هیچ ناملایمتی دائمی نیست؛ آنچه می ماند خاطره و سندی از رفتارهای امروز ماست. 
این که حکومت چه باید بکند، امری است جدای از موضوع این نوشتار و صد البته که گویا اراده یا توانی هم برای بهبود اوضاع ندارد. اما ندانم کاری ها، کم کاری ها و کج کاری های مسؤولان، چیزی از مسؤولیت شهروندان نمی کاهد. اگر ما نیز غیرمسؤولانه عمل کنیم، چه تفاوتی با مقامات کج رفتار داریم؟ آیا درمان زخم، نمک پاشیدن بر آن است یا مرهم نهادن؟
اما رفتار انسانی، شرافتمندانه و ملی چیست؟ چه کنیم که گرگ هم نشویم و از این روزهای سخت با سربلندی بیرون بیاییم؟

 - به اندازه نیاز خرید کنیم. به فکر کسی که بعد از ما به مغازه می آید و دست خالی برمی گردد هم باشیم. این شرط انسانیت نیست که چون توان مالی داریم، خانه مان را پر از انواع کالاها کنیم و پدری برای تهیه یک پوشک یا یک دارو برای کودکش آواره این مغازه و آن داروخانه شود. 

- اگر تولید کننده، تاجر یا مغازه دار هستیم، در ارائه کالاهایمان به بازار رفتاری انسانی داشه باشیم. این شرط مروت نیست که مردم نیازمند باشند و ما برای سود بیشتر، مایحتاج آنها را در انبار نگه داریم. چرخ زندگی، بدون احتکار و ستم به مردم نیز خواهد چرخید و البته محترمان تر و حلال تر.

- اگر تولید کننده هستیم، بکوشیم تا حد امکان مراقب قیمت ها باشیم. تولید کننده ها در ایران البته زیر بار انواع فشارها و تنگناها هستند و بسیاری شان به معنای واقعی کلمه مظلومان اقتصاد ایران هستند؛ لذا ضمن درک اوضاع نابسامان تولید و تولیدکنندگان، انتظار می رود در این شرایط سخت نیز کنار مردم باشند و تا جایی که ممکن است از افزایش قیمت ها خودداری کنند. البته که می دانیم هزینه تولید بالا رفته است و آنها مجبور به افزایش قیمت اند ولی همان طور که نوشتیم، تا حد امکان مردم را رعایت کنند.

- کارفرماها تا جایی که واقعا برایشان مقدور است، از اخراج نیرو خودداری کنند؛ به این فکر کنند که نیروی اخراج شده در این وضعیت نابسامان اشتغال چه باید بکند و چگونه خانواده اش را اداره کند. انواع روش های مدیریتی را می توان انجام داد تا اخراج ها به حداقل ممکن برسد. مثلا می توان در برخی هزینه ها مانند درصد اندکی از اضافه کاری ها صرفه جویی کرد و در عوض مانع اخراج فرد یا افرادی از مجموعه شد تا این دوره بگذرد.


- فشار اقتصادی، لاجرم بر روان مردم نیز اثرگذار است و آنها را درگیر انواع تنش ها می کند. در کوچه، خیابان، اتوبوس، تاکسی، بازار، محل کار و ... هوای هم را داشته باشیم. اگر کسی صدایش را بلند کرد ما نیز متقابلا چنین نکنیم و با درک شرایط نامساعدی که این روزها وجود دارد، کوتاه بیاییم. با همدیگر مهربان تر باشیم. روزهایی که حال خوشی داریم بکوشیم این حال خود را به دیگران نیز تسری دهیم. 

- اعضای خانواده، نقش مهمی در ایجاد آرامش برای کسی که نان آور خانه است دارند. مرد، زن یا فرزندی که از صبح تا شب در بیرون از محیط خانه و در میان انواع مشکلات و مصائب روز، کار می کند و با تن و روانی خسته به خانه برمی گردد، نیازمند حمایت های روحی و عاطفی بیشتری در خانه است. خانواده ها وضعیت نابهنجار امروز را بیشتر درک کنند. نان آوران خانه نیز بیشتر حواس شان باشد که تنش های بیرون از خانه را به داخل خانه نبرند.

- یادمان باشد اگر اوضاع خراب است، اگر گرانی هست، اگر تورم هست و ... برای همه هست و جز عده اندکی، همه در فشار و مضیقه اند. این که یادمان باشد این سختی ها تنها برای ما نیست و همه درگیر مشکلاتی مشابه ما هستند، تحمل مشکلات را آسان تر می کند و حس در کنار هم بودن را تقویت می کند. 
تا کی باید بگوییم مردم در ژاپن و آلمان و این گوشه و آن گوشه جهان در دوران سختی چگونه رفتار کردند و در نتیجه آن پیش رفتند؟ اینک نوبت خودمان است که رفتارهای عقلانی و متمدنانه داشته باشیم.

روزهای سخت و بسیار بسیار سخت تر از این در این کشور وجود داشته اند ولی همه شان سپری شده اند؛ این روزها نیز عمر اندکی خواهند داشت. هر کدام از ما بکوشیم به منزله یک "انسان" و "اشرف مخلوقات" از این روزها با سربلندی و افتخار بیرون بیاییم.
منبع: عصر ايرانمطالب مرتبط

کلید واژه ها

 اقتصاد گراني 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

آغاز ثبت‌نام سفر به عتبات در اسفند

مدارس ابتدایی کرمانشاه تعطیل شد

"خانه هوره" اسلام آبادغرب افتتاح شد

سه کاراته کای کرمانشاهی در لیگ جهانی شرکت می کنند

فرماندار قصرشیرین خبر داد: شهادت 2 سرباز ارتش به دلیل انفجار مین/ پیگیری برای مین‌روبی مجدد منطقه حادثه

زلزله 4.6 ریشتری سومار را لرزاند

نماینده کرمانشاه در مجلس: با استاندار اختلاف نظر نداریم، اما مخالف آمار نادرست اشتغال استان هستیم

فراخوان جذب هیئت علمی پزشکی بهمن ماه منتشر می شود

هواپیمای سانحه دیده متعلق به ارتش است / جزئیات حادثه + عکس

جزئیات عیدی پایان سال کارکنان مشمول قانون کار

یارانه کودکان فقیر محروم از تحصیل افزایش می یابد

شروع دوباره برف و باران در کرمانشاه/ رشد 265 درصدی بارش‌ها

قیمت جدید محصولات ایران خودرو برای فروش‌های فوری اعلام شد (+جدول)

مدیر عامل جدید شرکت برق استان کرمانشاه معرفی شد

ابلاغ سیاست جدید تنظیم بازار برای آرامش بازار خودرو : از افزایش تولید خودرو تا اعلام وظایف خودروسازها برای تعهدات پیش فروش و فروش فوری (+جزئیات)

آغاز ثبت‌نام آزمون زبان دکتری پیام نور از امروز

استاندار کرمانشاه: مدیران دستگاه‌ها در اجرا پروژه‌ها در شهرستانها با فرمانداران هماهنگ باشند/ كارگري بدون حقوق و عيدي باقي نماند

آیین تکریم و معارفه ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه برگزار شد

روحانی: هاشمی به دنبال ایران مُدرن بود/ جنگ با دنیا هنر نیست، پایان دادن به جنگ هنر است

یکی از مصدومان زلزله 5.9 ریشتری گیلانغرب فوت کرد

قیمت جدید محصولات ایران خودرو اعلام شد

مدیر کل جدید ثبت احوال استان کرمانشاه معرفی شد

ثبت احوال: ابطال کارت‌های ملی نمونه قدیم/ اولویت صدور کارت هوشمند با کارت اولی‌ها و مفقودی‌ها

وزير فرهنگ امروز به سوال هاي دو نماينده پاسخ مي دهد

کرمانشاه ظرفیت ایجاد ده‌ها واحد پایین دستی پتروشیمی را دارد

مدیرکل فنی و حرفه ای کرمانشاه: جوانانی که آموزش مهارتی دیده‌اند، شانس بیشتری برای اشتغال دارند

پس از 5 ماه کش و قوس انتخابات مجمع "موتورسواری و اتومبیلرانی"کرمانشاه باطل شد

لزوم تکمیل پرونده واحدهای "تعمیری" و "احداثی" تا ۲ هفته دیگر/ بعد از این مهلت پرونده جدیدی اضافه نمی‌شود

هرسین در آستانه تحول بزرگ/ همه عزل و نصب‌ها را خودم انجام داده ام/ هرسين شهرستان سبز

زیباکلام: حکومت در محدود کردن فضای مجازی سکه یک پول شده است

وام بدون بهره در بانکداری اجتماعی فقط در بانک رسالت پرداخت می‌شود

همه دستگاه ها به مبارزه با قاچاق کالای سلامت محور بپردازند

جاماندگان بسته‌حمایتی چه کسانی هستند؟

سهم هر ایرانی از بودجه 98 به زبانی ساده

امشب، آخرین مهلت ثبت نام نقل و انتقال و میهمانی دانشجویان دانشگاه آزاد

مدیرعامل سازمان قطار شهری کرمانشاه : به خاطر کم توجهی به "قطار شهری" استعفا دادم

صحبت‌های رییس سازمان خصوصی‌سازی درباره واگذاری پتروشیمی بیستون

سهم هر ایرانی از بودجه 98 چقدر است؟

آیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام شد

تبلغیات زودهنگام انتخاباتی، عدم پایبندی به قانون را نشان می‌‎دهد/عدم رعایت قوانین تبلیغات منجر به رد صلاحیت کاندیداها می‌شود

سفر به سرزمین زخمی

رفع موانع تولید باتلاش دولت و بانک ها راهی برای اشتغالزایی

اطلاعات بیشتر از امکانات جدید پژو 207 های آینده در ایران خودرو/ امکان اضافه شدن برخی از آپشن ها مانند سقف شیشه ایی (+عکس و جزئیات)

نرخ جدید برقراری انشعاب برق اعلام شد

واگذاری‌ها به بخش خصوصی شفاف نیست، دستگاه‌های نظارتی ورود کنند

تلاش برای دستگیری ضارب مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کرمانشاه

تلاش برای دستگیری ضارب مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد

تندیس مهر حقوق بشر به "علی دایی" اهداء شد

ایلام استان پایلوت در زمینه توسعه‌ی حمل و نقل

4 استاد دانشگاه رازی در جمع دانشمندان برتر دنیا قرار گرفتند

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید