آفتاب کرمانشاه

دایی و زیباکلام در مناطق زلزله زده چه کار می‌کنند؟

شناسه خبر » 278041

تاریخ انتشار » 1397/05/06-07:30

تعداد بازدید ها » 123

آفتاب كرمانشاه: ايرنا نوشت- حدود 175 میلیارد ریالی که مردم برای کمک به زلزله زدگان به حساب سه چهره مشهور کشور ریختند تا چند ماه حسابی جنجال ‌ساز شد اما اکنون هدف علی دایی و نرگس کلباسی شفاف شده و تنها جزئیات برنامه صادق زیباکلام مشخص نیست.


گرچه طبق قانون جمع آوری گسترده پول های مردمی و هزینه آن در زمان وقوع حوادث تنها باید از کانال سازمان هلال احمر باشد اما در جریان زلزله 7.3 ریشتری 21 آبان 96 در کرمانشاه، بسیاری از چهره های مشهور این قانون را نادیده گرفتند و فراخوان کمک صادر کردند.
صدها نفر از هنرمندان و ورزشکاران و برخی افراد سیاسی مطرح (سلبریتی) از مردم خواستند که کمک های خود را به حساب آنها واریز کنند تا برای زلزله زدگان هزینه کنند.
در کمتر از 2 ماه صدها میلیارد ریال پول به حساب این چهره ها واریز شد اما تا ماه‌ها کسی اطلاع دقیقی از جزئیات و چگونگی هزینه کرد این پول ها نداشت.
در این میان یک فوتبالیست، یک فعال سیاسی و یک فعال اجتماعی مشهورتر از بقیه بودند و بیشتر نگاه ها و کمک های مردمی را به خود جلب کردند؛ علی دایی، صادق زیباکلام و نرگس کلباسی.
بنابر اعلام هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه، 'دایی 90 میلیارد ریال، کلباسی 52 میلیارد ریال و زیباکلام 32 میلیارد ریال کمک مردمی را جمع آوری کرده اند.'

** آغاز انتقادها
سلبریتی ها تا چندین ماه پس از زلزله دست به موجودی حساب بانکی‌ خود نزدند؛ اقدامی که انتقادهای زیادی را به دنبال داشت.
بخشی از منتقدان با اشاره به کمبودها و نیازهای ضروری زلزله زدگان وظیفه سلبریتی‌ها را هزینه کمک های مردم برای رفع این مشکلات دانستند و برخی هم به تعلل آنها در عمل به وعده بازسازی معترض شدند.
سلبریتی ها هم در پاسخ گفتند که به جای تهیه آب و غذا و چادر که وظیفه دولت است، ترجیح می دهند کمک های مردمی را صرف اقدام ماندگارتری مانند بازسازی خانه‌های ویران‌ شده کنند.
این تاخیر آنقدر طولانی شد که حتی فرهاد تجری، نماینده مردم سرپل‌ ذهاب در مجلس شورای اسلامی خرداد 97 خواستار ورود دستگاه‌های نظارتی برای پیگیر کمک های دریافتی سلبریتی‌ها از مردم شد.
تجری گفت: کسانی که برای کمک به زلزله زدگان حساب شخصی اعلام کردند باید پاسخگوی موجودی حساب‌هایشان باشند.

** برنامه زیباکلام در ابهام
صادق زیباکلام از همان آذر 96 اعلام کرد که می خواهد روستای آوارشده 'سراب ذهاب قادری' در شهرستان سرپل ذهاب را از نو بسازد؛ در مکانی جدید و با اسم 'دهکده امید'.
او گفت که این روستا را به صورت مدرن و مجهز به سیستم تصفیه فاضلاب و برق خورشیدی می سازد اما خیلی زود با مدیران بومی به مشکل خورد و آنچنان که خودش گفت جلوی کارش را گرفتند.
تا اینکه اواخر خرداد 97 استاندار کرمانشاه گفت: زیباکلام طرحی را ارائه کرده است که براساس آن قصد دارد کمک های جمع آوری شده را صرف سیستم های آب و فاضلاب و تامین برق از طریق انرژی خورشیدی کند.
زیباکلام در هفته های اخیر به صورت رسمی برنامه دقیقی برای موجودی میلیاردی حسابش اعلام نکرده و هنوز روشن نیست که او چه زمانی و چگونه می خواهد به کمک زلزله زدگان بیاید.

** فعالیت کلباسی در چند روستا
نرگس کلباسی دیگر چهره ای است که موفق به جلب اعتماد مردم و جمع آوری پول قابل توجهی شده؛ او اکنون در شهرستان سرپل ذهاب مشغول ساخت و ساز است.
محبت جمالی نیا، فرماندار شهرستان سرپل ذهاب به خبرنگار ایرنا گفت: خانم کلباسی با کمک های مردمی و تسهیلات دولت با نظارت بنیاد مسکن و دهیاری‌ها در حال بازسازی واحدهای مسکونی چهار یا پنج روستای سرپل ذهاب است.
استاندار کرمانشاه هم گفت: کلباسی منازل نیازمندان را پس از مرحله سفت کاری که با تسهیلات دولتی انجام می شود، تکمیل می کند.

** دایی در مناطق زلزله‌ زده چه می‌کند؟
دایی چند بار برای بازدید از مناطق زلزله زده راهی استان کرمانشاه شد و مدیران استان چند روستای تخریب شده را نیز به وی پیشنهاد کردند که پول های مردم را برای ساخت و ساز آنها خرج کند.
آقای گل جهان سرانجام در خرداد ماه 97 تصمیم نهایی خود را برای شیوه هزینه کردن کمک های مردم اعلام کرد.
دایی روز 23 خرداد پس از بازدید روستای 'مله رولان' در شهرستان سرپل ذهاب عنوان کرد: با هماهنگی و بررسی های انجام شده، ساخت و ساز کامل ٧١ خانه ای را که در اثر زلزله در این روستا تخریب شده، از هفته آینده شروع خواهیم کرد.
هرچند این وعده حدود یک ماه به تاخیر افتاد اما در نهایت بازسازی مله‌ رولان 9 ماه و 9 روز پس از زلزله آغاز شد.
دایی همزمان با آغاز عملیات بازسازی این روستا اظهار داشت: با وجود تمام مشکلات ایجاد شده در راه ساخت و ساز خانه ها، سرانجام ٢٧ تیر ماه از بنیاد مسکن مجوز ساخت گرفتیم و بلافاصله با کمک مهندسان و کارشناس ها از٣٠ تیر عملیات ساخت و ساز را آغاز کردیم.
ملی پوش سابق کشورمان به مردم اطمینان داد که 'تمامی کارها طبق برنامه در حال انجام است و مطمئن باشند تا روز آخر عملیات، امین مال شما خواهم بود.'

** با دایی همراهی کردیم
دایی درباره جزئیات توافق خود با اهالی مله رولان توضیحی نداد اما فرماندار شهرستان سرپل ذهاب به خبرنگار ایرنا گفت: صاحب تسهیلات بازسازی مردم زلزله زده هستند و دایی باید با آنها توافق کند که گویا این موافقت به صورت شفاهی اعلام شده است.
محبت جمالی نیا افزود: اگر دایی بازسازی روستای مله رولان را از محل تسهیلات دولتی انجام دهد اقدام او پیمانکاری است و اگر کمک های دریافتی از مردم را هزینه کند، یک اقدام خیرخواهانه کرده است.
دولت به هر خانواده زلزله زده 300 میلیون ریال تسهیلات بازسازی، 100 میلیون ریال کمک معیشتی و 20 میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می کند.
به گفته جمالی نیا، حتی در صورتی که دایی هزینه ساخت و ساز را از محل کمک های مردمی جبران کند، باز هم مردم تسهیلات 300 میلیون ریالی را از بنیاد مسکن دریافت خواهند کرد.
البته به گفته استاندار کرمانشاه ، همه هزینه های اقدام های عمرانی دایی در سرپل ذهاب از محل کمک های جمع آوری شده توسط او تامین می شود.
دایی پیش از این از همکاری نکردن مسئولان برای بازسازی مناطق زلزله زده انتقاد کرده و همین موضوع را سبب آغاز دیرهنگام عملیات بازسازی توسط او دانسته بود.
در واکنش به این موضوع بود که فرماندار سرپل ذهاب گفت: سلبریتی ها پیش از این گفته بودند که مسئولان با ما برای بازسازی مناطق زلزله زده همکاری نمی کند و ما هم برای اینکه چنین احساسی در دایی ایجاد نشود، در کنار او بوده ایم و زمینه فعالیتش در مله رولان را فراهم کرده ایم.
جمالی نیا گفت: کاش سلبریتی ها پول های مردم را خیلی زودتر از اینها وارد ساخت و ساز مناطق زلزله زده می کردند.
روستای مله ‌رولان، در دهستان پشت‌ تنگ از توابع بخش مرکزی شهرستان سرپل ذهاب در 180 کیلومتری مرکز استان کرمانشاه قرار دارد. این روستا در سرشماری سال 95، 141 نفر جمعیت داشته است.
زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 کیلومتری بخش ازگله، 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشت.
این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی های صورت گرفته حدود 90 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی نیز آسیب کلی و جزئی دیده است

مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 دایی   زیباکلام   مناطق زلزله زده 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

بیانیه سپاه درباره تجمع فیضیه قم و شعار تهدید آمیز: خودجوش بود؛ ما دخالتی نداشتیم/ محکومیت برخی شعارها و دست نوشته ها

"هیات رییسه" جدید شورای شهر کرمانشاه مشخص شد

سرپرست راهداری کرمانشاه: پایانه "خسروی" برای پذیرش روزانه 50 هزار زائر آماده است

سخنگوی سپاه: درباره مدرسه فیضیه بیانیه می دهیم

آیت الله مكارم شيرازى درباره تجمع قم و شعار تهدیدآمیز: توهین به حوزه علمیه بود/ پلاكارد، رئيس جمهور را تهديد به مرگ مى‌كرد و اعتراف ضمنى به مطالب ديگرى داشت / آیا با اجازه سپاه، گروهى از سپاهيان در اين برنامه شركت داشته‌اند؟

واعظی نفر اول دفتر رییس‌جمهور باقی می‌ماند/ احتمال انتصاب او به عنوان معاون اجرایی یا سیاسی رییس‌جمهور و انتقال وظایف دفتر رییس‌جمهور به این معاونت

کشف 13 هزار دلار از اخلال‌گران بازار ارز در کرمانشاه

فلاحت‌پیشه: وزارت اطلاعات لیستی درباره دوتابعیتی‌ها به کمیسیون امنیت ملی نداده است

امیر سرتیپ نصیرزاده به فرماندهی نیروی هوایی ارتش منصوب شد

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس: به کارگیری مجدد بازنشستگان نیروهای مسلح منوط به کسب اجازه از رهبری شد

دامپزشکی: ذبح دام عید قربان در معابر عمومی ممنوع است

مديركل پدافند غير عامل استانداري منصوب شد

مجلس مخالف هرگونه افزایش قیمت سوخت است

احتکار کنندگان کالاها مجازات خواهند شد

صارمي شهردار كرمانشاه مي شود

انتصاباتي كه طي روز هاي آتي انجام خواهد گرفت

بررسی رخدادهای لرزه‌ای در هفته گذشته؛ ثبت 4 زلزله بیش از 4 ریشتر در یک هفته

شورای نگهبان لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را رد کرد

صدور روادید برای شهروندان کرد عراقی 4 برابر افزایش یافت

پایان برنامه خاموشی تابستانه در کرمانشا

امروز بیش از هر زمان دیگری به وحدت نیاز داریم/ ایجاد اشتغال برای یک جوان در مناطق مرزی از نماز و روزه واجب تر است.

باید پروژه‌های سودده جلوی پای مردم بگذاریم/ یک بار برای همیشه ببینیم بیکاران کشور واقعا چه کسانی هستند و برای همه آنها نسخه یکسان نپیچیم.

مدیرکل محیط زیست کرمانشاه خبر داد: تداوم آتش‌سوزی در مراتع تنگ کنشت کرمانشاه/ نابودی 150هکتار از مراتع منطقه

آغاز ثبت‌نام «وام ضروری» بازنشستگان از شهریور

کاهش ساعات درسی پایه‌های تحصیلی چهارم تا نهم/ آماده شدن نظام رتبه‌بندی معلمان

مالباختگان پرونده" گلیم و گبه"برای افتتاح حساب به بانک‌ها مراجعه نکنند

مديركل دفتر عملكرد،بازرسي و امور حقوقي استانداري كرمانشاه منصوب شد

جزييات كامل از استخدامي در وزارت نيرو

مرد 50 ساله ای در سد زاگرس گیلانغرب غرق شد

دور جدید پیش فروش نقدی محصولات سایپا از ساعت 10 چهارشنبه 24 مرداد (+جزئیات و جدول)

ترور یک مامور ناجا در روانسر /ضارب متواری است

احمدی‌نژاد قصد دارد خود را منجی ایرانیان جا بزند / او می‌گوید روحانی باید استعفا دهد، اما سال ۸۸ را فراموش کرده / احمدی‌نژاد از اوباما شخصا تقاضای مذاکره کرد، اما رئیس‌جمهور آمریکا نپذیرفت

قره سو جان کودک پنج ساله را گرفت

وضعیت قرمز "طلاق" در 10 استان کشور/ عدم "مهارت گفتگو" عامل اصلی طلاق

جلسه انتخاب شهردار؛ بازهم بی نتیجه

انجام بررسی نهایی واریز وجوه به حساب مالباختگان پرونده "گلیم و گبه"

پزشکیان: دنبال مقصر در دولت نگردید/مشکلات کشور تقصیر یک نفر نیست بلکه هزینه سیاستی است که مقابل امریکا انتخاب کرده ایم

مقام معظم رهبری: جنگ نخواهد شد/ مذاکره نخواهیم کرد / در برجام بنده خیلی سخت‌گیری می‌کردم/ البته خطوط قرمزی هم که مشخص کردیم رعایت نشد

اورژانس اجتماعی کرمانشاه ۲۴ ساعته شد اورژانس اجتماعی کرمانشاه ۲۴ ساعته شد

جلسه "انتخاب شهردار"؛ بازهم بی نتیجه/ مرخصي دو عضو شورا در جلسه مهم!

کرایه اتوبوس‌های درون شهری کرمانشاه ۲۵ درصد افزایش یافت

رئیس سازمان امور اجتماعی کشور: برنامه های مختلف فرهنگی و اجتماعی در مناطق زلزله زده اجرا شود

فردا آخرین مهلت انتخاب رشته کنکور

موافقت مقام معظم رهبری با ایجاد شعبه ویژه مبارزه با مفاسد اقتصادی/ بدون تخفیفت و تجدیدنظر به استثنای اعدام

مدیر درمان تامین اجتماعی استان: سنقر، پاوه و جوانرود صاحب مرکز درمانی تامین اجتماعی می‌شوند

بهزیستی کرمانشاه: پیدا شدن یک نوزاد در کیسه زباله/نوزاد به شیرخوارگاه تحویل داده شد

آغاز ثبت نام کارشناسی بدون آزمون دانشگاه آزاد

46 میلیارد ریال به بازارچه مرزی تیله کوه اختصاص یافت

سرپرست وزارت کار تعیین شد

خبر خوش برای کارکنان متخلف قوه‌قضائیه!

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید