آفتاب کرمانشاه

معرفي جاذبه هاي گردشگري استان كرمانشاه؛ بهاری زیبا در طبیعت دلچسب گیلانغرب+ عكس

شناسه خبر » 107591

تاریخ انتشار » 1394/12/18-10:39

تعداد بازدید ها » 2897

آفتاب كرمانشاه: شهرستان گیلانغرب در غرب استان کرمانشاه با داشتن سراب ها، تفرجگاه ها و طبیعتی دلنواز و بکر بهاری بسیار دلچسب زیبا دارد که همواره مسافران و گردشگران بسیاری را با توجه به زیبایی های چشم نوازش مجذوب خود کرده و بسوی خود می خواند.

به نقل از ايرنا شهرستان گیلانغرب با ارتفاع 800 متر از سطح دریا در 140 کیلومتری کرمانشاه از مناطق زیبا و قدیمی استان است که در کشورمان بعنوان دومین شهر مقاوم کشور شناخته شده و وجه تسمیه این نامگذاری به سبب مقاومت مردم این منطقه در آغاز جنگ تحمیلی در مقابل حمله ارتش عراق است.

** گیلانغرب با قدمتی هفت هزار ساله پایتخت بزرگ ایل کلهر
در باره تاریخ پیدایش شهر اطلاعات کامل و جامعی در دست نیست اما بنابر اظهار نظر بزرگان از اواخر دوره قاجار این منطقه با جمعیت زیادی دارای شهرداری بوده است. سرزمین گیلانغرب از گذشته های بسیار دور به عنوان یکی از مراکز زندگی ایلی بشمار می آمده است.
ایل کلهر یکی از شعب اصلی کرد ایرانی و از کهن ترین طوایف غرب ایران است و کتاب های قدیمی و سفرنامه های جهانگردان و روایت های سنتی رایج در میان ایل کلهر این مدعا را به اثبات می رساند که ایل کلهر در غرب ایران از جایگاه کهن و اصیلی برخوردار بوده است.
این قوم زمانی بر سرزمین بابل و روزگاری نیز بر بغداد مقر خلافت عباسیان و با نام سرزمین کلهرستان حاکمیت داشته است.
این قوم از روزگار شاه اسماعیل اول بنیانگذار دولت صفوی تا قرن حاضر پیوسته با حکومت های مرکزی ارتباط داشته است و همواره با شهامت و ثبات قدم سخت ترین حوادث را تجربه نموده اند.
در طول تاریخ ایل کلهر در فتح مصر، شام، فلسطین و دفع تجاوز افغان های هراتی و جلوگیری از تجاوزات پی در پی دولت عثمانی و اعراب به مرزهای غربی ایران و تامین نیروهای مسلح نقش بسزایی داشته اند و به ویژه در جنگ هشت ساله عراق با ایران در صف مقدم سپاه کشورمان برای دفاع از آب و خاک جان نثاری های زیادی از خود به نمایش گذاشته اند.


 قصر سراب
قصر سراب تپه ای تاریخی در سراب گیلانغرب که آثار به جای مانده از آن شبیه به یک قصر است که عده ای آن را مربوط به دوره ساسانی و عده ای دیگر فراتر از دوره ساسانی می دانند همچنین بوته های کمیاب مورت مقدس در پایین دست قصر سراب یافت می شود که بیانگر قدمت بسیار بالای این اثر تاریخی است.

 قلا
قلا (قلعه) تپه ای است که در وسط شهر گیلانغرب قرار دارد و آنگونه که پیداست این ساختمان خرابه دارای سه طبقه بوده است که بسیاری بر این عقیده اند این تپه می تواند یک زیگورات مربوط به دوره ایلامیان باشد.

حهسهن زوردار
حهسهن زوردار خرابه ای با وسعت حدود 300 مترمربع در پایین دست شهر گیلانغرب است که در میان مردم منطقه به حسن زوردار معروف است.
این قلعه که بعلت حفاری های بیش از حد و عبور یک کانال آب از کنار آن اکنون چیز زیادی از آن باقی نمانده به احتمال زیاد مقر حکومت خاندان کرد حسنویه بوده است که در دوره ای طولانی بر منطقه غرب کشور سیطره داشته اند.

عهمله قیوت
عهمله قیوت بلندای آمله قوت که یک برج طبیعی بر فراز ارتفاعات انارک در سمت جنوبی شهر گیلانغرب است که در این منطقه آثاری از ساروج و گچ و همچنین دیگر آثاری از زندگی انسانهای گذشته در اطراف آن وجود دارد که به علت نبود سند قطعی و یا کاوش نکردن آن ناشناخته مانده است.
البته عده زیادی اعتقاد دارند که این اثر تاریخی مربوط به زمان ساسانیان است و در زمان حمله اعراب به ایران تخریب شده است چون اعراب از طرف گیلانغرب و شهر حلوان (سرپل ذهاب) به ایران حمله ور شده بودند و در آن زمان گیلانغرب دشتی حاصلخیز و وسیع بوده است.
منطقه آمله قوت بگونه ای است که بر تمام دشت ویژنان، دشت گیلان، قصرشیرین و بر ناودار تا ارتفاعات مشرف بر ایوان غرب مسلط است و جای مناسبی برای دیدبانی گذشتگان بوده است.

 قلعه مهرنگار و گورد خمه فرهاد
قلعه مهرنگار اثر تاریخی دیگری است که در جاده دهستان ویژنان از توابع گیلانغرب قرار دارد که مربوط به دوران خسرو انوشیروان ساسانی است و وجه تسمیه گورد خمه فرهاد برگرفته از یک داستان عاشقانه کهن مربوط به شیرین و فرهاد بوده است.

 خانه اربابی
اثر تاریخی دیگر گیلانغرب که در اطراف شهر است خانه اربابی اشکانی می باشد که از سه بخش ویژه شامل بخش رسمی، تشریفاتی، بخش اداری و بخش خصوصی تشکیل شده است و مساحت آن 70 در 50 متر است و تکه سفال های اشکانی در این منطقه تنها اشیایی بوده که باستان شناسان موفق به شناسایی آنها شده اند.
 طبیعت سبز گیلانغرب و تفرجگاههای طبیعی
این شهرستان همچنین دارای آب و هوایی بسیار مطبوع و طبیعتی بی نظیر است که در ایام فصل زمستان و تابستان با حجم انبوهی از گردشگران و مسافرانی مواجه است که می خواهند عظمت و زیبایی های بکر این منطقه را در قاب تصویر سبز آن ببینند.
مناطق گردشگری گلین، میاندار، ویژنان، داربادام، قلاجه، مله نی، دشت دیره، مناطق مرزی سومار، سدهای زاگرس، مخزنی، سراب مورت، پاچه و تنگه گلم از مواهب طبیعی این منطقه هستند که هر کدام از این مناطق همه ساله به ویژه در ایام بهار و تابستان میزبان مسافران و گردشگران از اقصی نقاط کشورمان است که برای لذت بردن از زیبایی های خدادادی ساعتی آسوده گرفتن در دل طبیعت را ترجیح می دهند.

گیلانغرب پذیرایی راهیان نور و گردشگری جنگ
شهرستان گیلانغرب بواسطه رشادت های مردمانش در هشت سال دفاع مقدس که دشمن بعثی را از منطقه بیرون راندند و ایستادگی آنها آوازه عام و خاص است نیز همه ساله در بخش گردشگری جنگ پذیرای کاروان های راهیان نور از سراسر کشور است.
این منطقه دارای مناطق عملیاتی مختلفی شامل مطلع الفجر، چغالوند، شیاکوه، آوزین، گورسفید، تنگه حاجیان و پادگان حضرت رسول (ص) است که به ویژه در دو فصل زمستان و بهار پذیرای کاروان های راهیان نور از سراسر کشور است که می خواهند رزمگاه رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس را از نزدیک ببینند و لحظاتی را با معنویت خاص این مناطق روح خود را صیقل دهند.
گیلانغرب دارای 40 هزار و 186هکتار اراضی کشاورزی است که دارای آب و هوایی معتدل بوده و به علت تنوع آب و هوایی در فصول سال دارای خاک حاصلخیز ، هوای دلچسب و آب فراوان است.
همچنین معادن طبیعی قیر طبیعی، زغال سنگ و گچ بیشماری در این منطقه وجود دارد که خود بیانگر وجود مواهب طبیعی و خدادادی در این شهرستان است.
در بخش دام به علت وجود مراتع غنی در گیلانغرب و فرهنگ عشایری منطقه به صورت سنتی بیش از 450 هزار راس دام وجود دارد که بخش عمده ای از فرآورده های دامی استان کرمانشاه را تامین می کند.

گیلانغرب و مکان های مذهبی
90 درصد مردم گیلانغرب شیعه و 10 درصد بقیه را نیز فرقه اهل حق تشکیل می دهند و با زبان کردی کلهری تکلم دارند.
روادگاه حضرت سلیمان در دهستان چله، دوازده امام(ع) در روستای گراویان، قدمگاه امام محمدباقر (ع) در روستای گورسفید، قدمگاه حضرت ابوالفضل (ع) در روستای کله جوب سفلی و چهل مرد در سراب مورت از جمله زیارتگاه های موجود در شهرستان گیلانغرب است.

گیلانغرب در غرب استان کرمانشاه بیش از 72 هزار نفر جمعیت دارد که بیش از 60 درصد مردمان آن در 208 روستای این شهرستان سکونت دارند و دارای دو بخش مرکزی و گواور است.
این شهرستان با همه زیبایی هایش اینک سفره طبیعت سرسبزش را برای همه هموطنان عزیزمان در جای جای ایران اسلامی پهن کرده است پس اگر می خواهید نوروز را با معنی واقعی آن تجربه کنید به گیلانغرب سری بزنید.

نازنین باباخانی خبرنگار ایرنا قصرشیرین

انتهای پیام /*
مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 استان كرمانشاه گيلانغرب 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

آغاز پرداخت پاداش بازنشستگان با اولویت فرهنگیان

5طرح عمرانی و کشاورزی در پاوه به بهره برداری می رسد

هفته دولت 5429 پروژه در کرمانشاه افتتاح می‌شود

"خسروی" برای میزبانی از 1.2 میلیون زائر اربعین آماده می‌شود

روحانی: انتقاد از دولت نه تنها بلامانع بلکه بی‌هزینه و با جایزه بوده است/ ما نسل اولی ها باید خانه را جارو بزنیم و تحویل نسل جدید بدهیم

غرق شدن یک جوان اسلام آبادی در سراب شرف آباد

استاندار کرمانشاه: بسته شدن مرز سومار خسارات اقتصادی زیادی برای کرمانشاه و دیالی عراق دارد

امیری رییس شورا باقی ماند / سخنگو عوض شد

شرایط بیمه و دریافت حقوق بازنشستگی زنان خانه‌دار

وزیر کشور: مرز خسروی باز می‌شود

کوروش قاسمی به عنوان بخشدار سومار معرفی شد

توجه به تولید اولویت اول سیستم بانکی کشور است

آغاز ثبت‌نام آزمون استخدامی بخش خصوصی از امروز

بازگشایی مرز "خسروی" نیازمند اعلام کتبی دولت عراق است/ هیچ چیز قطعی نیست، اما امیدواریم

اقدامات جدید قوه قضاییه در بحث مبارزه با فساد امیدوار کننده است/ انتظار داریم دستگاه های امنیتی و قضایی برخورد قاطعی با عوامل تیراندازی در هرسین داشته باشند

آغاز مهلت مجدد انتخاب رشته آزمون ارشد پزشکی/آخرین تغییرات ظرفیت رشته‌ها ثبت نام در طرح کارورزی

نجفی بخشیده شد

هر ساعت 2 کشته در تصادفات ایران ر

برگزیدگان دومین جشنوارۀ منطقه ای تئاتر خیابانی هرسین معرفی شدند

کنکوری‌ها "فضایی" انتخاب رشته نکنند

ابرناکی کرمانشاه تا پنجشنبه ادامه دارد/ پیش‌بینی وزش باد با سرعت 45 تا 60 کیلومتر بر ساعت

پیکر مطهر جانباز شهید دوران دفاع مقدس در کرمانشاه تشییع شد

داوطلب کنکور گیلانغربی حین انتخاب رشته جان باخت

حضور قالیباف در افتتاح واحدهای بازسازی‌شده روستای سرپل‌ذهاب

پیش بینی می شود امسال یک میلیون زائر از مرز خسروی تردد کنند/قصرشیرین میزبان اصلی زائران اربعین است

سعودی‌ها و اماراتی‌ها و حامیان آنها که مرتکب جنایات بزرگی در یمن شده‌اند، قطعاً به نتیجه نخواهند رسید / حفظ یکپارچگی یمن با توجه به عقاید دینی و قومیت‌های مختلف این کشور نیازمند گفتگوهای یمنی – یمنی است

دستور ویژه رئیس جمهور برای ثبت جهانی منظر فرهنگی تاریخی اورامانات

بخش خدمات بیشترین تخصیص را به خود اختصاص داد و بخش های کشاورزی و صنعت در رده های بعدی

جشنواره ملی «انجیر» شهریورماه در ریجاب برگزار می‌شود

تاق بستان و بیستون بهم نرسند بهتر است!

عارف: در سال۹۲ گفته شد روحانی در کارگروه اصلاح طلبان باشد اما خاتمی نپذیرفت /فعلا درباره کنار کشیدنم از انتخابات حرف نمی زنم

موحدی کرمانی: خیلی ها به خاطر زود رنجی از امام و مقام معظم رهبری، از قطار انقلاب پیاده شدند

خبر خوش برای کارگران ساختمانی

۲ خانه ورزش روستایی در گیلانغرب افتتاح شد

نتایج اولیه کنکور سراسری سال ۹۸ منتشر شد

استاندار کرمانشاه: دستگاه‌های اجرایی سریعتر مدارس را تخلیه کنند/لزوم تعیین تکلیف معلمان مناطق جنگی

مدیرعامل باشگاه هندبال زاگرس: شرایط سخت شده، اما امیدوار به تکرار موفقیت هستیم

جهاد در میدان سازندگی در امتداد دفاع مقدس است

سردار سلیمانی با ظریف: اقدام آمریکا در تحریم شما جنون آمیز است / این اقدام ثابت کرد که شما تاثیری عمیق بر افکار عمومی و مردم آمریکا دارید / به شما تبریک می‌گویم سردار

وزیر امور خارجه امروز ما مجتهد سیاسی است / شهادت می‌دهم ظریف رسول امین بوده / اگر از اصل ششم قانون اساسی فاصله بگیریم، باید دیر یا زود خداحافظی کنیم / اگر به تماس تلفنی اوباما جواب نداده بودم، دستیابی به برجام سخت‌تر می‌شد / پیمان حدیبیه هم حداکثری نبود / اگر ظریف وزیر خارجه نبود، به این آسانی به توافق نمی‌رسیدیم / به ما حسادت می‌کنند؛ ۸ سال مذاکره می‌کردند، حاصلی نداشت / اهل مذاکره ایم؛ اگر آمریکا می خواهد مذاکره کند، اول تحریم را بردارد؛ کاری نداریم که می خواهد وارد برجام شود یا نه / نمی شود تنگه هرمز برای شما باز باشد و تنگه جبل الطارق برای ما ناامن / آن روز که سپاه ناوچه شما را متوقف کرد، یک ناوچه انگلیسی آنجا بود؛ چرا هیچ کاری نکرد؟ پس هیچ کاری نمی توانید بکنید

نمایشگاه سراسری مبلمان خانگی در کرمانشاه برپا شد

ثبت "هرسین" به عنوان شهر ملی گلیم ایران

برای تحقق اهداف "اشتغال" استان 7000 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز است

پذیرش افسر پیمانی در هواپیمایی نیروی انتظامی

سرنوشت منطقه ویژه اقتصادی اسلام‌آباد را به سرنوشت پتروشیمی گره زده بودند در حالیکه پتروشیمی یک پروژه است اما منطقه آزاد یک زیرساخت بااهمیت برای سرمایه‌گذاری می‌باشد.

جشنواره "اسب" اصیل کُرد در کرمانشاه برگزار می‌شود

۲۱ بلوک از واحدهای مسکن مهر سرپل ذهاب تا پایان شهریور تحویل می شود

کرمانشاه بیشترین بیکار دانشگاهی را دارد

فلاحت‌پیشه: ایران از آمریکا به دلیل تحریم ظریف به دبیرکل سازمان ملل شکایت کند

کارت سوختتان را از پست رهگیری کنید

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید