آفتاب کرمانشاه

پاسخ هاشمی برای حضور در انتخابات خبرگان

شناسه خبر » 1825

تاریخ انتشار » 1393/11/28-22:55

تعداد بازدید ها » 4452

آفتاب کرمانشاه: خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی در حاشیه نگاری از دیدار جمعی از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به پاسخ ایشان برای حضور در انتخابات خبرگان اشاره کرده و آورده است: شما مطمئن باشید که کسی که انقلاب را دیده، چیزی جز انقلاب ندارد، من حتماً پای آن می ایستم و هرجا ضروری باشد حضور پیدا می کنم.

امروز دوشنبه بیستم بهمن 93 است. حوالی ساعت نه و نیم به مجمع می رسم. دانشجویان دسته دسته با هم از راه می رسند. با چندتا از خانم های دانشجو از قسمت خواهران وارد می شوم. اینجا هیچکس مجبور به تغییر حجابش نمی شود. خودشان به اختیار مراعات می‌کنند.

خوشحالی ام هم بابت آن است که جوانان هنوز می توانند شعاع سیره امام را در اینجا ببینند. همان امامی که وقتی خبر ریش گذاشتن اجباری گویندگان خبر را در صدا و سیما شنید به تلخی به رئیس وقت رسانه ملّی متذکر شد که: چرا می خواهید مردم را وادار به ریاکاری کنید؟
وارد سالن می شوم. دانشجوها هر جایی که دوست دارند، می نشینند. تفکیک جنسیتی درکار نیست. امّا خودشان رعایت می کنند. به اتفاق منتظر آمدن آقای هاشمی می شویم. چهره ها خیلی هیجان زده است. خیلی ها دیدار اوّلی هستند. خیلی برایم جالب است. هاشمی را جوانان امروز طور دیگری دوست دارند. نه به اکراه و اجبار، بلکه به اشتیاق. قلب و زبان این جوانان درباره هاشمی، یکی است. جوانان امروز، هاشمی را دوست دارند چون پای عهدش با مردم می ایستد. آبرویش را پای قولش می گذارد و تظاهر به ساده زیستی نمی کند. امروز اگر مردم، هاشمی را دوست دارند، چون پای مردم ایستادن او را به چشم دیده اند.
آمدن آقای هاشمی رشته قلمم را پاره میکند. دانشجوها بسیار پرحرارت شعار می دهند. حتی شعارهایی که جای دیگر نمی توانند بدهند.

آیت الله با لبخندی مهربان آنها را نگاه می کند. گویی پدری است که میخواهد بغض فرزندانش را بشنود. بغض فرزندانی که از بگیر و ببندهای خلاف عرف خسته اند. از بستن دهان خود رنجیده. از فسادهایی که دیده اند بیزارند.از حامیان دولت گذشته، طلبکارند. از عذرخواهی نکردن ها، از ملّت ناراحتند. هاشمی خوب می داند که در قلب جوانان چه می گذرد. پس ملجاء و پناه درددلهای آنان می شود. حتی به اندازه چند دقیقه، حتی به اندازه یک دیدار کوتاه.

شعار دادن که تمام می شود. حرفهای دانشجویان شروع می شود. اولین میهمان افسوس  دارد. افسوس از بابت آنکه چرا دانشگاهها از میزبانی آقای هاشمی محرومند ؟.

میهمان بعدی از مردمی میگوید که انقلاب کرده اند و امروز گوش برخی بدهکار شنیدن خواست آنان نیست. بعد هم می گوید آقای هاشمی بغض داریم. بغضی گزنده، از 8 سال مسیر اشتباهی که کشوررفت و جوانان باید تاوانش را بدهند. روزگاری که غارتگران بیت المال لباس ساده زیستی پوشیدند و تعریف جاهلان بر کوه فسادهایشان سایه افکند. در آخر هم می گوید عذرخواهی پیشکش، لااقل دیگر راه ملّت را سد نکنند، جوانان امروز تعامل با دنیا را می خواهند. پیشرفت می خواهند. 8 سال انزوای کشور کافی نبود؟ بعد هم به آقای هاشمی می گوید: ببخشید که لحن من کمی گزنده و تلخ است، ولی مگر می شود جایی که شما باشید، آزادی بیان نباشد!.
سخن دانشجویان که تمام می شود، آقای هاشمی رشته سخن را به دست می گیرد. همان ابتدا از مهم ترین سرمایه های انقلاب می گوید. از "دانشجویان و ابزارهای اطلاع رسانی".

هاشمی پاسخ بغض های دانشجویان را با همین یک جمله می دهد. این یعنی نگران نباشید. جایی که آگاهی و ابزار انتقالش وجود دارد، چراغ عمر تحجّر و افراطی گری رو به خاموشی است. هاشمی این اطمینان قلب را می دهد. تا دانشجویان بدانند نباید از صدای بلند متحجّران بترسند. چرا که خوب می داند، رجزخوانی های افراطی ها ترس ندارد. همراهی اراده خدا و تدبیر عمومی، معجزه ها می کند در اوج نا امیدی. در اوج قدرت افراطی ها. درست مثل انتخابات 92.

"گرچه دست اهل دولت هست، در ظاهر بلند
دست ارباب دعا، بالاترین دست هاست"

آقای هاشمی در ادامه برای جوانان از تاریخ می گوید. از تاریخ انقلاب. از تاریخ انقلابی که متحجران سعی در انحصار آن دارند. انقلابی که برخی تلاش می‌کنند تاریخش را وارونه جلوه دهند و در دهه فجرش، بزرگانش را سانسور کنند.این یعنی میخواهند تاریخ انقلاب را به حصر ببرند. یعنی میخواهند تاریخ دیگری بر آن بنویسند. تاریخی که مبارزان واقعی اش در آن بی نام و نشان می شوند و انقلابی های قلابی را نشاندار می کنند. آقای هاشمی، از تاریخ انقلاب برای جوانان می گویند. تا بدانند نقطه آغاز همه انحراف‌ها از اینجاست. از حصر تاریخ انقلاب.

آقای هاشمی در کنار تمام امیدواری هایی که میدهند از یک خطر بزرگ هم می گوید. از خطر نادیده گرفتن مردم. از خطر مایوس کردن ملّت. هاشمی با اشاره به سوره یوسف می گوید؛ اگر پیغمبر(ص) هم باشد ولی مردم ناامید شوند، جای خطر است. آقای هاشمی در همین ارتباط به آیه ای از قرآن اشاره می کند که هشدار صریح خداوند است به احبار و روحانیت. سوره مائده آیه 63. روحانیتی که نباید فکر کند پرهیز از گناه فقط برای مردم است. روحانیتی که باید بداند فرآتر از خدا و پیامبرش(ص) نه حقی بر مردم دارد و نه قدرتی بر تحمیل نظرش.

البته آقای هاشمی در اینجا کنایه تلخی هم می زند که دانشجویان خیلی برایش دست می زنند. کنایه هاشمی به روحانیتی است که در دوران مبارزه از امام می پرسیدند جواب خون مردم را چه کسی می دهد؟ امّا امروز اگر هزار نفر هم کشته شوند چیزی نمی گویند!.
آقای هاشمی در ادامه همه مردم را به حضور گسترده در راهپیمایی 22 بهمن دعوت می کند، استدلالشان هم مثل همیشه این است که همه باید کنار انقلاب بمانیم حتی اگر نقدی هم بر آن داریم. هاشمی می گوید باید جوانان در صحنه باشند تا کار روز به روز بر افراط گرایان سخت تر شود. غرق شدن افراط و تحجّر در اقیانوس مردم، کار چندان سختی نیست، مشروط به آنکه جوانان،صحنه را ترک نکنند. قهر مردم، آرزوی افراطی هاست. عمیق ترین اعتقاد هاشمی از همین حضور مردم نشأت می گیرد. هاشمی به خوبی صحنه های اعجاز گونه آن را دیده و بر آن گواهی داده؛ درست مثل اتمام حجّت خود با خبرگان در سال 89. همانجا که صریح ترین هشدارش را داد که "اگر مردم نبودند، روحانیت به تنهایی کاری در انقلاب پیش نمی برد".

حرف آخر هاشمی، پاسخ به درخواستهای مکرر دانشجویان است برای حضور پررنگ در انتخابات خبرگان. پاسخ بسیار صریح است و اطمینان بخش. «شما مطمئن باشید که کسی که انقلاب را دیده، چیزی جز انقلاب ندارد، من حتماً پای آن می ایستم و هرجا ضروری باشد حضور پیدا می کنم.»
روایت مصلحت همچنان باقی است...

مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 انتخابات _ خبرگان آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   

ناشناس - تاریخ 1394/10/12-10:24 :  2      0

سلاممگه پول برای مردم گذاشتید که پبشنهاد می دید به جای قند ، توت بخورید.شما پول ما می خورید خودتون هم توتشو بخورید.پیشنهاد مسخره هم ندید.


 
     

آخرین اخبار

بستری شدن 400 کرمانشاهی بر اثر "آنفلوآنزا"/ هنوز مشخص نیست به پیک بیماری رسیده‌ایم یا نه

در پایان چهارمین روز ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات مجلس در کرمانشاه به 155 نفر رسیدند/ افزایش 30 درصدی داوطلبین

پیام محرمانه رهبر معظم انقلاب به نمایندگان مجلس منتشر شد

ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن آغاز شد

روحانی: مکالمه‌ام با اوباما موجب شد در کمتر از ۱۰۰ روز به توافق موقت ژنو برسیم

خبرخوش برای سربازها/ حین سربازی دانشگاه بروید

آغاز ثبت‌نام «مسکن ملی» در کرمانشاه از 16 آذرماه/ جزئیات و نحوه نام‌نویسی

رئیس جمعیت هلال احمر بازداشت شد

با یک پیامک، قبض آب خود را دریافت کنید

اورامانات را در کتاب‌های درسی معرفی کنید

برنامه‌ای برای انتخابات ریاست جمهوری ندارم/ از زمان اجرای سهمیه‌بندی بنزین مطلع بودم/ سه شنبه به نمایندگان گفته بودم که چنین طرحی در روزهای آینده در حال اجراست.

وزیر کشور دستور آغاز انتحابات مجلس یازدهم را صادر کرد

فیلم مستند «ایل جلالوند» آماده پخش است

ثبت اثر انگشت و عکسبرداری از چهره خریداران سیم کارت، اجباری است

381 کرمانشاهی بر اثر "آنفلوانزا" بستری شدند/ فوت 2 نفر تاکنون

طرح جدید پلیس برای آموزشگاه‌های رانندگی

آیت الله علما: حفظ انقلاب از واجبات است

جعفری فرمانده سابق سپاه: مسببین بی‌تدبیری در اجرای تصمیم بنزینی محاکمه شوند

برآورد ثبت نام 320 کاندیدای انتخابات مجلس در کرمانشاه/ استقرار 1580 شعبه اخذ رای

طرح تکریم ارباب رجوع در کرمانشاه آغاز شد

در اغتشاشات اخیر 731 بانک،140 مکان دولتی،9 مکان مذهبی، 307 خودرو و 1076 موتورسیکلت به آتش کشیده شد/ اینترنت‌ موبایل در صورت نبود مشکل امنیتی وصل خواهد شد

تایید مرگ 2 نفر در کرمانشاه بر اثر "آنفلوآنزا"

سرنوشت وام ۲.۵ میلیون تومانی دوگانه‌سوز کردن خودرو

استاندار کرمانشاه مطرح کرد: دستگیری اغتشاشگران وابسته به پژاک و داعش در کرمانشاه

با تصمیم اتحادیه جهانی؛ جام جهانی کشتی فرنگی ۲۰۱۹ ایران لغو شد

اعلام جزئیات ثبت‌نام داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس

استیضاح وزیر کشور کلید خورد

آغاز وصل شدن اینترنت موبایل در برخی از استان‌ها

انباشت ضربه های اقتصادی مانند طرح سهمیه بندی و یارانه می تواند به فروپاشی اقتصاد کشور منجر شود / پرداخت یارانه به 60 میلیون نفر یعنی جامعه دو قطبی شده؛ اکثریتی ندار و اقلیتی دارا و طبقه متوسطی که دیگر وجود ندارد / یارانه واریزی دولت برای مردم به طور حتم تورم به بار می آورد / روحانی می گوید اجازه هیچ افزایش قیمتی نخواهیم داشت؛ این حرف هیچ منطق اقتصادی ندارد / افزایش قیمت بنزین قطعا بر نرخ دیگر کالاها تاثیر می گذارد

شعارهای مرگ بر فتنه‌گر و مرگ بر امریکا در آسمان کرمانشاه طنین‌انداز شد

نقشی در قطع و وصل شدن اینترنت ندارم/اتصال اینترنت همراه منتظر دستور وزیر کشور است

چه کسانی کمک‌ حمایتی گرفتند؟

پهن کردن سفره شام و نهار کاندیدای مجلس مصداق خرید و فروش رای است/ مبنا عمل بر مدار قانون باشد

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

تجمع آرام در برخی خیابان‌های لرستان / مردم از دغدغه‌ها گفتند

فرماندار سیرجان: یک کشته و چند زخمی در اعتراضات بنزینی/ شلیک تیر هوایی

برگزاری جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا

کرمانشاه 5 تا 10 درجه سرد می‌شود/ احتمال بارش برف در نقاط سردسیر

افزایش نرخ کرایه تاکسی نداریم/ منتظر ابلاغ سهمیه بنزین خودروهای آژانس و سرویس مدرسه هستیم

توزیع درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین تا کمتر از ۱۰ روز دیگر

کشور با حرکت و عمل بسیجی وار شکست‌ناپذیر است

وزیر اطلاعات: احراز صلاحیت شورای نگهبان باید باشد/ همکاری ما تنگاتنگ خواهد بود

نکات طلایی در رژیم غذایی دیابتی‌ها

هشدار فلاحت‌پیشه درباره تکفیری‌های یقه سفید در ایران/ اسلحه به دست این افراد بیفتد مثل داعش رفتار می‌کنند

محور "فیروزآباد" پرحادثه‌ترین جاده کرمانشاه/ امسال 10 نفر در این محور جان باختند

مدیرکل بازرسی استانداری کرمانشاه: باید سطح رضایتمندی مردم از خدمات دستگاه‌ها را بالا ببریم

حاشیه‌سازی و دخالت دولت در انتخابات، خلاف حق‌الناس است / بر اساس قانون فعلی انتخابات، شایستگی و شایسته‌سالاری افراد اصلاً مطرح نیست / به در خانه‌های مردم می‌روند، پول می‌دهند، لباس و لوازم زندگی می‌دهند؛ این اقدامات نوعی خرید رأی محسوب می‌شود / لازمه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات، باز شدن راه کاندیداتوری عناصر فاسد و بی‌صلاحیت نیست / اگر ایستادگی و مقاومت مقام معظم رهبری وجود نداشت، عده‌ای راه مذاکره با آمریکا را باز کرده بودند

جزییات طرح مجلس برای تعطیلی روزهای پنج‌شنبه ادارات کشور

شورش فرامرزی" رئیس جدید هیات شطرنج کرمانشاه شد

سهم بخش سلامت از تولید ناخالص ملی سه درصد افزایش یافت/ بهره‌برداری از بیمارستان سوانح و سوختگی کرمانشاه

تبلیغات  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید