آفتاب کرمانشاه

پاسخ هاشمی برای حضور در انتخابات خبرگان

شناسه خبر » 1825

تاریخ انتشار » 1393/11/28-22:55

تعداد بازدید ها » 4281

آفتاب کرمانشاه: خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی در حاشیه نگاری از دیدار جمعی از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به پاسخ ایشان برای حضور در انتخابات خبرگان اشاره کرده و آورده است: شما مطمئن باشید که کسی که انقلاب را دیده، چیزی جز انقلاب ندارد، من حتماً پای آن می ایستم و هرجا ضروری باشد حضور پیدا می کنم.

امروز دوشنبه بیستم بهمن 93 است. حوالی ساعت نه و نیم به مجمع می رسم. دانشجویان دسته دسته با هم از راه می رسند. با چندتا از خانم های دانشجو از قسمت خواهران وارد می شوم. اینجا هیچکس مجبور به تغییر حجابش نمی شود. خودشان به اختیار مراعات می‌کنند.

خوشحالی ام هم بابت آن است که جوانان هنوز می توانند شعاع سیره امام را در اینجا ببینند. همان امامی که وقتی خبر ریش گذاشتن اجباری گویندگان خبر را در صدا و سیما شنید به تلخی به رئیس وقت رسانه ملّی متذکر شد که: چرا می خواهید مردم را وادار به ریاکاری کنید؟
وارد سالن می شوم. دانشجوها هر جایی که دوست دارند، می نشینند. تفکیک جنسیتی درکار نیست. امّا خودشان رعایت می کنند. به اتفاق منتظر آمدن آقای هاشمی می شویم. چهره ها خیلی هیجان زده است. خیلی ها دیدار اوّلی هستند. خیلی برایم جالب است. هاشمی را جوانان امروز طور دیگری دوست دارند. نه به اکراه و اجبار، بلکه به اشتیاق. قلب و زبان این جوانان درباره هاشمی، یکی است. جوانان امروز، هاشمی را دوست دارند چون پای عهدش با مردم می ایستد. آبرویش را پای قولش می گذارد و تظاهر به ساده زیستی نمی کند. امروز اگر مردم، هاشمی را دوست دارند، چون پای مردم ایستادن او را به چشم دیده اند.
آمدن آقای هاشمی رشته قلمم را پاره میکند. دانشجوها بسیار پرحرارت شعار می دهند. حتی شعارهایی که جای دیگر نمی توانند بدهند.

آیت الله با لبخندی مهربان آنها را نگاه می کند. گویی پدری است که میخواهد بغض فرزندانش را بشنود. بغض فرزندانی که از بگیر و ببندهای خلاف عرف خسته اند. از بستن دهان خود رنجیده. از فسادهایی که دیده اند بیزارند.از حامیان دولت گذشته، طلبکارند. از عذرخواهی نکردن ها، از ملّت ناراحتند. هاشمی خوب می داند که در قلب جوانان چه می گذرد. پس ملجاء و پناه درددلهای آنان می شود. حتی به اندازه چند دقیقه، حتی به اندازه یک دیدار کوتاه.

شعار دادن که تمام می شود. حرفهای دانشجویان شروع می شود. اولین میهمان افسوس  دارد. افسوس از بابت آنکه چرا دانشگاهها از میزبانی آقای هاشمی محرومند ؟.

میهمان بعدی از مردمی میگوید که انقلاب کرده اند و امروز گوش برخی بدهکار شنیدن خواست آنان نیست. بعد هم می گوید آقای هاشمی بغض داریم. بغضی گزنده، از 8 سال مسیر اشتباهی که کشوررفت و جوانان باید تاوانش را بدهند. روزگاری که غارتگران بیت المال لباس ساده زیستی پوشیدند و تعریف جاهلان بر کوه فسادهایشان سایه افکند. در آخر هم می گوید عذرخواهی پیشکش، لااقل دیگر راه ملّت را سد نکنند، جوانان امروز تعامل با دنیا را می خواهند. پیشرفت می خواهند. 8 سال انزوای کشور کافی نبود؟ بعد هم به آقای هاشمی می گوید: ببخشید که لحن من کمی گزنده و تلخ است، ولی مگر می شود جایی که شما باشید، آزادی بیان نباشد!.
سخن دانشجویان که تمام می شود، آقای هاشمی رشته سخن را به دست می گیرد. همان ابتدا از مهم ترین سرمایه های انقلاب می گوید. از "دانشجویان و ابزارهای اطلاع رسانی".

هاشمی پاسخ بغض های دانشجویان را با همین یک جمله می دهد. این یعنی نگران نباشید. جایی که آگاهی و ابزار انتقالش وجود دارد، چراغ عمر تحجّر و افراطی گری رو به خاموشی است. هاشمی این اطمینان قلب را می دهد. تا دانشجویان بدانند نباید از صدای بلند متحجّران بترسند. چرا که خوب می داند، رجزخوانی های افراطی ها ترس ندارد. همراهی اراده خدا و تدبیر عمومی، معجزه ها می کند در اوج نا امیدی. در اوج قدرت افراطی ها. درست مثل انتخابات 92.

"گرچه دست اهل دولت هست، در ظاهر بلند
دست ارباب دعا، بالاترین دست هاست"

آقای هاشمی در ادامه برای جوانان از تاریخ می گوید. از تاریخ انقلاب. از تاریخ انقلابی که متحجران سعی در انحصار آن دارند. انقلابی که برخی تلاش می‌کنند تاریخش را وارونه جلوه دهند و در دهه فجرش، بزرگانش را سانسور کنند.این یعنی میخواهند تاریخ انقلاب را به حصر ببرند. یعنی میخواهند تاریخ دیگری بر آن بنویسند. تاریخی که مبارزان واقعی اش در آن بی نام و نشان می شوند و انقلابی های قلابی را نشاندار می کنند. آقای هاشمی، از تاریخ انقلاب برای جوانان می گویند. تا بدانند نقطه آغاز همه انحراف‌ها از اینجاست. از حصر تاریخ انقلاب.

آقای هاشمی در کنار تمام امیدواری هایی که میدهند از یک خطر بزرگ هم می گوید. از خطر نادیده گرفتن مردم. از خطر مایوس کردن ملّت. هاشمی با اشاره به سوره یوسف می گوید؛ اگر پیغمبر(ص) هم باشد ولی مردم ناامید شوند، جای خطر است. آقای هاشمی در همین ارتباط به آیه ای از قرآن اشاره می کند که هشدار صریح خداوند است به احبار و روحانیت. سوره مائده آیه 63. روحانیتی که نباید فکر کند پرهیز از گناه فقط برای مردم است. روحانیتی که باید بداند فرآتر از خدا و پیامبرش(ص) نه حقی بر مردم دارد و نه قدرتی بر تحمیل نظرش.

البته آقای هاشمی در اینجا کنایه تلخی هم می زند که دانشجویان خیلی برایش دست می زنند. کنایه هاشمی به روحانیتی است که در دوران مبارزه از امام می پرسیدند جواب خون مردم را چه کسی می دهد؟ امّا امروز اگر هزار نفر هم کشته شوند چیزی نمی گویند!.
آقای هاشمی در ادامه همه مردم را به حضور گسترده در راهپیمایی 22 بهمن دعوت می کند، استدلالشان هم مثل همیشه این است که همه باید کنار انقلاب بمانیم حتی اگر نقدی هم بر آن داریم. هاشمی می گوید باید جوانان در صحنه باشند تا کار روز به روز بر افراط گرایان سخت تر شود. غرق شدن افراط و تحجّر در اقیانوس مردم، کار چندان سختی نیست، مشروط به آنکه جوانان،صحنه را ترک نکنند. قهر مردم، آرزوی افراطی هاست. عمیق ترین اعتقاد هاشمی از همین حضور مردم نشأت می گیرد. هاشمی به خوبی صحنه های اعجاز گونه آن را دیده و بر آن گواهی داده؛ درست مثل اتمام حجّت خود با خبرگان در سال 89. همانجا که صریح ترین هشدارش را داد که "اگر مردم نبودند، روحانیت به تنهایی کاری در انقلاب پیش نمی برد".

حرف آخر هاشمی، پاسخ به درخواستهای مکرر دانشجویان است برای حضور پررنگ در انتخابات خبرگان. پاسخ بسیار صریح است و اطمینان بخش. «شما مطمئن باشید که کسی که انقلاب را دیده، چیزی جز انقلاب ندارد، من حتماً پای آن می ایستم و هرجا ضروری باشد حضور پیدا می کنم.»
روایت مصلحت همچنان باقی است...

مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 انتخابات _ خبرگان آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   

ناشناس - تاریخ 1394/10/12-10:24 :  2      0

سلاممگه پول برای مردم گذاشتید که پبشنهاد می دید به جای قند ، توت بخورید.شما پول ما می خورید خودتون هم توتشو بخورید.پیشنهاد مسخره هم ندید.


 
     

آخرین اخبار

غرق شدن یک جوان اسلام آبادی در سراب شرف آباد

استاندار کرمانشاه: بسته شدن مرز سومار خسارات اقتصادی زیادی برای کرمانشاه و دیالی عراق دارد

امیری رییس شورا باقی ماند / سخنگو عوض شد

شرایط بیمه و دریافت حقوق بازنشستگی زنان خانه‌دار

وزیر کشور: مرز خسروی باز می‌شود

کوروش قاسمی به عنوان بخشدار سومار معرفی شد

توجه به تولید اولویت اول سیستم بانکی کشور است

آغاز ثبت‌نام آزمون استخدامی بخش خصوصی از امروز

بازگشایی مرز "خسروی" نیازمند اعلام کتبی دولت عراق است/ هیچ چیز قطعی نیست، اما امیدواریم

اقدامات جدید قوه قضاییه در بحث مبارزه با فساد امیدوار کننده است/ انتظار داریم دستگاه های امنیتی و قضایی برخورد قاطعی با عوامل تیراندازی در هرسین داشته باشند

آغاز مهلت مجدد انتخاب رشته آزمون ارشد پزشکی/آخرین تغییرات ظرفیت رشته‌ها ثبت نام در طرح کارورزی

نجفی بخشیده شد

هر ساعت 2 کشته در تصادفات ایران ر

برگزیدگان دومین جشنوارۀ منطقه ای تئاتر خیابانی هرسین معرفی شدند

کنکوری‌ها "فضایی" انتخاب رشته نکنند

ابرناکی کرمانشاه تا پنجشنبه ادامه دارد/ پیش‌بینی وزش باد با سرعت 45 تا 60 کیلومتر بر ساعت

پیکر مطهر جانباز شهید دوران دفاع مقدس در کرمانشاه تشییع شد

داوطلب کنکور گیلانغربی حین انتخاب رشته جان باخت

حضور قالیباف در افتتاح واحدهای بازسازی‌شده روستای سرپل‌ذهاب

پیش بینی می شود امسال یک میلیون زائر از مرز خسروی تردد کنند/قصرشیرین میزبان اصلی زائران اربعین است

سعودی‌ها و اماراتی‌ها و حامیان آنها که مرتکب جنایات بزرگی در یمن شده‌اند، قطعاً به نتیجه نخواهند رسید / حفظ یکپارچگی یمن با توجه به عقاید دینی و قومیت‌های مختلف این کشور نیازمند گفتگوهای یمنی – یمنی است

دستور ویژه رئیس جمهور برای ثبت جهانی منظر فرهنگی تاریخی اورامانات

بخش خدمات بیشترین تخصیص را به خود اختصاص داد و بخش های کشاورزی و صنعت در رده های بعدی

جشنواره ملی «انجیر» شهریورماه در ریجاب برگزار می‌شود

تاق بستان و بیستون بهم نرسند بهتر است!

عارف: در سال۹۲ گفته شد روحانی در کارگروه اصلاح طلبان باشد اما خاتمی نپذیرفت /فعلا درباره کنار کشیدنم از انتخابات حرف نمی زنم

موحدی کرمانی: خیلی ها به خاطر زود رنجی از امام و مقام معظم رهبری، از قطار انقلاب پیاده شدند

خبر خوش برای کارگران ساختمانی

۲ خانه ورزش روستایی در گیلانغرب افتتاح شد

نتایج اولیه کنکور سراسری سال ۹۸ منتشر شد

استاندار کرمانشاه: دستگاه‌های اجرایی سریعتر مدارس را تخلیه کنند/لزوم تعیین تکلیف معلمان مناطق جنگی

مدیرعامل باشگاه هندبال زاگرس: شرایط سخت شده، اما امیدوار به تکرار موفقیت هستیم

جهاد در میدان سازندگی در امتداد دفاع مقدس است

سردار سلیمانی با ظریف: اقدام آمریکا در تحریم شما جنون آمیز است / این اقدام ثابت کرد که شما تاثیری عمیق بر افکار عمومی و مردم آمریکا دارید / به شما تبریک می‌گویم سردار

وزیر امور خارجه امروز ما مجتهد سیاسی است / شهادت می‌دهم ظریف رسول امین بوده / اگر از اصل ششم قانون اساسی فاصله بگیریم، باید دیر یا زود خداحافظی کنیم / اگر به تماس تلفنی اوباما جواب نداده بودم، دستیابی به برجام سخت‌تر می‌شد / پیمان حدیبیه هم حداکثری نبود / اگر ظریف وزیر خارجه نبود، به این آسانی به توافق نمی‌رسیدیم / به ما حسادت می‌کنند؛ ۸ سال مذاکره می‌کردند، حاصلی نداشت / اهل مذاکره ایم؛ اگر آمریکا می خواهد مذاکره کند، اول تحریم را بردارد؛ کاری نداریم که می خواهد وارد برجام شود یا نه / نمی شود تنگه هرمز برای شما باز باشد و تنگه جبل الطارق برای ما ناامن / آن روز که سپاه ناوچه شما را متوقف کرد، یک ناوچه انگلیسی آنجا بود؛ چرا هیچ کاری نکرد؟ پس هیچ کاری نمی توانید بکنید

نمایشگاه سراسری مبلمان خانگی در کرمانشاه برپا شد

ثبت "هرسین" به عنوان شهر ملی گلیم ایران

برای تحقق اهداف "اشتغال" استان 7000 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز است

پذیرش افسر پیمانی در هواپیمایی نیروی انتظامی

سرنوشت منطقه ویژه اقتصادی اسلام‌آباد را به سرنوشت پتروشیمی گره زده بودند در حالیکه پتروشیمی یک پروژه است اما منطقه آزاد یک زیرساخت بااهمیت برای سرمایه‌گذاری می‌باشد.

جشنواره "اسب" اصیل کُرد در کرمانشاه برگزار می‌شود

۲۱ بلوک از واحدهای مسکن مهر سرپل ذهاب تا پایان شهریور تحویل می شود

کرمانشاه بیشترین بیکار دانشگاهی را دارد

فلاحت‌پیشه: ایران از آمریکا به دلیل تحریم ظریف به دبیرکل سازمان ملل شکایت کند

کارت سوختتان را از پست رهگیری کنید

نیویورکر: ظریف ماه پیش به دیدار با ترامپ در کاخ سفید دعوت شد / این پیشنهاد را ۲۴ تیرماه رند پال در نیویورک به ظریف داد

مسکن مهر ۳۰۰ واحدی قصرشیرین مهرماه به بهره برداری می رسد قص

برپایی نمایشگاه بزرگ پیاز هرسین/ سایت ملی الگویی گیاهان دارویی در "هرسین" ایجاد می‌شود

نمایندگان مجلس در امور اجرایی آموزش و پرورش دخالت نکنند

زلزله ۴.۲ ریشتری تازه آباد کرمانشاه را لرزاند

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید